Volkswagen K70

Model
Volkswagen K70 Zobacz 2 zdjęcia

Volkswagen K70 jest osobowym samochodem zaliczanym do klasy średniej, segmentu D produkowanym w latach 1970 – 1975 przez pochodzący z Niemiec koncern Volkswagen AG. Auto charakteryzowała innowacyjna 4-biegowa manualna przekładnia oraz fakt, że K70 był pierwszym Volkswagenem z napędem na przednią oś.

Volkswagen K70 – historia

Początki powstania Volkswagena K70 są ściśle powiązane z marką NSU Motorenwerke, której działalność skupiała się wokół projektu modelu NSU Ro 80 charakteryzującego się wykorzystaniem silnika Wankla. Działalność oznaczona została jako K70, gdzie litera K pochodziła od słowa ''Kolben'' (tłok), a cyfra 70 symbolizowała liczbę koni mechanicznych. Przełom nadszedł w 1969 roku kiedy Audi w porozumieniu z NSU stworzyło grupę Audi NSU Auto Union AG, która w tym samym roku zaprezentowała model K70 na targach motoryzacyjnych w Genewie. Debiut okazał się wielkim sukcesem, a użytkownicy docenili przede wszystkim umieszczenie napędu na przedniej osi i spalinowy silnik chłodzony przy pomocy cieczy. Jednostka posiadała cztery cylindry, który wcześniej wykorzystany był w modelu NSU 1200, a którego moc oscylowała w granicach 75 KM. Z drugiej strony wersja oparta na pracy dwóch gaźników dysponowała 90 KM, natomiast w przypadku zawieszenia użytkownik wykorzystywał popularne kolumny MacPhersona ze specjalnym stabilizatorem oraz hamulce tarczowe umieszczone na przedniej osi konstrukcji. Pierwszy i zarazem jedyny lifting nadwozia przeprowadzony został w 1972 roku, kiedy ostro zarysowane reflektory wymieniono na bardziej okrągłe podobnie jak przedni pas samochodu. Napęd poprawiono rok później, zwiększając moc do 100 KM i pojemności na poziomie 1.8 litra. W tym samym roku na rynku pojawił się oficjalny następca Volkswagena K70 czyli Passat B1, a produkcja modelu została ostatecznie zakończona w lutym 1975. Przez ten okres powstało ok. 210 082 egzemplarzy pojazdów.

Volkswagen K70 – dane techniczne

Volkswagen K70 wyposażony został w popularne silniki L4, których pojemność oscylowała w granicach 1.6 i 1.8 litra i mocy na poziomie 75 – 100 KM. Dzięki temu Volkswagen K70 osiągał prędkość maksymalną w wysokości 158 km/h do pierwszej setki rozpędzając się w ok. 15 sekund.

Volkswagen K70 – wyposażenie

Podstawowa wersja Volkswagena K70 wyposażona została m.in. w: wycieraczki przedniej szyby, tylną wycieraczkę, dodatkowe podświetlenie zegarów, elektrycznie sterowane szyby i lusterka, hydrauliczne wspomaganie kierownicy, światła przeciwmgielne, wzmacniane pasy bezpieczeństwa oraz system schowków i szuflad łatwo dostępnych zarówno dla kierowcy jak i pasażerów.

Volkswagen K70 – wymiary

Volkwagen K70 zaliczany jest do większych samochodów miejskich segmentu D. Jej długość to 4420 mm, przy wysokości 1450 mm i szerokości 1685 mm. Osie podwozia rozstawione zostały na odległość 2690 mm, a masa własna pojazdu wyniosła 1050 – 1100 kg. Na koniec warto dodać, że producent zdecydował się na umieszczenie wewnątrz konstrukcji zbiornika paliwa z pojemnością 580 litrów.

Volkwagen K70 – nagrody

Volkswagen K70 został szeroko doceniony zarówno przez użytkowników jak i ekspertów z branży motoryzacyjnej, co przełożyło się na liczne nagrody. Przykładem może być zajęcie drugiego miejsca w niezwykle prestiżowym konkursie na ''Europejski Samochód Roku 1971''.

3.50
Ocena na postawie 40 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaVolkswagen
TypSamochód osobowy
SegmentD

Inne modele Volkswagen

D - Inne modele

Volkswagen K70: newsy, testy i recenzje

Mille Miglia - dzień 3.

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie