Ford Transit 4 generacji

Generacja

Czwarta generacja flagowego samochodu dostawczego Forda weszła do sprzedaży w 1994 roku. Nowy Transit był bardzo zbliżony wyglądem do poprzednika. Można powiedzieć, że w jego stylistyce wprowadzono tylko kosmetyczne poprawki.

Co ważne, zmieniono w stosunku do poprzedniej generacji liczbę dostępnych wersji nadwoziowych. Teraz można było zamówić Transita w jednym z dwóch rozstawów osi. Co więcej, wysokość części załadowczej również była dostępna na różnych położeniach – łącznie trzech. To sprawiało, że nabywca miał do wyboru aż siedem rozmiarów Transita. Oczywiście oprócz nadwozia z dużą ładownią furgonetka Forda była dostępna również jako duży samochód do przewozu osób. Trzecia opcja to odmiana platformowa. Można było przewozić towary na otwartej skrzyni ładunkowej bądź wedle potrzeb umieścić na jej miejscu chłodnię do przewozu żywności. Odmiana platformowa często służyła również jako podstawa do budowy kamperów.

Pod maskę trafiły głównie silniki znane już z innych modeli Forda. Najsłabszą jednostką był wolnossący diesel o pojemności 2,2 l i mocy 70 KM. Oprócz niego w gamie dostępnych motorów znajdowało się jeszcze pięć silników wysokoprężnych. Dwa wolnossące o pojemnościach 2,5 l oraz trzy turbodoładowane, również 2,5. W sprzedaży były również trzy jednostki benzynowe o pojemności 2 l i mocach 97, 114 i 140 KM.

W latach 1997-2000 czwartą generację Transita składano również w Polsce. W Płońsku zmontowano w 1998 roku 2500 sztuk, rok później – 2446, a w 2000 roku z polskiego zakładu wyjechały 784 egzemplarze dostawczego Forda.

W 1995 roku z okazji 30. urodzin modelu wypuszczono limitowaną serię Transita o przydomku Hallmark. Łącznie powstało 600 egzemplarzy urodzinowej wersji tej furgonetki, po 200 z każdego z trzech dostępnych kolorów.

Produkcja Transita IV została zakończona w Europie w 2000 roku, lecz jeszcze przez trzy lata samochód dostawczy Forda wyjeżdżał z fabryki w Wietnamie.

Transit czwartej generacji jest bardzo dobrym wyborem dla osób potrzebujących auta dostawczego, z którym nie trzeba się ostrożnie obchodzić. Ta leciwa już konstrukcja wciąż spisuje się w roli, do jakiej została stworzona, a nie kosztuje przy tym tyle, ile nowsze modele. Jedynymi mankamentami Transita IV były dosyć awaryjne zawieszenie oraz przeciętnie wyciszona kabina.

4.15
Ocena na postawie 14 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Ford Transit 4 generacji: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie