Dodge Razor

Model
Dodge Razor Zobacz 3 zdjęcia

Dodge Razor to koncepcyjny model samochodu sportowego, którego premiera odbyła się w 2002 roku podczas północno-amerykańskich targów samochodowych. Auto było wynikiem współpracy amerykańskiego producenta Dodge z firmą Razor, która produkuje hulajnogi nowej generacji i która w tym przypadku odpowiedzialna była za design auta.

Dodge Razor – historia

Dodge Razor od początku wymykał się wszelkim zasadom. Pomysł połączenia sił producenta samochodów z twórcą hulajnóg budził kontrowersję tym bardziej że Razor nie był jeszcze poważnym graczem na rynku. Mimo to, odpowiedzialna za ostateczny design firma potwierdziła, że mając dobry projekt i intuicję nie potrzeba dużego doświadczenia w tworzeniu samochodów. Konceptowy Dodge Razor wyposażony był w dwie hulajnogi Razora oraz narzędzia do ich drobnych napraw. Konstruktorzy tłumaczyli, że możliwość zmiany środka transportu to świetne rozwiązanie w przypadku np. przebicia opony czy awarii pojazdu. Co jakiś czas pojawia się również plotka, że trwają pracę nad produkcyjną wersją Razora nazwaną Dodge Scooter, której wstępna cena miałaby wynosić ok. 50 000 złotych.

Dodge Razor – dane techniczne

Sercem Dodg'a Razor'a jest silnik L4 o pojemności 2,4 l i mocy 250 KM. Jednostka posiada intercooler i położona została z przodu pojazdu. Razor korzysta z 6-biegowej, manualnej skrzyni biegów, która wyprodukowana została w niemieckim Stuttgart' cie.

Dodge Razor – wymiary

To, co wyróżnia model na tle innych to wymiary Dodge Razor'a, a szczególnie jego waga. Auto ma 3755 mm długości przy 1748 mm szerokości i 1214 mm wysokości. Wspomniana waga to tylko 1134 kg, co przy tak lekkich podzespołach skutkuje bardzo wysokimi osiągami. Na koniec warto wspomnieć, że rozstaw osi Razor' a wynosi 2489 mm (przednia 1473 mm i tylna 1524 mm).

Dodge Razor - osiągi

Osiągi Dodge Razor zawdzięcza w dużej mierze niskiej wadze nadwozia, jaką udało się uzyskać. Dlatego jak przystało na sportowca Razor potrzebuje tylko 6 sekund żeby rozpędzić się do 100 km/h, a jego prędkość maksymalna to zawrotne 225 km/h.

Dodge Razor – wyposażenie

Model posiada prosty, sportowy design. Elementy boczne karoserii inspirowane były stylem sportowych samochodów z lat 60-70. Auto wyposażone jest w prędkościomierz oraz tachometr zarówno z zegarami analogowymi jak i cyfrowymi. Wnętrze pozbawione jest zbędnych dodatków: systemu elektrycznego sterowania okien i lusterek, a nawet radia. 'W tym projekcie skupiamy się tylko na mocy i dotarciu do tego celu' tłumaczył powód okrojonego wnętrza designer Kevin Verduyn. Razor prezentowany był w jedynym dostępnym kolorze jaskrawej brzoskwini. Kolor, jak i proponowana cena samochodu podyktowane były faktem, że samochód dedykowany był dla segmentu młodych kierowców, którzy od swojego samochodu oczekują znacznie więcej.

Dodge Razor – opinie

Koncepcyjny model został bardzo dobrze przyjęty przez środowisko. Chwalono jego ergonomię oraz optymalnie dobrane wymiary do silnika, co przekładało się na zadowalające osiągi. Wielokrotnie powracała plotka o rozpoczęciu seryjnej produkcji, jednak nigdy do tego nie doszło.

4.73
Ocena na postawie 28 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaDodge
TypSamochód osobowy
SegmentG

Inne modele Dodge

G - Inne modele

Dodge Razor: newsy, testy i recenzje

Škoda Safety - Bezpieczne przewożenie dzieci w aucie!

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie