BMW Serii 5 Gran Turismo

Model
BMW Serii 5 Gran Turismo Zobacz 5 zdjęć

BMW serii 5 Gran Turismo

Model serii 5 Gran Turismo to połączenie nadwozia podobnego do BMW X6, płyty podłogowej BMW serii 7 (F01) oraz nowoczesnej techniki. Model 5 Gran Turismo wszedł do produkcji w 2009 roku. Auto jest wytwarzane w miejscowości Dingolfing, w Niemczech.

Samochód charakteryzuje się niecodzienną sylwetką przypominającą SUV-a o oznaczeniu X6, tyle że jest pozbawiony wszelkich własności terenowych. Karoseria typu liftback wzbudza zwykle jednoznaczne emocje – albo zachwyt, albo zdziwienie, że coś takiego może jeździć po drogach.

BMW serii 5 GT bazuje na płycie podłogowej modelu F01, stąd też większy niż w normalnym BMW serii 5 rozstaw osi. Przekracza on 3 metry. Przekłada się to oczywiście na dużą przestrzeń w kabinie pasażerskiej, podobną do ilości miejsca, jakie producent wygospodarował w swojej luksusowej limuzynie. Pasażer każdego wzrostu znajdzie odpowiednią ilość miejsca dla siebie. Przesuwana tylna kanapa pozwala regulować przestrzeń na nogi.

Charakterystyczna dla samochodów BMW z ostatnich lat deska rozdzielcza jest wykonana z bardzo wysokiej jakości materiałów. Reszta kabiny pasażerskiej także nie odbiega poziomem montażu i jakością tworzyw. Skóry i drewno są najwyższej jakości, a w środku nic nie stuka ani nie piszczy.

Możliwość przesuwania tylnego siedzenia ma przełożenie na wielkość przestrzeni bagażowej. W zależności od ustawienia tylnych foteli przestrzeń ta waha się od 440 do 590 litrów. Ta pierwsza wartość nie jest może imponująca, ale druga robi wrażenie. Po złożeniu tylnego oparcia bagażnik powiększa się do 1700 litrów. W takiej konfiguracji bagażnik jednak nie jest często wykorzystywany, bo samochód BMW bardzo rzadko (a może w ogóle) służy jako auto do przewozu towarów.

Samochód jest oferowany z bardzo bogatym wyposażeniem standardowym, które można dodatkowo rozszerzyć, dokupując różne dodatki z listy opcji. Niestety, nie są one tanie. Niezależnie od wersji silnikowej fabryka montuje zawsze dwie czołowe i dwie boczne poduszki gazowe dla kierowcy i pasażera z przodu, kurtyny powietrzne, ABS, ESP, BAS, dwustrefową klimatyzację (w wersji 550i – czterostrefową) czy komputer pokładowy z 7-calowym wyświetlaczem. Na liście opcji znajdują się 19- i 20-calowe felgi, systemy multimedialne z ponad 10-calowym ekranem, wyświetlacz przezierny czy najwyższej jakości skórzana tapicerka.

BMW serii 5 GT dostępne jest w pięciu wersjach silnikowych, przy czym odmiany 530d i 535d mają tę samą jednostkę napędową, tyle że w różnych konfiguracjach mocy. Podstawowym motorem benzynowym jest 3-litrowa jednostka z doładowaniem (wersja 535i), która ma moc 306 KM. Topowym silnikiem jest 4,4-litrowa widlasta ósemka z dwiema turbosprężarkami. Ma ona aż 450 KM mocy maksymalnej.

Wśród diesli podstawowy jest 2-litrowiec z doładowaniem. Ta najmłodsza z konstrukcji oferowanych w BMW serii 5 Gran Turismo odznacza się mocą 184 KM i momentem obrotowym 380 Nm. Większy silnik o objętości skokowej 3,0 l jest oferowany w odmianie 530d i 535d. W pierwszej rozwija moc 258 KM i moment obrotowy 560 Nm, a w drugiej aż 313 KM i maksymalny moment obrotowy o wartości 630 Nm.

Poza wersją 520d wszystkie modele serii 5 GT oferowane są zarówno z napędem klasycznym (jako podstawowym), jak i z napędem na wszystkie koła zwanym przez BMW xDrive. Nie jest to jednak napęd na obie osie, taki sam jak w prawdziwych samochodach terenowych. Główną rolę w tym napędzie gra sterowane elektronicznie wielopłytkowe sprzęgło, które rozdziela moment obrotowy między osie. Niezależnie od tego, jaki silnik wybierze klient i jaki napęd jest zastosowany w samochodzie, BMW serii 5 Gran Turismo jest wyposażane w aż 8-biegową automatyczną skrzynię produkcji ZF.

BMW serii 5 Gran Turismo należy do samochodów drogich. Za najtańszą wersję 520d trzeba zapłacić co najmniej 214 300 zł, ceny modelu 550i xDrive startują od 380 900 zł, a bez problemu można osiągnąć nawet 450 000 zł.

3.59
Ocena na postawie 64 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

BMW Serii 5 Gran Turismo: newsy, testy i recenzje

Intryga w Noc Muzeów - pościg Citroënem C5 Aircross za Phantomasem

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie