Do końca 24h Le Mans 2019 zostało

Układ napędowy

W tym przypadku widok na układ napędowy niemieckiej marki BMW.

Układem napędowym w samochodzie nazywa się wszelkie mechanizmy, które biorą udział w procesie przekazu mocy obrotowej z silnika na koła pojazdu.

Układ napędowy - budowa

Spośród mechanizmów, które wchodzą w skład układu napędowego, wyróżnia się skrzynię biegów, połączone z nią sprzęgło oraz mechanizm różnicowy, który poprzez wał napędowy przekazuje moc na piastę koła i sprawia, że pojazd jedzie. Opcjonalnie w niektórych układach napędowych spotkać można takie elementy jak zwolnica, reduktor czy sprzęgło wiskotyczne, które odpowiada za płynną regulację momentu obrotowego.

Układ napędowy – rodzaje

W samochodach osobowych występują różne układy napędowe w zależności od osi, na którą nałożony jest napęd. Zgodnie z tą zasadą wyróżnia się zblokowany układ napędowy, w którym silnik znajduje się z przodu, a napęd przełożony jest na przednią oś, przez co taki układ nazywany jest napędem przednim. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku auta z napędem na cztery koła, w którym silnik może być umieszczony zarówno z tyłu (np. Porsche), z przodu, ale i centralnie co ma miejsce w niektórych modelach Lamborghini. Auta osobowe z napędem na tył posiadają aż trzy rozwiązania. Układ napędowy w takich modelach może występować z silnikiem umieszczonym z tyłu, takie rozwiązanie nazywane jest układ zblokowany. Występuje również układ klasyczny, w którym silnik zamontowany jest z przodu konstrukcji oraz wersja z silnikiem ustawionym centralnie.

Intryga w Noc Muzeów - pościg Citroënem C5 Aircross za Phantomasem

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie