Buick GL8

Model
Buick GL8 Zobacz 2 zdjęcia

Buick GL8 jest minivanem produkowanym od 2000 roku przez pochodzącą z Szanghaju grupę działającą na podstawie współpracy pomiędzy General Motors i chińskim przedsiębiorstwem SAIC Motor. Z tego powodu Buick GL8 sprzedawany był wyłącznie w Chinach, a większość części tworzących podzespoły i projekt konstrukcji pochodziły od amerykańskich modeli GM.

Buick GL8 – historia

Debiutująca w 1999 roku pierwsza generacja Buicka GL8 reprezentowała popularną w Północnej Ameryce linię minivanów, w której skład wchodziły takie modele jak: Buick Terraza, Chevrolet Uplander, Pontiac Trans Sport, Chevrolet Venture, Pontiac Montana SV6 czy Saturn RELAY. Cechą wspólną była powszechnie wykorzystywana przez GM platforma U dostępna również w średniej wielkości crossoverach: Pontiac Aztek i Buick Rendezvous. Z tego względu pierwsza wersja Buicka GL8 wyposażona została w popularne, niezwykle mocne silniki V6 o pojemnościach od 2.4 do 3 litrów, które obsługiwały dwie automatyczne przekładnie: 4 i 6-biegową. Ciekawostką jest fakt, według którego GM w 2001 roku powrócił do tej specyfikacji podczas prac nad hybrydową wersją Buicka GL8. Wracając jednak do GL8, kolejna wersja auta zaprezentowana została w 2011 roku jako biznesowy samochód z charakterystyczną, ściętą linią tyłu nadwozia. Rozstaw osi pozostał taki sam, osiągając 3099 mm podobnie jak platforma podwozia niezmienna od pierwszej wersji. W kwestii napędu druga wersja Buicka GL8 oferowała 4-cylindrowe jednostki z pojemnością 3 litrów obsługiwane przez 6-biegową automatyczną przekładnię, a kupujący mieli do wyboru dwie dodatkowe edycje wyposażeniowe: Biznesową i Luksusową z silnikami V6 i 2.5 oraz 3 litrami pojemności. Co więcej, od początku produkcji Buick GL8 dostępny był z napędem na przednią oś, co pozwoliło m.in. obniżyć koszty produkcji wpływając na ostateczną cenę auta. Przedni napęd umożliwia również znacznie lepszą kontrolę podczas pokonywania wzniesień z pełnym obciążeniem pojazdu, a sam model jazdy nie wymaga od użytkownika takiego doświadczenia i umiejętności jak ma to miejsce w przypadku samochodu z napędem na tylną oś.

Buick GL8 – najnowsza generacja

Buick GL8 od 2016 roku zadebiutował na rynku trzecią generacją wyróżniającą się przeprojektowanym nadwoziem z charakterystycznym grillem, powiększonym szyberdachem i przeprojektowanym wnętrzem. Oprócz tego auto zyskało nową jednostkę napędową L4 o pojemności 2.5 litra, która napędzała Buicka GL8 osadzonego na niezależnym zawieszeniu obniżonym na tylnej osi w stosunku do wcześniejszej wersji. Ciekawy jest również fakt, że cena podstawowego wariantu nowego GL8 obniżona została w stosunku do drugiej generacji, a najdroższą pozostała wersja premium Luxury.

Buick GL8 – wymiary

Buick GL8 jak przystało na minivana, dysponował przedłużoną konstrukcją nadwozia zakończoną pojemnym bagażnikiem. Przekładało się to na długość 4757 mm i szerokość w wysokości 1847 mm oraz wysokość na poziomie 1730 mm. Co ciekawe, producentom udało się zachować dość niską wagę konstrukcji wynoszącą ok. 1 700 kg, co przełożyło się na utrzymujący się do dzisiaj rozstaw osi na odległość 2845 mm. Istotny jest również fakt, że producent wyposażył Buicka GL8 w zbiornik paliwa z pojemnością 75 litrów, co jest optymalną ilością i przydatne szczególnie w dłuższych trasach, kiedy kierowca nie musi zbyt często zatrzymywać się na tankowanie.

Buick GL8 – osiągi/spalanie

Buick GL8 dzięki silnikom V6 osiągał prędkość maksymalną w wysokości 160 km/h do pierwszej setki rozpędzając się w niecałe 20 sekund, co było bardzo dobrym wynikiem w kategorii minivan. Niestety odbijało się to na parametrach spalania, które osiągały wysokie wartości do nawet 16 l/100 km w przypadku jazdy po zatłoczonym mieście i nieznacznie mniej, do 12 l/100 km biorąc pod uwagę trasy międzymiastowe. Model mieszany to średnia dwóch powyższych wartości czyli ok. 14 l/100 km.

Buick GL8 – wyposażenie

Buick GL8 od pierwszej wersji zebrał pozytywne recenzje, biorąc pod uwagę elementy wyposażenia znacznie zwiększające komfort jak i bezpieczeństwo podczas jazdy. Z tego względu podstawowa wersja Buick GL8 wyposażona została m.in.: w szeroką deskę rozdzielczą umożliwiającą obsługę system nawiewów oraz świateł awaryjnych łatwo dostępną zarówno dla kierowcy jak i pasażerów, dodatkowe podświetlenie zegarów przydatne szczególnie podczas jazdy w nocy, rozbudowany system schowków i półek ułatwiający bezpieczne zabezpieczenie przedmiotów mniejszych gabarytów, regulowane oświetlenie wnętrza kabiny, wycieraczki zarówno przedniej jak i tylnej szyby, radio FM/AM, odtwarzacz CD, system głośników, regulowane fotele z zagłówkami zarówno kierowcy jak i pasażerów, uchwyty na napój, popielniczkę z zapalniczką czy powlekany skórą drążek do zmiany biegów.

Buick GL8 – bezpieczeństwo

Buick GL8 jako minivan, bardzo chętnie kupowany był przez rodziny, dlatego kwestie bezpieczeństwa były w tym przypadku niezwykle ważne. Z tego powodu auto posiadało wzmacnianą konstrukcję ze specjalnie zaprojektowanymi strefami zgniotu oraz wbudowanym zderzakiem. Oprócz tego kierujący ma do dyspozycji dodatkowe światła przeciwmgielne, a pasażerów chronią wzmacniane pasy bezpieczeństwa oraz system przednich i bocznych poduszek powietrznych. W kwestiach bezpieczeństwa równie ważną rolę odgrywają systemy wspomagające takie jak: elektryczne wspomaganie układu kierowania, wspomaganie układu hamowania, system ABS + EBD, czujniki parkowania, asystent pasa ruchu oraz system kontroli trakcji.

3.87
Ocena na postawie 30 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaBuick
TypSamochód osobowy
SegmentK

Generacje Buick GL8

Inne modele Buick

K - Inne modele

Buick GL8: newsy, testy i recenzje

Niemieckie pochodzenie i ekscytacja za kółkiem. Opel odważnie promuje GT X Experimental

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie