Technika jazdy

Podziel się:

Nie jesteśmy uczeni jazdy po autostradach. Jak robić to bezpiecznie?

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badanie wśród kierowców, z którego wynika, że prawie połowa nie czuje się przygotowana do jazdy po autostradzie. W Polsce nie ma nawet takich badań, ale praktyka pokazuje, że nie jest lepiej. Jakie błędy najczęściej popełniamy i o czym powinniśmy pamiętać na takich drogach? Tych kilka wskazówek przyda się wam podczas wakacyjnych wyjazdów.

Wiosną pada śnieg, a mamy opony letnie. Czy to niebezpieczne?

Od kilku dni alarmowano, że zbliżają się poświąteczne opady śniegu. Dziś stało się to faktem. Kierowcy, którzy jeszcze nie zmienili opon na letnie poczuli ulgę, a ci, którzy już to zrobili, wyruszyli w trasę z niepokojem. Jak się zachować na drodze gdy macie już opony letnie, a z nieba prószy śnieg?

Jak skutecznie hamować z systemem ABS?

Dawniej na kursach nauki jazdy samochodem rozważało się teorię hamowania pulsacyjnego, choć praktyka pokazywała, że tylko garstka kierowców sobie z tym radzi. Z pomocą przyszedł nam system ABS, który służy właśnie po to, by hamować możliwie wydajnie w każdych warunkach, bez większego zaangażowania i umiejętności. Nie można jednak wykorzystać zalet ABS-u jeżeli nie zna się podstawowych zasad korzystania z tego rozwiązania.

Twoje okrążenie Nürburgring w pięciu krokach - praktyczny przewodnik i poradnik

Twój własny przejazd po najsłynniejszym torze wyścigowym na świecie nie jest wcale nierealną fantazją, a jak najbardziej możliwą do urzeczywistnienia motoryzacyjną przygodą życia! W pięciu rzeczowych krokach radzimy jak sprawić, byś i Ty stanął na starcie Nürburgring Nordschleife… i dojechał do mety.

Jak jeździć w upale - poradnik

Jak pokazują statystyki, do największej liczby wypadków dochodzi latem. Jazda w wysokiej temperaturze może przyczyniać się do obniżania koncentracji.

Zasady ecodrivingu – poradnik

Jazda ekonomiczna i ekologiczna to szereg zasad, które pozwalają ograniczyć zużycie paliwa i podzespołów auta, a także zwiększyć bezpieczeństwo.

Jak poprawnie jeździć automatem? [cz. 2]

Obecność przekładni automatycznych wynika z naturalnego dążenia do komfortu i do unikania niepotrzebnej obsługi mechanizmów – tak głosi popularna dewiza zwolenników „automatów”. Jakie są dobre praktyki w codziennym użytkowaniu takiej przekładni.?

Skrzynie automatyczne - jak jeździć poprawnie?

Skrzynie automatyczne zdobywają rynek. Nawet niegdysiejsi ich przeciwnicy przekonują się do ich skuteczności i komfortu jazdy. Jednak taka przekładnia jest droższa nie tylko w zakupie, ale też w serwisowaniu i ewentualnych naprawach. Co zrobić, żeby tych wydatków było jak najmniej, i jak poprawnie eksploatować taki rodzaj przekładni?

Jak wyjechać samochodem ze śniegu [poradnik]

Jeśli nasz samochód zostanie podczas postoju przysypany przez śnieg lub wpadniemy w zaspę, możemy mieć poważne problemy z wyjechaniem na drogę. Są jednak sposoby, które pomogą ruszyć z miejsca.

Jak szybko jeździć gokartem? – podstawy [poradnik]

Zwykle w tym dziale znajdują się podpowiedzi dotyczące eksploatacji samochodu. Tym razem proponuję małą odskocznię od tej konwencji.