Kolejny wyścig Kia Platinum Cup wystartował!

Landwind

Marka
Landwind

Landwind jest chińską marką samochodów osobowych, głównie SUV-ów. Producentem głównym jest koncern Jiangling Motors Corporation z siedzibą w Nanchang (Chiny). Marka istnieje od 2005 roku i jest pierwszą sprzedawaną na europejskich rynkach. Warto dodać, że w Chinach auta sprzedawane są pod nazwą Baowei.

Landwind – historia

Powstały w 1952 roku koncern JMC na początku zajmował się produkcją samochodów ciężarowych. Sytuacja uległa zmianie, kiedy w 1993 roku nawiązana została współpraca z japońskim Isuzu, a w 1997 z Ford Motor Company. Kiedy jasne było, że JMC planuje rozszerzyć produkcje na auta osobowe, stworzono markę Landwind, która dedykowana była rynkom europejskim (W Chinach modele JMC sprzedawane były pod nazwą Baowei lub Baodian). Najbardziej znanym modelem producentów jest Landwind – SUV nazywany też Jiangling Landwind lub JMC Landwind. Auto jest kopią europejskiego Opla Frontery i było pierwszym chińskim samochodem sprzedawanym w Europie. Jego sprzedaż zaczęła się w lipcu 2005 roku w Belgii i Antwerpii.

Landwind – kontrowersje

Modele Landwind stały się obiektem licznych kontrowersji po ujawnieniu wyniku testów bezpieczeństwa Euro NCAP, które przeprowadziła firma ADAC. Stwierdzono w nich, że kierowca Landwinda nie przeżyłby zderzenia przy prędkości 64 km/h. W odpowiedzi holenderski importer aut zgłosił model do innej organizacji (TUV), która również zajmuje się testowaniem wskaźników bezpieczeństwa z tą różnicą, że w przypadku TUV testowana prędkość pojazdu wynosi 56 km/h. W międzyczasie kierownictwo firmy-importera wydało oświadczenie, w którym stwierdziło, że wcześniejsze wyniki testów Euro NCAP zostały celowo zmanipulowane. Powodem miała być nieprzychylność środowiska związanego z niemieckim przemysłem samochodowym, tym bardziej że według wyników TUV modele spełniały normy. Ostatecznie, chińscy producenci zostali zmuszeni dopracować Landwinda pod względem bezpieczeństwa, żeby auto dostało pozwolenie na sprzedaż w Europie.

4.30
11 głosów
Szybkie fakty
ProducentJiangling Motors Corporation
Data założenia1952 r
PaństwoChiny

Wybrane modele

Landwind: newsy, testy i recenzje

Pierwszy dzień wyścigu Mille Miglia

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie