Opel Agila (A)

Generacja
Opel Agila (A)

Agila to model małego miejskiego samochodu (segment A) o nadwoziu vana produkowanego przez niemiecką firmę Opel. Od pierwszej prezentacji Agili w 2000 roku samochód produkowany był w dwóch generacjach.

Agilę zapowiadał pokazany w 2000 roku prototyp o nazwie Concept A. W tym samym roku zaprezentowano po raz pierwszy Agilę A na salonie samochodowym w Genewie. Stylistyka i konstrukcja tego małego Opla była oparta na japońskim mikrovanie Suzuki Wagon R+. Oba wozy sprzedawano w Europie jednocześnie.

Rozmiary zewnętrzne Agila miała odrobinę większe od Suzuki. Mierzyła 3,54 m długości, 1,62 m szerokości i 1,67 m wysokości. Oba samochody dzieliły tę samą płytę podłogową, więc cechowały się identycznym rozstawem osi wynoszącym 2,36 m.

Agila, podobnie jak Wagon R+, miała dwubryłowe pudełkowate nadwozie. Nie można powiedzieć, żeby Opel był szczególnie ładny, choć i tak prezentował się lepiej od Suzuki. Na przodzie dominowały wielkie, niemal kwadratowe światła. Niemiecki producent zdecydował się na naklejenie zewnętrznych listew ochronnych na boczne drzwi, dzięki czemu optycznie auto wyglądało na lżejsze. Udało się też zniwelować efekt dużych powierzchni gołej płaskiej blachy, czym charakteryzował się właśnie Suzuki Wagon R+.

Bardzo krótkie, a jednocześnie wysokie wnętrze pozwoliło wygospodarować zaskakująco dużo miejsca dla pasażerów jak na tak małe auto. Udało się to dzięki specyficznemu ustawieniu foteli z przodu i kanapy z tyłu. Ich siedziska są umieszczone dość wysoko i płasko, przez co pasażerowie mogą mieć wrażenie, jakby siedzieli na domowych krzesłach. Takie ustawienie pozwoliło na zmniejszenie przestrzeni potrzebnej na nogi, dzięki czemu nawet wysocy pasażerowie z przodu nie mogli narzekać na brak miejsca. Jeśli na tylnej kanapie znalazło się trzech podróżujących, mogło brakować im miejsca na wysokości barków.

Wysokie ustawienie foteli w dość wysokim samochodzie dało efekt w postaci doskonałej widoczności w każdym kierunku.

Bagażnik Agili A był bardzo mały, jednak trudno po takim samochodzie oczekiwać dużej przestrzeni bagażowej.

Wnętrze zostało obite materiałami dość niskiej jakości. Wszędzie dominowały twarde i nie najlepiej spasowane ze sobą tworzywa sztuczne. Na pochwałę zasługiwały w miarę wygodne fotele, na naganę natomiast słabe wyciszenie wnętrza. Niska jakość tych ostatnich materiałów sprawiała, że w samochodzie podczas szybkiej jazdy było głośno z powodu szumu powietrza opływającego nadwozie.
Agila miała bardzo proste zawieszenie składające się z przodu z kolumn MacPhersona, a z tyłu ze sztywnej osi z drążkami Panharda i sprężynami śrubowymi oraz amortyzatorami.

Samochód ten napędzany był trzema silnikami (w tym jednym dieslem), dostępnymi w łącznie pięciu konfiguracjach. Mniejszy z motorów benzynowych miał objętość skokową 1,0 l i osiągał początkowo moc 58 KM, a w późniejszym okresie 60 KM (od liftingu w 2003 roku). Większa jednostka napędowa o objętości skokowej 1,2 l początkowo rozwijała 75 KM mocy, a po usprawnieniach 80 KM mocy maksymalnej. Z kolei turbodiesel o objętości 1,3 l generował moc 70 KM. Oczywiście żaden z silników nie zapewniał Agili oszałamiających osiągów.

Napęd przekazywany był w tym samochodzie tylko na przednie koła, a biegi zmieniane za pomocą manualnej, 5-biegowej skrzyni biegów lub 4-biegowej skrzyni automatycznej.

W 2003 roku Agila doczekała się niewielkiego liftingu, w ramach którego odrobinę zmieniono wygląd samochodu oraz oba benzynowe silniki wyposażono w system Twinport.

Wytwarzanie Agili A zakończono w kwietniu 2007 roku po wyprodukowaniu ponad 430 tysięcy sztuk w Gliwicach. Większość z nich wyeksportowano. Rok później pojawiła się Agila B.

Do najczęściej zgłaszanych problemów należą awarie konwertera katalitycznego, słabe łożyska kół oraz niska trwałość sondy lambda.

3.59
Ocena na postawie 67 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Oceny użytkowników (23)

Przejdź do strony: 1 2

Opel Agila (A): newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie