Buick Skylark

Model
Buick Skylark Zobacz 3 zdjęcia

Buick Skylark to samochód osobowy zaliczany do klasy niższej-średniej. Auto wytwarzano głównie w Stanach Zjednoczonych, a egzemplarze przeznaczone na eksport – w Iranie. Jego produkcja zaczęła się w 1953 r., ale już rok później została wstrzymana. Wznowiono ją w 1961 r. i kontynuowano do 1972 r. Ostatnim okresem wytwarzania Buicka Skylarka były lata 1975-1998. Za następców tego samochodu uważa się Buicka Verano oraz Buicka Regal.

W sumie pojazd był obecny na rynku motoryzacyjnym przez 38 lat, w czasie których powstało 6 generacji Buicka Skylarka. Co ciekawe każda nowa wersja Buicka Skylarka znacząco odbiegała od swojej poprzedniczki, zwłaszcza jeśli chodzi o budowę nadwozia oraz rozwiązania technologiczne, które nierzadko były efektem zmieniających się przepisów drogowych.

Buick Skylark – nadwozie

Model Skylark zadebiutował jako kabriolet, ale z czasem, chcąc dotrzeć do większej liczby klientów, firma Buick wzbogaciła samochód o kolejne typy nadwozia – hardtop (2-drzwiowy, później również 4-drzwiowy), coupe (2-drzwiowe) oraz kombi (4-drzwiowe). W 1964 r. ruszyła natomiast produkcja Buicka Skylarka sedan w popularnej, 4-drzwiowej konfiguracji.

Z kolei w 1980 r. firma Buick zawęziła gamę wersji Skylarka, który odtąd był oferowany wyłącznie w wariantach mających szansę uzyskać zadowalające wyniki sprzedażowe. Były to 2-drzwiowe coupe i właśnie 4-drzwiowy sedan, którego produkcję zainicjowano 16 lat wcześniej.

Buick Skylark – dane techniczne

Można powiedzieć, że w Buicku Skylarku nie zmieniały się tylko dwie rzeczy. Pierwszą był napęd samochodu – stale na przednią oś, drugą zaś położenie silnika, który zawsze znajdował się z przodu.

Pod maską Buicka Skylarka na przestrzeni prawie 40 lat zdążyły zagościć przeróżne jednostki napędowe. Były to zarówno dosyć standardowe silniki o pojemności nieznacznie przekraczającej 2 litry z 4 cylindrami ulokowanymi wzdłużnie (np. model L40), jak i potężne, nawet 7.46-litrowe motory V8, których moc mogła wynosić grubo ponad 300 koni mechanicznych.

Co do modeli skrzyń biegów – w Buicku Skylarku najpopularniejsze były manualne przekładnie 3-, 4- lub 5-stopniowe. Niemniej samochód był również wyposażany w automatyczne skrzynie biegów z 2 lub 3 przełożeniami.

3.50
Ocena na postawie 24 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaBuick
TypSamochód osobowy

Generacje Buick Skylark

Inne modele Buick

Buick Skylark: newsy, testy i recenzje

Używana Alfa Romeo 159. Nie tak straszna, jak mówią

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie