Asia Rocsta

Model
Asia Rocsta Zobacz 3 zdjęcia

Asia Rocsta – samochód terenowy dostępny jako 4X4 stworzony przez firmę Asia pochodzącą z Korei Południowej. Produkowano go w latach 90. Pojawił się na rynku także pod nazwą Kia Rocsta.

Asia Rocsta – historia

Asia działała w Korei Południowej już od lat 60. Jednym z jej głównych zadań (w zamian za zwolnienie z podatku) była na początku produkcja maszyn wojskowych na zlecenie koreańskiej armii. W latach 70. firma otrzymała kontrakt na składanie włoskiego Fiata i od tamtej pory tworzyła też auta cywilne. Później kupił ją jeden z liderów na rynku koreańskim – KIA, a Asia postanowiła wykorzystać swoją wiedzę na temat wojskowych terenówek i stworzyć samochód Asia Rocsta.

Produkcja samochodu ruszyła oficjalnie w 1990 roku. Wygląd samochodu mocno inspirowany był terenówkami marki Jeep, a pod maskę trafił silnik produkcji Mazdy. Po czterech latach Kia przejęła oficjalnie kontrolę nad produkcją auta i wprowadziła go na rynek zachodni. Kilka egzemplarzy samochodu zaimportowano nawet do Polski.

W 1999 roku koreański gigant motoryzacyjny - koncern Hyundai - wykupił firmę KIA. Wraz z nią w posiadaniu nowych szefów znalazła się też marka Asia. Marka odpowiedzialna między innymi za samochód Rocsta została zlikwidowana, a następcą terenówki została nowa Kia Retona. Od tamtej pory samochody Asia kojarzone są w Korei Południowej z wyścigami off road – często w nich tam startowały i pomogły zwiększyć ich popularność w tym kraju.

Asia Rocsta – dane techniczne i wyposażenie

Asia Rocsta wyposażona była w nieco zmieniony przez firmę KIA silnik produkcji Mazdy. Dostępne były jego dwa rodzaje. Pierwszy z nich to Mazda R2 (MAGMA) - standardowy czterocylindrowy diesel o pojemności 2,2 l, jednak o mocy zaledwie 61 KM. Z tym napędem samochód terenowy rozpędzał się maksymalnie do 133 km/h. To z nim powstała większość wypuszczonych na rynek wersji Rocsty.

Druga z opcji to natomiast silnik benzynowy (również czterocylindrowy) o pojemności 1,8 l oraz o mocy 77 KM. Był znacznie mniej wydatny – spalał więcej paliwa, nie posiadał też (pomimo większej mocy) lepszych osiągów. Jego maksymalna prędkość to 127 km/h. Asia Rocsta wyposażona była też w 5-biegową skrzynię biegów. Ładowność terenówki sięgała rzędu 480 kg, a spalanie przy jeździe mieszanej zaczynało się od około 10 l na 100 km.

Ten 2-drzwiowy samochód terenowy dostępny był z miękkim lub sztywnym dachem. W najtańszej wersji posiadał napęd na tył, jednak można go było kupić także z napędem na 4 koła. KIA stworzyła także wersję Asia Rocsta DX ze wspomaganiem kierownicy i felgami aluminiowymi. Innych udogodnień w samochodzie jednak nie znajdziemy – klimatyzacja to najwięcej, czego możemy się spodziewać.

Wymiary samochodu:

  • długość: 3585 mm
  • szerokość: 1688 mm
  • wysokość: 1820 mm
  • waga: ok. 1300 kg
3.76
Ocena na postawie 46 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaAsia
TypSamochód osobowy

Generacje Asia Rocsta

Inne modele Asia

Asia Rocsta: newsy, testy i recenzje

Jeździłem nową Toyotą Suprą. Spełnia wszystkie oczekiwania, ale prawdziwy potencjał odkryją tunerzy

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie