Ford Galaxy 3 generacji

Generacja

Ford Galaxy trzeciej generacji został zaprezentowany podczas salonu samochodowego w Genewie w 2006 roku. Niedługo później rozpoczęła się produkcja samochodu w fabrykach w Genk, w Belgii.
Najmłodsza wersja Galaxy zdecydowanie najbardziej cieszy oko. Przetłoczenia w masce oraz wyciągnięte w stronę przedniej szyby trójkątne lampy frontowe nadają autu swoisty charakter, a dodatkowe światła przeciwmgielne urozmaicają wygląd vana. Sprzeczne emocje budzi zaś tyłu auta. Z jednej strony prostokątne światła zastąpiono takimi o kształcie bardziej zbliżonym do rombu, co sprawiło, że zyskały ciekawszy wygląd, ale z drugiej strony niemal pionowa klapa bagażnika wygląda odrobinę topornie. Ponadto modele nowej generacji są nieco większe niż poprzednicy. Auto zostało również, w przeciwieństwie do wcześniejszych generacji, zaprojektowane wyłącznie przez specjalistów Forda, bez wkładu projektantów Volkswagena. Było to spowodowane tym, że rok wcześniej Ford sprzedał swój udział w korporacji AutoEuropa, tym samym żegnając się z fabryką w Portugalii, gdzie produkowano z udziałem Volkswagena i Seata poprzednie wersje Galaxy. W związku z tym najmłodsza wersja tego modelu wytwarzana była jedynie na liniach produkcyjnych w Genk, w Belgii.

Najnowsze modele Forda projektowane są zgodnie z nurtem stylistycznym Ford Kinetic Design. Ze względu na rozmiary Galaxy trudno było podporządkować tym zasadom stylistyki, ale Fordowi udało się wprowadzić kilka charakterystycznych elementów, takich jak potężne nadkola czy dość kanciaste światła tylne, dzięki którym ten sporych rozmiarów van wygląda dosyć dynamicznie.
W modelach trzeciej generacji Galaxy zastosowano wyłącznie silniki Forda. Wśród nich były następujące jednostki: 4-cylindrowy, rzędowy silnik Duratorq TDCi o pojemności 1,8, 2,0 oraz 2,3 l, 2-litrowy Duratec FFV o takiej samej liczbie cylindrów położonych w jednym rzędzie, jednostka TDCi o pojemności 2,2 l oraz 2-litrowy EcoBoost. Silniki te mają moc od 100 do 175 KM, co dla vana o tych rozmiarach jest dość rozsądną wartością.

Opcje konfiguracji są wręcz niezliczone. Ford udostępnia nawigację satelitarną z dużym, czytelnym ekranem, wysokiej jakości system audio, złącza dla odtwarzaczy MP3 oraz iPoda, wielostrefową klimatyzację oraz wiele innych udogodnień. Aby zapewnić bezpieczeństwo, zastosowano wiele poduszek powietrznych oraz kurtyny powietrzne, ABS oraz kontrolę trakcji.

Galaxy trzeciej generacji, tak jak jego poprzednicy, oferuje 7 miejsc, duży bagażnik i mnóstwo przestrzeni w kabinie. Dwa tylne siedzenia nie zapewniają jednak takiego komfortu podróży jak pozostałe pięć foteli. Po złożeniu tylnych siedzeń przestrzeń bagażowa jest imponująca. Stylistyka wnętrza zdecydowanie się poprawiła względem poprzednich modeli. Deska rozdzielcza jest nowoczesna i zarazem dość czytelna. Tak jak w poprzednich Fordach, tak i w tym modelu można w użytkowaniu samochodu zdać się na intuicję. Nie powinno być problemu z obsługą przyrządów na desce rozdzielczej.

Najmłodsza wersja Galaxy ma wiele zalet. Przede wszystkim świetnie sprawdzi się jako auto rodzinne, doskonale nadaje się również dla właścicieli niewielkich firm. Nieczęsto ulega usterkom, a jeśli kierowca dostosuje styl jazdy do wybranego przez siebie silnika, spalanie również nie jest wybitnie duże. Co za tym idzie - koszty utrzymania samochodu nie są najgorsze. Zdarza się jednak, że Galaxy sprawia problemy. Najczęściej awarii ulegają układ elektryczny oraz zawieszenie. Do zalet Forda zaliczają się dobra widoczność i praktycznie niezawodne jednostki napędowe. Kabina jest wyciszona w zadowalającym stopniu, hałas silnika nie powinien przeszkadzać podczas jazdy. Warto wspomnieć również o dobrej dynamice auta – nietrudno rozpędzić je do wyższych prędkości. Drzwi otwierają się dość szeroko w porównaniu z podobnymi modelami konkurencji. Relatywnie wysoka pozycja za kierownicą daje z dużym wyprzedzeniem widok na przeszkody na drodze.

4.09
Ocena na postawie 34 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Oceny użytkowników (4)

Ford Galaxy 3 generacji: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie