Seat Toledo

Model
Seat Toledo Zobacz 5 zdjęć

Seat Toledo to osobowe auto klasy kompaktowej produkowane od 1991 roku przez firmę Volkswagen AG pod marką Seat. Od 2012 roku auto pojawia się jako bliźniaczy model Skody Rapid.

Historia modelu Seata Toledo

Model należy do segmentu C niższej klasy średniej. Seat Toledo był następcą Malagi. W 2009 roku zastąpił go model Exeo. Produkcję Seata Toledo wznowiono w 2012 roku. Seat Toledo to pierwszy samochód Seata, który powstał po przejęciu hiszpańskiej firmy przez Volkswagena. Przez kolejne generacje model wielokrotnie modyfikowano – dostępny był jako sedan, auto o podwoziu MPV oraz liftback. W Chinach auto można było spotkać pod nazwą Chery.

Konstrukcja Seata Toledo przypomina Volkswagena Golfa 2 generacji oraz Volkswagena Jetta. Specyficznych cech charakterystycznych nabrał dzięki projektantowi Giorgetto Giugiaro. Początkowo auto miało pudełkowaty kształt i proste linie, później przypominało mniejszą Ibizę.

W 1995 roku dokonano pierwszego faceliftingu Seata Toledo. Auto nabrało bardziej krągłych kształtów i więcej dynamiki. Wnętrzem przypominało Volkswagena. Pojazd był niezwykle przestronny i posiadał pojemny bagażnik.

W 1998 roku zaprezentowano drugą generację Seata Toledo. Bazował on na płycie podłogowej takiej, jak u Audi A3 czy Skody Octavia. Zmieniono przednie reflektory na węższe i bardziej rozciągnięte. Zwiększono wymiary zewnętrzne auta, co skutkowało jeszcze bardziej przestronnym wnętrzem.

W 2004 roku wprowadzono na rynek trzecią generację Seata Toledo. Po raz pierwszy samochód pojawił się w formie pięciodrzwiowego MPV. Połączenie sedana z minivanem to pomysł Waltera de Silvy. Auto charakteryzowało się dynamicznymi liniami i przetłoczeniami oraz charakterystycznymi zegarami z obrotomierzem pośrodku.

W 2012 roku po trzyletniej przerwie pojawiła się czwarta generacja Seata Toledo, która była bliźniaczym modelem Skody Rapid. Auto charakteryzowało się dynamiczną sylwetką. Zmodyfikowano zderzaki, grill i reflektory. W 2015 roku poszerzono ofertę silników Seata Toledo.

Seat Toledo – dane techniczne

Seat Toledo dostępny jest z nadwoziem sedan oraz hatchback. Oferta Seata Toledo obejmuje silniki benzynowe oraz silniki wysokoprężne. Składają się z 3 – 5 cylindrów, na każdy z nich przypada 2 – 5 zaworów. Silniki Seata Toledo posiadają moc 64 – 180 KM oraz pojemność 999 – 2324 cm3. Auto przyspiesza do 100 km/h w 8,0 – 16,5 s. Maksymalna prędkość Seata Toledo to 165 – 229 km/h.

Moment obrotowy układu napędowego wynosi od 110 do 350 Nm. Samochód spala średnio 4,3 – 8,7 l na 100 km. Pojemność bagażnika Seata Toledo wynosi od 830 do 1441 l. Wymiary Seata Toledo to 4320 – 4482 mm długości, 1660 – 1768 mm szerokości i 1424 – 1568 mm wysokości.

4.54
Ocena na postawie 10 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaSEAT
TypSamochód osobowy
SegmentC/B+

Generacje Seat Toledo

Inne modele SEAT

Seat Toledo: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie