maskownica

Maskownica chroni chłodnicę przed uszkodzeniem, bywa również często znakiem rozpoznawczym danej marki (w tym przypadku Volvo).

Maskownica jest elementem nadwozia samochodu, umieszczonym w jego przedniej części. Potocznie maskownicę nazywa się również określeniami grill lub atrapa. Jej podstawowa funkcja to ochrona znajdującej się za nią chłodnicy, jest również ozdobą auta i często bywa znakiem rozpoznawczym danej marki.

Maskownica – historia

Historyczne pierwsze modele samochodów nie miały osłony chłodnicy, więc była ona narażona na uszkodzenia i wpływ negatywnych warunków atmosferycznych. Kiedy zaczęto zwracać uwagę na ten problem powstała tzw. atrapa, czyli kratka, która miała za zadanie osłaniać chłodnicę przed ewentualnym uderzeniem, jednocześnie pozwalając na dopływ powietrza, stąd kształt konstrukcji w postaci kratek. Wraz z rozwojem motoryzacji przez kolejne lata konstrukcja maskownicy zmieniała się również pod wpływem panujących trendów stylistycznych, zostając często znakiem rozpoznawczym danej serii lub marki. Przykładem mogą być marki Rolls-Royce, Saab, Alfa Romeo czy Volvo. Do produkcji maskownic wykorzystuje się lekkie materiały m.in. plastik i lżejsze stopy metali, aby zapewniały dobrą ochronę i były przy tym lekkie nie obciążając przodu auta.

Niemieckie pochodzenie i ekscytacja za kółkiem. Opel odważnie promuje GT X Experimental

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie