Pomóż nam tworzyć Autokult! Co chcesz tu zmienić?

zderzak

CZASEM USZKODZONY ZDERZAK NADAJE SIĘ TYLKO DO WYMIANY, ALE JEŚLI JEST TAKA MOŻLIWOŚĆ, WARTO GO NAPRAWIĆ

Kto z was nie miał zniszczonego zderzaka? To w końcu jedna z najbardziej podatnych na uszkodzenia części samochodu, wręcz do tego została stworzona. Naprawa zderzaka obejmuje przede wszystkim jego klejenie, a także malowanie. Do każdej z tych czynności musicie się jednak odpowiednio przygotować.

Jak skleić zderzak?

Zderzak możecie skleić przy użyciu różnych środków. W sklepach znajdziecie specjalne kleje i masy, jednak najlepszą metodą jest użycie włókna szklanego z żywicą epoksydową. Po zdemontowaniu zderzaka oszlifujcie jego powierzchnię w okolicach pęknięcia. Zróbcie to przy użyciu papieru ściernego i wyczyśćcie rozpuszczalnikiem. Następnie zamoczcie włókno w żywicy i nanieście je zarówno na zewnętrzną, jak i wewnętrzną stronę.

Po sklejeniu zderzaka poczekajcie kilka godzin na wyschnięcie. Następnie nanieście zaprawkę lakierniczą, która pozwoli wyrównać powierzchnię. Możecie też skleić zderzak wykorzystując do tego część innego zderzaka wykonanego z identycznego materiału, co wasz. O tym, z czego jest zrobiony ten element, dowiecie się patrząc na jego wewnętrzną stronę, na której będzie zawarta nazwa tworzywa, np. PVC. Łatanie zderzaka dotyczy jednak tylko tych sytuacji, w których w wyniku pęknięcia pojawił się duży ubytek i samo klejenie nic nie da.

Lakierowanie zderzaka

Uszkodzenie zderzaka zwykle niesie ze sobą konieczność nie tylko sklejenia tego elementu, ale również polakierowania go – farba ulega w końcu zniszczeniu o wiele łatwiej niż tworzywo sztuczne.

Ile kosztuje lakierowanie zderzaka? Koszt takiej usługi w serwisie wynosi minimum 200 zł, ale jeśli fachowiec wystawi wam rachunek na 300-400 zł, również nie powinniście być zdziwieni, bo taka cena to norma. Co ciekawe, koszt polakierowania tej części samochodowej przewyższa sumę, jaką należy zapłacić za samo sklejenie bądź zespawanie uszkodzonego zderzaka w warsztacie. Dlatego polecamy wam pomalować zderzak na własną rękę – zwłaszcza, jeśli wcześniej samodzielnie go skleiliście.

Jak pomalować zderzak?

Malowanie zderzaka to bardziej złożony proces niż mogłoby się wydawać, w którym nanoszenie lakieru stanowi ostatni etap. Wcześniej element musicie zmatowić i nanieść na niego podkład, który zwiększy przyczepność lakieru. Dopiero potem możecie przejść do malowania zderzaka, używając lakieru barwnego, a w dalszej kolejności bezbarwnego.

Matowanie zderzaka odbywa się przy użyciu papieru ściernego i można je wykonać ręcznie lub za pomocą szlifierki oscylacyjnej – to drugie rozwiązanie pozwoli wam zaoszczędzić dużo czasu i energii. Bez matowania wasz zderzak nie będzie mieć idealnie równej powierzchni, a jego malowanie na niewiele się zda.

Następny krok, który poprzedza malowanie zderzaka, czyli nanoszenie podkładu, rozłóżcie na 3 etapy. W każdym z nich starajcie się zaaplikować cienką warstwę, dzięki czemu nie powstaną na nim zacieki. Pomiędzy nanoszeniem kolejnych warstw podkładu na zderzak, róbcie co najmniej kilkuminutowe przerwy.

Tak przygotowany element nadaje się do malowania. Samo lakierowanie powinniście rozłożyć na co najmniej dwa etapy – pierwszy polega na aplikacji barwnego lakieru, drugi na naniesieniu warstwy bezbarwnej. Żeby pomalować zderzak nie musicie rzecz jasna posiadać specjalistycznego pistoletu lakierniczego, z jakiego korzystają fachowcy w warsztatach samochodowych. Lakiery do aut są sprzedawane w sprayu, dzięki czemu ich aplikacja jest stosunkowo łatwa.

Ważną rzeczą podczas malowania jest trzymanie puszki z lakierem w odpowiedniej odległości od zderzaka – w żadnym przypadku nie zbliżajcie jej na kilka centymetrów, bo środek nie zostanie dobrze rozprowadzony. Pamiętajcie też, aby nie malować na zewnątrz, w pełnym słońcu – najlepiej to zrobić w garażu, pod warunkiem, że będziecie mieć tam dobrą widoczność i wentylację.

Wielu z was na pewno zadaje sobie pytanie: jak wybrać lakier do samochodu, żeby po wszystkim nie okazało się, że zafundowaliście swojej maszynie rzucającą się w oczy plamę. Tak naprawdę to nic trudnego – w każdym aucie jest umieszczona tabliczka z numerem lakieru, dzięki czemu pomalowanie samochodu na jednolity kolor nie będzie trudne. Jedyny problem możecie mieć z jej znalezieniem – tabliczka może znajdować się pod maską, w bagażniku czy w wielu innych miejscach, w zależności od marki auta.

Niestety faktem jest, że plastikowy zderzak pomalowany tym samym lakierem co metalowe elementy nadwozia może się nieco różnić odcieniem. Szczególnie dotyczy to białej barwy Nawet fabrycznie nowe auta w tym kolorze mają nierzadko odróżniające się zderzaki.

Zobacz także:

Poganiacze w nieoznakowanym BMW. Policjanci siedzieli na zderzaku

... "Siedzenie na zderzaku" jest niebezpieczne, karalne już od niemal roku, np. na autostradach, ale niektórzy funkcjonariusze zdają się o tym zapominać. Potwierdza to film nadesłany przez naszą czytelniczkę. Złośliwi mogliby zauważyć, że policjanci ...

4 miesiące temu

Jak skleić, polakierować i pomalować zderzak w samochodzie?

... Zderzaka to jedna z najbardziej podatnych na uszkodzenia części samochodu, wręcz do tego została stworzona. Jego naprawa obejmuje przede wszystkim jego klejenie, a także malowanie. Do każdej z tych czynności trzeba się jednak odpowiednio ...

dawno temu

Złoty Zderzak przyznany!

... Na IV Forum Dyskusyjnym Ubezpieczeń Komunikacyjnych wręczono nagrody "Złoty Zderzak" dla najlepszego towarzystwa ubezpieczeniowego. And the Winner is? ... Na IV Forum Dyskusyjnym Ubezpieczeń Komunikacyjnych wręczono nagrody "Złoty Zderzak" dla ...

dawno temu

Opel & magiczny zderzak

... A jakby tak otrzymać za "friko" 600 EUR? Z wielką chęcią. Pozostaje tylko jedno pytanie. W jaki sposób? Bardzo prosty - kup auto z odpowiednim... zderzakiem. ... A jakby tak otrzymać za "friko" 600 EUR? Z wielką chęcią. Pozostaje tylko jedno ...

dawno temu

Drewniany zderzak Grand Cherokee

... Jak wiemy potrzeba jest matką wynalazków. Co ma więc zrobić ktoś, komu niefortunnie odpadł przedni zderzak z Jeepa Grand Cherokee ? Otóż jak się okazuje mieszkańcy Rosji są zdolni nawet do czegoś takiego. Podziwiamy inwencję twórczą. ... Jak ...

dawno temu

Test: Volkswagen Caddy PanAmericana – kombivan na pokaz

... Czarne zderzaki, napisy "PanAmericana", ładny lakier – od razu widać, że to nie jest typowy, tani volkswagen caddy. To prawda. Za taką odmianę przyjdzie nam zapłacić nieco więcej, choć szczerze mówiąc, nie wiem, czy warto. ... się też widoczna ...

7 miesięcy temu

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie