Technika jazdy

Podziel się:

Śnieżyce w mieście. 4 rzeczy, na które trzeba szczególnie uważać

Niezależnie od tego, czy jeździcie po dużym, czy małym mieście, śnieżyca komplikuje sprawne poruszanie się. Oto 4 rzeczy, o których należy bezwzględnie pamiętać, kiedy ulice są ośnieżone. Zapominając o nich, można spowodować zagrożenie.

Jaki wpływ na zużycie paliwa mają tryby jazdy w dieslu Volkswagena z DSG?

Tryby jazdy stały się już normą w większości segmentów, a zwłaszcza w samochodach wyposażonych w skrzynie automatyczne. Jaki wpływ mają na zużycie paliwa? Spodziewałem się zupełnie innych rezultatów.

Studzenie silnika po intensywnej jeździe. Jak schładzać turbinę?

Po forsownej albo długiej jeździe samochodem dobrze jest odczekać chwilę przed wyłączeniem silnika, dotyczy to zwłaszcza jednostek turbodoładowanych. Gdzie leży sensowna granica studzenia?

Bezpieczna podróż autostradą. Wystarczy unikać kilku błędów

Sieć autostrad oraz dróg ekspresowych rośnie w takim tempie, że za kilka lat niewielu kierowców będzie mogło narzekać na brak szybkich tras. Inaczej jest jednak z bezpieczeństwem podczas korzystania z nich. Oto najczęściej popełniane przez kierowców błędy.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o aquaplaningu

Zimę pożegnaliśmy już na dobre, przyszła wiosna. Oznacza ona nowe zagrożenia dla kierowców, a jednym z największych jest aquaplaning. Czym jest to niezwykle niebezpieczne zjawisko oraz jak mu zapobiegać?

Hamowanie na śniegu z wyczuciem to przeszłość. Zobacz test

Wielokrotnie powtarzana zasada mocnego hamowania z systemem ABS nie każdego przekonuje. Zwłaszcza starsi kierowcy uważają, że na śniegu należy hamować z wyczuciem, by nie dopuścić do... zadziałania ABS-u. Sprawdziłem, jak jest w rzeczywistości.

Proste zasady, które pomogą ci podczas jazdy po śniegu. Nie każdy ich przestrzega

W większości rejonów Polski na drogach jest już śnieg, a jeśli nie, to w najbliższych dniach spadnie. Zimy od kilku lat traktowały kierowców łagodnie, więc warto sobie przypomnieć kilka najważniejszych zasad, których przestrzeganie może uratować was od zniszczenia samochodu lub poważnego wypadku. Nie trzeba być wytrawnym kierowcą, by je zastosować.

"Może 10 proc. kierowców potrafi jeździć. Reszta wymaga gruntownego szkolenia"

Są tacy, którzy podczas trudnych manewrów zamykają oczy. Inni mylą pedał gazu z hamulcem. Ale to nie zawsze tylko ich wina. Instruktorzy jasno wskazują palcem na grzechy szkół jazdy, które uczą jak zdać egzamin, a nie jak bezpiecznie jeździć po drodze.

Škoda uruchamia Akademię RS. Nauczysz się nie tylko jeździć bezpiecznie, ale i szybko

Akademia RS jest odpowiedzią na rosnący popyt na sportowe modele Škody. Modele RS charakteryzuje nie tylko duża wszechstronność, ale także wysokie osiągi, które wymagają odpowiednich umiejętności.

Napęd na cztery koła bezpieczniejszy? Z reguły… nie!

Mityczne bezpieczeństwo jakie daje napęd na cztery koła prowadzi do niebezpiecznych zachowań, a wiara w skuteczność tego rozwiązania do lekceważenia praw fizyki. Napęd 4x4 podnosi bezpieczeństwo, ale nie w każdej sytuacji. Właściwie to w niewielu sytuacjach.

Niewidzialne zagrożenie wielkim wrogiem kierowców. Co to jest martwe pole?

Prawie każdemu kierowcy zdarzyło się nie zauważyć auta jadącego w tzw. martwej strefie lusterek, potocznie zwanej martwym polem. Prawie każdy też o nim słyszał, ale nie wszyscy wiedzą, co to dokładnie jest.

Nie jesteśmy uczeni jazdy po autostradach. Jak robić to bezpiecznie?

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badanie wśród kierowców, z którego wynika, że prawie połowa nie czuje się przygotowana do jazdy po autostradzie. W Polsce nie ma nawet takich badań, ale praktyka pokazuje, że nie jest lepiej. Jakie błędy najczęściej popełniamy i o czym powinniśmy pamiętać na takich drogach? Tych kilka wskazówek przyda się wam podczas wakacyjnych wyjazdów.

Wiosną pada śnieg, a mamy opony letnie. Czy to niebezpieczne?

Od kilku dni alarmowano, że zbliżają się poświąteczne opady śniegu. Dziś stało się to faktem. Kierowcy, którzy jeszcze nie zmienili opon na letnie poczuli ulgę, a ci, którzy już to zrobili, wyruszyli w trasę z niepokojem. Jak się zachować na drodze gdy macie już opony letnie, a z nieba prószy śnieg?

Jak skutecznie hamować z systemem ABS?

Dawniej na kursach nauki jazdy samochodem rozważało się teorię hamowania pulsacyjnego, choć praktyka pokazywała, że tylko garstka kierowców sobie z tym radzi. Z pomocą przyszedł nam system ABS, który służy właśnie po to, by hamować możliwie wydajnie w każdych warunkach, bez większego zaangażowania i umiejętności. Nie można jednak wykorzystać zalet ABS-u jeżeli nie zna się podstawowych zasad korzystania z tego rozwiązania.

Twoje okrążenie Nürburgring w pięciu krokach - praktyczny przewodnik i poradnik

Twój własny przejazd po najsłynniejszym torze wyścigowym na świecie nie jest wcale nierealną fantazją, a jak najbardziej możliwą do urzeczywistnienia motoryzacyjną przygodą życia! W pięciu rzeczowych krokach radzimy jak sprawić, byś i Ty stanął na starcie Nürburgring Nordschleife… i dojechał do mety.

Jak jeździć w upale - poradnik

Jak pokazują statystyki, do największej liczby wypadków dochodzi latem. Jazda w wysokiej temperaturze może przyczyniać się do obniżania koncentracji.

Zasady ecodrivingu – poradnik

Jazda ekonomiczna i ekologiczna to szereg zasad, które pozwalają ograniczyć zużycie paliwa i podzespołów auta, a także zwiększyć bezpieczeństwo.

Automatyczna skrzynia biegów: P, R, N i D - do czego służą i jak to jest z holowaniem?

Wbrew pozorom nie każdy potrafi poprawnie obsługiwać automatyczną skrzynię biegów. Choć teoretycznie wiedzą, do czego służą tryby pracy, to praktyka pokazuje, że nie do końca.

Automatyczne skrzynie biegów - jak jeździć poprawnie, by ich nie popsuć?

Skrzynie automatyczne zdobywają rynek. Nawet zagorzali przeciwnicy przekonują się do ich skuteczności i komfortu jazdy. Producenci aut już dawno odnaleźli w nich sposób na zmniejszenie zużycia paliwa i poprawę osiągów. Niestety, są też coraz bardziej skomplikowane, więc narażone na poważną (czyt. kosztowną) naprawę. Jak ich używać, żeby wydłużyć żywot?

Jak wyjechać samochodem ze śniegu [poradnik]

Jeśli nasz samochód zostanie podczas postoju przysypany przez śnieg lub wpadniemy w zaspę, możemy mieć poważne problemy z wyjechaniem na drogę. Są jednak sposoby, które pomogą ruszyć z miejsca.