#Kia ceed

Kia ceed

Kia Ceed to osobowe auto klasy kompaktowej produkowane od 2006 roku przez południowokoreańską firmę Kia Motors.

  • Kia Ceed to auto klasy kompaktowej (segment C), produkowany od 2006 roku. Do tej pory światło dzienne ujrzały dwie generacje Ceed'a, a na rok 2018 przewidziana jest produkcja Kii Ceed III
  • Drugą generację Kii Ceed zaprojektowano w Russelsheim am Main w Niemczech. Ceed II wyróżniał się na tle Ceed I o wiele bardziej atrakcyjniejszą stylizacją nadwozia
  • Topowym silnikiem benzynowym Kii Ceed jest jednostka 1.6 T-GDI o mocy 204 KM (przyspieszenie do setki w przeciągu 7,7 sekundy, maksymalna prędkość 230 km/h), a najlepszym dieslem pod maską Kii Ceed jest jednostka 1.6 CRDI o mocy 128 KM (maksymalna prędkość 197 km/h, średnie spalanie na 100 km w granicach 3,7 - 4.9 litra)
  • Kia Ceed występuje w trzech rodzajach nadwozia, jako trzydrzwiowy hatchback o długości 1425 mm (wersja Pro Cee'd), pięciodrzwiowy hatchback o długości 1470 mm oraz pięciodrzwiowy kombi (Cee'd SW) o długości 1480 mm
  • Kia Ceed wnętrze. W podstawowym wyposażeniu znajdziemy komputer pokładowy, radio z odtwarzaczem CD i MP3, sześć poduszek powietrznych, zamek centralny i elektrycznie sterowane szyby z przodu oraz lusterka. W ponadstandardowych wersjach modelu Ceed znajdziemy np: automatyczną dwustrefową klimatyzację, chromowane dodatki nadwozia, światła LED, podgrzewaną kierownicę i fotele przednie etc.
[1/5] Kia Ceed to auto klasy kompaktowej (segment C), produkowany od 2006 roku. Do tej pory światło dzienne ujrzały dwie generacje Ceed'a, a na rok 2018 przewidziana jest produkcja Kii Ceed IIIŹródło zdjęć: © [Zdjęcie](http://en.wheelsage.org/kia/cee_d/ii/pictures/gg1syn/) użytkownika Porlamfer

Kia Ceed – ogólne informacje

Kia Ceed jest następcą modelu Cerato. Został zaprojektowany w centrum projektowym Kia Motors w Russelsheim. Nazwa Kia Ceed nawiązuje do miejsca powstawania auta – Unia Europejska (CE – Community of Europe) oraz europejskiego klienta (ED – european design). W 2009 roku dokonano faceliftingu Kia Ceed. Zmodyfikowano grill, reflektory oraz zderzaki. Zmieniono wnętrze, zwiększono ofertę o kilka silników benzynowych oraz dieseli. Początkowo produkowano auto tylko jako pięciodrzwiowy hatchback. Z czasem można było dostać samochód w wersji kombi oraz trzydrzwiowego hatchbacka o nazwie pro_ceed.

Druga generacja Kia Ceed miała podobne nadwozie do poprzedniej generacji, stylistycznie była jednak atrakcyjniejsza. Pojawiły się dodatkowo sportowe hatchbacki GT. Wyposażono je w dynamicznie wyglądające zderzaki, duże felgi oraz fotele z lepszym trzymaniem bocznym. Wydłużono auto o 7,5 cm, zwiększając w ten sposób przestrzeń wewnątrz oraz pojemność bagażnika.

W 2016 roku dokonano kolejnego faceliftingu Kia Ceed. Zmodernizowano grill, tylne lampy, przednie i tylne zderzaki. Zmodyfikowano także jednostki napędowe oraz wzbogacono dodatkowe wyposażenie. Konkurencją Kia Ceed są Ford Focus, Opel Astra, Volkswagen Golf oraz Honda Civic.

Kia Ceed – dane techniczne

Kia Ceed dostępna jest z nadwoziem typu kombi oraz hatchback. Samochód posiada silniki benzynowe lub silniki wysokoprężne. Silniki Kia Ceed składają się z 3 – 4 cylindrów, na każdy przypada cztery zawory. Posiadają one moc od 90 do 204 KM oraz pojemność od 998 do 1991 cm3.

Auto posiada napęd przedni. Moment obrotowy układu napędowego wynosi 134 – 305 Nm. Pojemność bagażnika Kia Ceed to 1210 – 1664 l. Wymiary Kia Ceed to 4235 – 4505 mm długości, 1780 – 1790 mm szerokości i 1430 – 1525 mm wysokości.

Kia Ceed – opinie

Kia Ceed to kompaktowe auto stworzone z myślą o Europejczykach. Wśród minusów auta należy wymienić słabą jakość powłoki lakierniczej i szybko wycierające się uszczelki drzwi. Czasami zawodzi sterowanie elektrycznymi szybami oraz zawieszające się radio. Kierowcy skarżą się na źle wyregulowany hamulec ręczny. Ponadto skrzypią plastiki deski rozdzielczej oraz siedzisko fotela kierowcy. W niektórych egzemplarzach można zaobserwować rezonansowe drganie lusterek. Często wymagają wymiany wahacze, przeguby oraz sprzęgło. Wadą Kia Ceed są pojawiające się usterki przekładni kierowniczej, które przyczyniają się do wyłączania się systemu ESP. Uszczerbkiem są także zmatowiałe reflektory.

Zaletami Kia Ceed są solidne wykonanie, ciekawa stylistyka oraz przestronne wnętrze. Choć na złączach blach pojawiają się ślady korozji, to nadwozie i podwozie są dobrze zabezpieczone przed korozją. Samochód nie wymaga specjalistycznych warsztatów. Atutem Kia Ceed są niskie koszty utrzymania, bowiem auto umożliwia stosowanie tańszych części zamiennych lub zamienników. Zaletą Kia Ceed jest niezła dynamika silników, które rzadko się psują i cicho pracują na niskich i średnich obrotach. Ponadto samochód zapewnia komfort jazdy oraz jest prosty w obsłudze.