klakson

Posiadanie klaksonu w pojeździe poruszającym się w ruchu drogowym jest w Polsce obowiązkowe,

Klaksonem nazywany jest element umiejscowiony najczęściej w kierownicy auta, po którego uruchomieniu słychać głośny sygnał dźwiękowy. Klakson przeznaczony jest do ostrzegania kierowców oraz innych użytkowników dróg podczas jazdy i jest obowiązkowym elementem każdego pojazdu poruszającego się w ruchu drogowym, nie tylko samochodów.

Klakson – historia

Pierwotnie sygnały dźwiękowe występowały w postaci rogu nazywanego również trąbką, który zakończony był charakterystyczną gruszką wypełnioną powietrzem, po której ściśnięciu słychać było dźwięk. Taki klakson nazywany jest ręcznym i montowany był niezależnie najczęściej na ramie konstrukcji samochodu. Popularny symbol przypominający trąbkę na znaku drogowym B29 - ''zakaz używania sygnałów dźwiękowych'' zainspirowany jest właśnie klasycznym modelem klaksonu. Obecnie wykorzystuje się klaksony elektryczne nazywane również syrenami.

Klakson – zastosowanie

W Polsce posiadanie sygnału dźwiękowego w pojeździe poruszającym się w ruchu drogowym jest obowiązkowe, a zasady jego użycia reguluje ustawa Prawo o Ruchu Drogowym (Art. 29). Zgodnie z nią, używany przez kierowcę klakson powinien posiadać jednolity ton. Do używania sygnału dźwiękowego o zmiennym natężeniu dźwięku uprawnione są wyłącznie pojazdy uprzywilejowane, czyli m.in. policja, pogotowie, straż pożarna i tylko podczas trwania akcji ratunkowej czy interwencji. Ponadto użytkownicy ruchu drogowego mogą używać klaksonu w sytuacjach zagrożenia, a do takich zalicza się manewry: wyprzedzania i omijania w trudnych warunkach atmosferycznych (mgła, burza) w terenie niezabudowanym. W przypadku terenu zabudowanego nieuzasadnione użycie lub nadużywanie sygnału dźwiękowego jest zakazane i może zostać ukarane mandatem. Wyjątkiem od tej reguły są sytuacje związane z bezpośrednim zagrożeniem.

Red Bull Ring z bliska. Arena z dużymi przewyższeniami i szybkimi łukami

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie