Nissan Primera

Model
Nissan Primera Zobacz 8 zdjęć

Premiera Nissana Primery przypadła na 1990 rok. Rozpoczęcie produkcji Nissana Primery było równoznaczne z wycofaniem ze sprzedaży Nissana Bluebird (znanego także jako Nissan Auster), który na rynku i tak radził sobie coraz gorzej.

Nissan Primera – najważniejsze informacje

Produkcja Nissana Primery trwała nieprzerwanie przez 18 lat i została zakończona w 2008 roku, na trzeciej generacji Nissana Primery. Firma Nissan postanowiła zastąpić Primerę modelem Nissan Altima (wyjątkiem była Japonia, gdzie następcą został Nissan Bluebird Sylphy).

Nissan Primera od pierwszej do ostatniej generacji był produkowany na północy Anglii, w mieście Sunderland. Poza tym Nissan Primera przez cały czas obecności w salonach motoryzacyjnych był dostępny w 3 wersjach: jako 4-drzwiowy sedan, 5-drzwiowy hatchback i również 5-drzwiowe kombi.

Silnik Nissana Primery zawsze umieszczano z przodu; ponadto ten samochód nigdy nie miał napędu na cztery koła, lecz jedynie napęd na przód.

Za wygląd pierwszych generacji Nissana byli odpowiedzialni japońscy projektanci. Dopiero ostatnia, czyli trzecia generacja Nissana Primery została zaprojektowana w Europie, co wiązało się ze znaczną zmianą jego designu.

Mimo że Nissan Primera nie jest już produkowany, nadal cieszy się dużą popularnością na rynku wtórnym w Europie Zachodniej, a zwłaszcza w Hiszpanii i w Wielkiej Brytanii. Swego czasu Nissan Primera zrobił też dużą furorę w Japonii, gdzie był sprzedawany jako mocno udoskonalona wersja modelu Nissan Pulsar, gdyż został stworzony na lepszej platformie i miał na wyposażeniu mocniejsze silniki.

Co ciekawe w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie Nissan Primera był początkowo sprzedawany jako Infiniti G20 (Infiniti to bardziej ekskluzywna marka Nissana). Zresztą słowo "primera" oznacza po hiszpańsku "pierwszą klasę", co szczególnie w Ameryce Północnej dobrze podkreślało jakość tego samochodu.

Nissan Primera - opinie

Już debiutancki rok Nissana Primery na rynku okazał się być dużym sukcesem – model od początku zbierał bardzo dobre recenzje, czego ukoronowaniem było drugie miejsce w prestiżowym konkursie na Samochód Roku ("Car of the Year").

Zaletą Nissana Primery jest na pewno przestronne wnętrze, które zapewnia komfort zarówno kierowcy, jak i pasażerom. Nissan Primera jest też postrzegany jako stosunkowo niedrogi samochód, który przy tym charakteryzuje się niezłą jakością wykonania.

Jednak już koszty eksploatacji Nissana Primery mogą sprawić, że zaoszczędzone na jego zakupie pieniądze zostaną wydane na zużyte podzespoły, za które czasem trzeba całkiem sporo zapłacić. Wadą Nissana Primery często okazuje się też skrzynia biegów, która lubi się psuć.

4.19
Ocena na postawie 39 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaNissan
TypSamochód osobowy
SegmentD

Generacje Nissan Primera

Inne modele Nissan

D - Inne modele

Nissan Primera: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie