Hyundai HCD-7

Model
Hyundai HCD-7 Zobacz 3 zdjęcia

Hyundai HCD-7 – prototyp auta południowokoreańskiej marki zaprezentowany na pokazach motoryzacyjnych w 2002 roku. Zdaniem producenta, miał być „nowym wyglądem luksusu”.

Hyundai HCD-7 – historia

Koncern Hyundai ze swoją siedzibą w Korei Południowej prezentuje swoje nowe koncepty już od 2000 roku. Opierają je na najnowszych projektach i podobnie jak w przypadku wszystkich aut-prototypów, nie zawsze możliwych do zrealizowania pomysłach inżynierów. Prace nad pierwszym z nich rozpoczęły się dwa lata wcześniej.

Nazywał się Hyundai NEOS. Jak się okazało, był to projekt auta sportowego przyszłości. Przedstawiono go na Międzynarodowym Salonie w Paryżu w 2000 roku. Posiadał otwierane do góry drzwi takie jak w Lamborghini, a największą sensację wzbudziła inna z cech tego pojazdu – elektroniczna karta, która zamiast kluczyka miała auto otwierać i uruchamiać silnik.

Hyundai po cichu pracował w tym samym czasie także nad innym prototypem. Tym razem chodziło o sedana przyszłości. Hyundai Concept Design 5, bo tak go nazwano, miał posiadać silnik V6 o pojemności 2,7 l. Miało to sprawić, że przyszłe pojazdy na bazie tego pomysłu będą wielozadaniowe – sprawdzą się zarówno jako normalny rodzinny sedan, a także częściowo jako SUV i nadadzą się do off roadu.

Rok 2001 i kolejne prezentacje na pokazach to także nowe prototypy. Światło dzienne ujrzał CLIX, czyli sportowe coupe z napędem na 4 koła. Największą jednak uwagę przyciągnął design określany przez projektantów jako „tani egzotyczny roadster”. Design numer 6 przedstawiono tego roku w Chicago. Ciekawą cechą kabrioletu był między innymi brak lusterek, które zastąpiono wysuwanymi kamerami. Jego wnętrze było minimalistyczne aby, jak powiedzieli twórcy, „cieszyć się wiatrem we włosach”.

W 2002 roku Hyundai zmienił swoje podejście do prototypów. Tym razem szefowie koreańskiej firmy zażyczyli sobie, by powstało coś dla twardo stąpających po ziemi biznesmenów. Samochody egzotyczne lub rodzinne auta nie wchodziły tu już w grę. Na kolejnej odsłonie pokazów w Chicago pojawił się więc Hyundai HCD-7 – luksusowy sedan o prostej konstrukcji. Miał pokazać wygląd między innymi następnego z nadchodzących aut producenta, czyli modelu Hyundai XG350.

Hyundai HCD-7 – dane techniczne i wyposażenie

Jak tłumaczyli projektanci prototypu Hyundai HCD-7, klienci kupujący luksusowe sedany oczekują komfortu i stylu. Zaprojektowano więc auto, które jak tłumaczyli Koreańczycy miało być „nowym wyglądem luksusu”. Przykładem tego była karoseria tego pojazdu, która powstała w oparciu o pomysły, jakie spotkać można w samolotach. Chodziło tu m. in. o szyby, które chowały w sobie elementy wspierające konstrukcję. Wewnątrz miało być dużo przestrzeni, a siedzenia miały przypominać te z prywatnych odrzutowców.

Prototyp miał posiadać 32-zaworowy silnik DOHC V8 o pojemności 4,5 l i mocy 270 KM przenoszonej na przednią oś. Hyundai HCD-7 wyposażony był też w 5-stopniową automatyczną skrzynię biegów oraz prototypowe zawieszenie z hydraulicznymi amortyzatorami i elektroniczną regulacją prześwitu.

Wymiary auta:

  • długość: 4,960 mm
  • szerokość: 1,848 mm
  • wysokość: 1,432 mm
  • rozstaw osi: 2,830 mm
3.91
Ocena na postawie 47 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Hyundai HCD-7: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie