Buick Wildcat Concept

Model
Buick Wildcat Concept Zobacz 4 zdjęcia

"Wildcat" to nazwa nie jednego, a całej rodziny samochodów koncepcyjnych, które były produkowane przez amerykańską firmę Buick na przestrzeni ponad 40 lat. Pierwszy Buick Wildcat Concept powstał niedługo po zakończeniu II wojny światowej, w 1953 r., a ostatni – w 1997 r. Pozostałe egzemplarze debiutowały kolejno w 1954, 1955 i 1985 r.

Buick Wildcat Concept – lata 50.

Wszystkie trzy odsłony Buicka Wildcata Concept, które zostały skonstruowane w latach 50., były dziełem projektanta Harley'a Earla. Największą popularnością cieszył się Buick Wildcat Concept z 1953 r. – być może dlatego, że to właśnie ten model dał początek całej serii aut. Co ciekawe podobnie jak Buick Wildcat Concept z 1954 r., zachował się on do dnia dzisiejszego – oczywiście jako eksponat. Jedynie ostatni koncepcyjny Buick Wildcat, jaki powstał w piątej dekadzie XX w., nie przetrwał próby czasu, dlatego obecnie można oglądać go już tylko na fotografiach.

Co ciekawe model Wildcat Concept z rocznika 1953 był jednym z pierwszych samochodów w portfolio przedsiębiorstwa Buick, którego karoseria została wykonana z włókna szklanego, a nie z bardziej powszechnego materiału, np. blachy.

Buick Wildcat Concept – lata 80. i 90.

Na następny samochód koncepcyjny znany jako Wildcat firma Buick kazała czekać miłośnikom motoryzacji długie 30 lat. Dopiero bowiem w 1985 r. ukazał się czwarty z kolei Buick Wildcat Concept, który, co oczywiste, drastycznie różnił się od swoich poprzedników. Był to bardzo nowoczesny, jak na połowę lat 80., samochód sportowy z napędem AWD (na wszystkie 4 koła) i potężnym silnikiem V6 ulokowanym w centralnej części nadwozia.

Karoseria Buicka Wildcata Concept z 1985 r., w przeciwieństwie do modelu z rocznika 1953, została wykonana z włókna węglowego, a nie szklanego. Fenomenem były drzwi tego pojazdu, które stanowiły część ogromnej, szklanej kopuły – podczas otwierania podnosiła się ona do góry, a podczas zamykania łagodnie opadała. Tak jak pierwsze dwa modele w historii Buicka Wildcata Concept, tak egzemplarz z 1985 r. fizycznie nadal istnieje.

W 1997 r. firma Buick zaprezentowała ostatniego koncepcyjnego Wildcata. Samochód miał sporo cech wspólnych z produkowanym wówczas Buickiem Rivierą 8 generacji i wyróżniał się przede wszystkim wysokiej jakości wykończeniem wnętrza – było ono wykonane z włókna węglowego. Zresztą już sama karoseria Buicka Wildcata Concept z 1997 r. prezentowała się bardzo efektownie – to dlatego, że była chromowana.

4.59
Ocena na postawie 24 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaBuick
TypSamochód koncepcyjny

Inne modele Buick

Buick Wildcat Concept: newsy, testy i recenzje

Škoda Safety - Bezpieczne przewożenie dzieci w aucie!

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie