SMA

Marka
SMA

SMA, czyli Shanghai Maple Guoron Automobile, to pochodzące z Chin (Fengjing, Shanghai) przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją samochodów (od 2000 roku) i będące częścią holdingu Zhejiang Geely Holding Group.

SMA – historia

Shanghai Maple zostało założone w 2000 roku, żeby dwa lata później zostać wykupionym przez holding Zhejiang Geely Holding Group, która ostatecznie w pełni skonsolidowała SMA jako budżetową markę w 2008 roku. Zajmująca się wyłącznie produkcją samochodów firma swój pierwszy pojazd oparty o konstrukcję Cirtoena ZX pokazała światu w 2003 roku, a w 2005 roku podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie auto zadebiutowało jako Maple Marindo. Pozytywne recenzje zarówno użytkowników, jak i ekspertów z branży motoryzacyjnej sprawiły, że Shanghai Maple w 2007 roku rozpoczął eksport swojego modelu do Egiptu, gdzie Marindo zadebiutował pod nazwą C51 (sedan) i C52 (sedan wyposażony w grill w stylu Audi). Ponadto sportowe wersje hatchback nazwane R80 zostały wprowadzone na rynki w Chile i Rosji. W ten sposób pierwsze zmiany w strukturze firmy nastąpiły w lutym 2013 roku, kiedy Shanghai Maple i Kandi Technologies ogłosiły utworzenie spółki joint venture 50:50, której początkowy kapitał wynosił równowartość 160 milionów USD. Jej celem miała być szeroko pojęta produkcja, promocja i sprzedaż elektrycznych pojazdów na kontynencie chińskim.

SMA – najpopularniejsze modele

Maple Hisoon (2003 rok)
Maple Hisoon znany również jako SMA Huapu Hyun to kompaktowy hatchback produkowany przez chińską firmę Shanghai Maple. Konstrukcja auta oparta została o popularny model Citroen ZX oraz Hondę Civic, z której zapożyczono tylne lampy. Ponadto Maple Hisoon miał 4183 mm długości, przy szerokości 1710 mm i wysokości 1430 mm oraz rozstaw osi na odległość 2540 mm. Do napędu zastosowano popularny silnik L4 o pojemności 1.5 litra, a obsługiwała go 5-biegowa manualna skrzynia. Co więcej, pod koniec produkcji na rynku pojawiła się również wersja sedan, a auto ostatecznie zniknęło z oferty producenta w 2010 roku.

Maple Marindo (2004 rok)
Maple Marindo jest 4-drzwiowym samochodem osobowym dostępnym wyłącznie w wersji sedan, który produkowany jest przez pochodzące z Chin przedsiębiorstwo Shanghai Maple. Co ciekawe, w momencie debiutu na rynku pojawiły się dwie wersje Maple Marindo: Hysoul, który posiadał krótsze przednie błotniki, zderzaki, poszerzone tylne światła i przód nadwozia wzorowany na popularnym modelu Audi A4 oraz Haifeng stylizowany na pierwszą wersję Cadillaca CTS ze zmienionymi przednimi i tylnymi zderzakami, nową klapą bagażnika oraz nowymi światłami. Obie wersje posiadały takie same wymiary czyli 4490 mm długości, 1710 mm szerokości i 1430 mm wysokości oraz rozstaw osi na odległość 2540 mm. Ponadto za napęd odpowiadały dwa silniki L4 o pojemności 1.5 i 1.8 litra obsługiwane wyłącznie przez 5-biegową manualną przekładnię.

Maple Hysoul (2005 rok)
Maple Hysoul to 4-drzwiowy samochód osobowy, który jest jednocześnie wersją sedan popularnego hatchbacka Maple Hisoon. Auto charakteryzowało 4435 mm długości, przy 1710 mm szerokości i 1430 mm wysokości i rozstawie osi na odległość 2540 mm. Co więcej, podobnie jak w przypadku Maple Marindo użytkownik miał do wyboru dwie jednostki L4 o pojemności 1.5 i 1.8 litra, a obsługiwała je 5-biegowa manualna skrzynia biegów.

4.02
38 głosów
Szybkie fakty
ProducentShanghai Maple
Data założenia2000
PaństwoChiny

Wybrane modele

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie