Mikroencyklopedia

Odpowiedzi na wszystkie pytania, które zawsze chcieliście zadać, zebrane w jednym miejscu, przedstawione w prosty sposób. Tutaj znajdziecie podstawy motoryzacji od strony użytkowania aut i mechaniki, podane w przystępnej formie.

Co to jest system start-stop?

System start-stop to układ elektroniczny wyłączający i włączający silnik automatycznie. Ideą jego stosowania jest ograniczenie poziomu emisji CO2.

dawno temu

Co to jest bieg jałowy?

Bieg jałowy jest to praca silnika bez żadnego obciążenia poza wewnętrznymi oporami.

dawno temu

Co to jest rozrząd?

Rozrząd jest to system zaworów i elementów sterowania ich ruchem w silniku spalinowym, który realizuje napełnianie cylindra mieszanką i usuwanie gazów spalinowych.

dawno temu

Moc maksymalna hybrydy – sumaryczna czy systemowa?

Samochody hybrydowe wyposażone w przynajmniej dwa silniki, wprowadzają pewne zamieszanie w danych technicznych. Pojawia się bowiem informacja o mocy maksymalnej lub systemowej, która nie do końca odpowiada sumie mocy obu silników. O co w tym chodzi?

dawno temu

Co to jest funkcja Auto Hold?

Auto Hold zwalnia kierowcę w samochodach z automatyczną skrzynią biegów z konieczności trzymania nogi na pedale hamulca podczas postoju.

dawno temu

Co to jest moment obrotowy silnika?

Moment obrotowy to siła wytwarzana przez silnik mierzona na wale korbowym. Wartość ta pośrednio wpływa na dynamikę samochodu i bezpośrednio na możliwości transportowe.

dawno temu

Co to jest moc silnika?

Moc silnika to wynik pomnożenia wartości momentu obrotowego przez obroty, przy których ta wartość występuje.

dawno temu

Przelicznik jednostek momentu obrotowego silnika

Najpowszechniej stosowaną jednostką momentu obrotowego silników samochodowych jest niutonometr, ale tradycyjnie zamieszanie wprowadzają kraje anglosaskie, używające m. in. jednostki funta na stopę.

dawno temu

Przelicznik jednostek mocy silnika

Choć przyzwyczailiśmy się do mocy silnika wyrażanej w koniach mechanicznych, to te jednostki nie zawsze są używane przez producentów. Czym się różni PS od HP oraz jak przeliczyć kW na KM?

dawno temu

Co to jest system Volvo PowerPulse?

Volvo PowerPulse to proste rozwiązanie eliminujące zjawisko turbodziury za pomocą impulsu sprężonego powietrza do turbosprężarki.

dawno temu

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie