Elektryka, oświetlenie i wyposażenie

Podziel się:

Jak można wykorzystać gniazdo zapalniczki w aucie?

W gniazdach zapalniczek samochodowych częściej można spotkać urządzenia peryferyjne niż samą zapalniczkę. Listę sposobów na wykorzystanie gniazda ogranicza przede wszystkim moc instalacji elektrycznej pojazdu.

Jak podłączyć kable rozruchowe? Prawidłowe pożyczanie prądu

Problem z odpaleniem samochodu w mroźny poranek? Jeśli macie przewody rozruchowe i drugie auto, od którego pożyczycie prąd, to już połowa sukcesu. Wyjaśnimy, jak powinno się postępować w takiej sytuacji. Krok po kroku.

Najważniejsze parametry przy wyborze akumulatora. Jak kupić baterię przez internet?

Wybór akumulatora może nastręczać problemów, zwłaszcza że rynek oferuje wiele jego typów o różnorodnych parametrach. Na co trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru baterii do własnego auta?

System start&stop to oszczędności, ale i problemy. Naprawy mogą słono kosztować

Działanie systemu start&stop doprowadza do przyspieszonego zużycia niektórych części. Jedni wspominają o drogim akumulatorze, inni dokładają rozrusznik czy turbosprężarkę. Jednak to dopiero początek. Problemy z tym systemem są znacznie poważniejsze, droższe i sięgają głębiej.

Świece żarowe: kiedyś niezbędne zimą, dziś mogą sprawiać kłopoty latem

Świeca żarowa kojarzy się z trzema rzeczami – z dieslem, zimą i problemami z uruchomieniem silnika przy niskiej temperaturze. Wbrew pozorom to już przeszłość. Nowoczesne jednostki wysokoprężne nie potrzebują do uruchomienia świec, ale korzystają z nich nawet latem i wtedy mogą ulec awarii. Co się zmieniło przez ostatnie lata i jakie problemy można mieć przy wyższych temperaturach ze świecami żarowymi?

Rozkodowanie radioodtwarzacza - co oznaczają skróty na przyciskach?

Na radioodbiornikach samochodowych i ekranach systemów multimedialnych pojawia się cała masa skrótów i określeń, których znaczenie być może do końca nie rozumiecie. Postanowiliśmy złamać szyfr.

Awarie rozruszników i ich przyczyny

Rozrusznik to proste i wytrzymałe urządzenie, które w krótkim czasie wykonuje trudną pracę uruchomienia dużo większego silnika niż ten, którym sam jest napędzany. Poddawany wysokim obciążeniom wielokrotnie, w końcu zaczyna szwankować. Oto najczęstsze objawy awarii rozrusznika lub innych urządzeń z nim związanych.

Co to jest i jak działa Trailer Assist?

Trailer Assist to system wspomagający kierowcę podczas manewrowania przyczepą opracowany przez firmę Volkswagen.

Co to jest funkcja Auto Hold?

Auto Hold zwalnia kierowcę w samochodach z automatyczną skrzynią biegów z konieczności trzymania nogi na pedale hamulca podczas postoju.

Samorozładowanie akumulatora: co to jest i dlaczego akurat dzieje się latem?

Zwykle problemy z akumulatorem, zwłaszcza z jego rozładowaniem, kojarzą nam się z okresem zimowym. Niestety prawda jest taka, że kłopoty z uruchomieniem auta spowodowanych brakiem prądu pojawiają się także latem i to w największe upały. Dlaczego tak się dzieje?

Co to jest Cross Traffic Alert?

System monitoruje przestrzeń z tyłu pojazdu, prostopadle do jego ruchu, by ostrzec przed zbliżającymi się do niego obiektami.

Co to jest i jak działa tempomat?

Tempomat (nazwa od tempo i automat) jest urządzeniem sterującym pracą układu napędowego samochodu tak, by utrzymać prędkość jazdy, zadaną przez kierowcę, z uwzględnieniem pochylenia terenu i innych czynników zewnętrznych. Współcześnie działa on poprzez elektroniczne sterowanie przepustnicą.

Jak działa i do czego służy ESP?

ESP (Electronic Stability Program) to system, który na podstawie odczytów z różnych czujników przyhamowuje odpowiednie koła i redukuje moment obrotowy z silnika, dzięki czemu stabilizuje samochód w razie poślizgu.

Co to jest system XDS, EDL, EDS?

Trzema powyższymi skrótami oznacza się system zwany elektroniczną blokadą mechanizmu różnicowego.

Obsługa i ładowanie akumulatora – to możesz zrobić samodzielnie

Samochody stają się coraz bardziej skomplikowane, a akumulatory nie wytrzymują już tak długiego okresu eksploatacji jak kiedyś. Dziś obsługa akumulatora sprowadza się zwykle do jego wymiany na nowy, ale tak naprawdę wiele rzeczy możecie zrobić samodzielnie. Sprawdźcie jak zrobić to prawidłowo i bezpiecznie.

Czujnik spalania detonacyjnego/stukowego i jego rola w pojeździe

Spalanie detonacyjne, zwane też stukowym to jedno z najniebezpieczniejszych zjawisk do jakich może dochodzić w jednostce napędowej o zapłonie iskrowym. Dlatego ważną rolę pełnią czujniki, które takie zjawisko są w stanie wykryć.

System inteligentnego ładowania akumulatora – musisz wiedzieć o jego istnieniu przed wymianą baterii

Nowoczesne samochody komplikuje się właściwie na każdym kroku i już nie ma w nich obszaru, w którym nie znajdziemy elektronicznych czujników. Użytkownicy czasami nawet się nie spodziewają jakie to niesie za sobą komplikacje. Doskonałym przykładem może być system inteligentnego ładowania akumulatora, który zmylił już niejednego mechanika.

Czujniki obrotów kół – do czego służą, jak działają i jakie są objawy ich awarii?

Dziś każdy nowy samochód musi być wyposażony w system stabilizacji toru jazdy, który z kolei bazuje m. in. na informacjach pochodzących z systemu ABS. Ten jest w wyposażeniu seryjnym wszystkich samochodów od kilkunastu lat i w zasadzie trudno dziś kupić auto używane bez ABS. Czytając opis działania systemu ABS czy ESP zawsze dowiadujemy się o tajemniczych czujnikach liczących obroty kół samochodu. Dziś dowiecie się co to za czujniki, jak działają, dlaczego się psują i jakie są objawy oraz skutki ich awarii.

Świeca żarowa pełni więcej funkcji niż myślisz

Każdy kto posiada samochód z silnikiem Diesla i choć trochę interesuje się techniką motoryzacyjną wie do czego służą świece żarowe. Jednak dziś ten niewielki element spełnia znacznie więcej funkcji niż kilkanaście lat temu. Warto je poznać by nie być zaskoczonym podczas eksploatacji nowoczesnego samochodu.

Jak dobrać oświetlenie do auta?

Większość kierowców niespecjalnie interesuje się oświetleniem w swoim pojeździe. Dobrą okazją by trochę o nim pomyśleć jest przepalenie żarówek i co za tym idzie konieczność ich wymiany.