Pomóż nam tworzyć Autokult! Co chcesz tu zmienić?

Elektryka, oświetlenie i wyposażenie

Podziel się:

Akcesoria samochodowe – przegląd najciekawszych produktów

Jazda samochodem zajmuje sporą część naszego życia – warto więc ułatwić sobie każdą godzinę spędzoną za kierownicą, chociażby uzbrajając się w przydatne akcesoria. Wybraliśmy najciekawsze gadżety z oferty polskiej marki 3mk Protection.

"Choinka" na desce rozdzielczej to nie kilka awarii na raz. Przyczyna jest prozaiczna

Jeśli w stosunkowo nowoczesnym aucie na tablicy wskaźników zapali wam się większość pomarańczowych kontrolek, to nie panikujcie. Nawet jeśli auto nie chce zapalić czy normalnie jechać. Zazwyczaj przyczyna tkwi w akumulatorze, który domaga się wymiany.

Światła pozycyjne to nie to samo co postojowe. Czym się różnią?

W myśl polskich przepisów każdy samochód rejestrowany w naszym kraju musi mieć światła pozycyjne i może mieć postojowe, ale nie musi. To już zasadnicza różnica. Ale czym naprawdę się te światła różnią? Wyjaśniam w prosty i - mam nadzieję - zrozumiały sposób.

Padł akumulator? Zobacz, jak uruchomić silnik z kabli

Wsiadasz do auta i przekręcasz kluczyk. Silnik przez chwilę się odzywa, ale za moment milknie. Jeśli wcześniej nie było problemu z innymi rzeczami, to na 99 proc. padł akumulator. I co teraz? Oto praktyczny poradnik dla każdego.

Co to jest kontrolka EPC?

Na desce rozdzielczej pojazdu mogą pojawić się różnego typu komunikaty informujące o niewłaściwej pracy któregoś z podzespołów lub awarii. Jednym z nich jest kontrolka EPC.

Skaner diagnostyczny – jak zaoszczędzić na diagnostyce pojazdu?

Niegdyś szukanie usterki mogło trwać godzinami metodą prób i błędów. Teraz wystarczy podłączyć niedrogi skaner, aby zlokalizować, choć mniej więcej, przyczynę awarii. Kosztuje ok. 500 zł i w wielu przypadkach pomoże uniknąć wizyty w warsztacie.

Jak działa transmiter FM i z jakich nośników można korzystać?

Kiedy twoje radio jest już przestarzałe, a muzykę wolisz słuchać w formacie MP3 z wygodnego nośnika, nie musisz go wymieniać. Wystarczy zakupić tzw. transmiter FM.

Jak podłączyć radio samochodowe?

W większości nowych pojazdów radio stanowi wyposażenie standardowe i jest ono wbudowane w deskę rozdzielczą. Jednak w starszych modelach już niekoniecznie. Jak więc je podłączyć prawidłowo, by nie tylko działało, ale i niczego nie popsuć?

Jak można wykorzystać gniazdo zapalniczki w aucie?

W gniazdach zapalniczek samochodowych częściej można spotkać urządzenia peryferyjne niż samą zapalniczkę. Listę sposobów na wykorzystanie gniazda ogranicza przede wszystkim moc instalacji elektrycznej pojazdu.

Jak podłączyć kable rozruchowe? Prawidłowe pożyczanie prądu

Problem z odpaleniem samochodu w mroźny poranek? Jeśli macie przewody rozruchowe i drugie auto, od którego pożyczycie prąd, to już połowa sukcesu. Wyjaśnimy, jak powinno się postępować w takiej sytuacji. Krok po kroku.

Najważniejsze parametry przy wyborze akumulatora. Jak kupić baterię przez internet?

Wybór akumulatora może nastręczać problemów, zwłaszcza że rynek oferuje wiele jego typów o różnorodnych parametrach. Na co trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru baterii do własnego auta?

System start&stop to oszczędności, ale i problemy. Naprawy mogą słono kosztować

Działanie systemu start&stop doprowadza do przyspieszonego zużycia niektórych części. Jedni wspominają o drogim akumulatorze, inni dokładają rozrusznik czy turbosprężarkę. Jednak to dopiero początek. Problemy z tym systemem są znacznie poważniejsze, droższe i sięgają głębiej.

Kontrolki w samochodzie – jak się zachować, gdy się zapalą?

Kontrolki na tablicy wskaźników nie interesują szczególnie kierowców, dopóki któraś z nich się nie zaświeci. Są takie, które zna każdy użytkownik auta, ponieważ widzi je na co dzień lub poznał je choćby na kursie na prawo jazdy. Są jednak takie, których możecie nie znać. Nie zawsze też wiadomo, jak się zachować, gdy jedna z kontrolek nagle się zapali. Oto kilka porad.

Świece żarowe: kiedyś niezbędne zimą, dziś mogą sprawiać kłopoty latem

Świeca żarowa kojarzy się z trzema rzeczami – z dieslem, zimą i problemami z uruchomieniem silnika przy niskiej temperaturze. Wbrew pozorom to już przeszłość. Nowoczesne jednostki wysokoprężne nie potrzebują do uruchomienia świec, ale korzystają z nich nawet latem i wtedy mogą ulec awarii.

Rozkodowanie radioodtwarzacza - co oznaczają skróty na przyciskach?

Na radioodbiornikach samochodowych i ekranach systemów multimedialnych pojawia się cała masa skrótów i określeń, których znaczenie być może do końca nie rozumiecie. Postanowiliśmy złamać szyfr.

Awarie rozruszników i ich przyczyny

Rozrusznik to proste i wytrzymałe urządzenie, które w krótkim czasie wykonuje trudną pracę uruchomienia dużo większego silnika niż ten, którym sam jest napędzany. Poddawany wysokim obciążeniom wielokrotnie, w końcu zaczyna szwankować. Oto najczęstsze objawy awarii rozrusznika lub innych urządzeń z nim związanych.

Co to jest i jak działa Trailer Assist?

Trailer Assist to system wspomagający kierowcę podczas manewrowania przyczepą opracowany przez firmę Volkswagen.

Co to jest funkcja Auto Hold?

Auto Hold zwalnia kierowcę w samochodach z automatyczną skrzynią biegów z konieczności trzymania nogi na pedale hamulca podczas postoju.

Samorozładowanie akumulatora: co to jest i dlaczego akurat dzieje się latem?

Zwykle problemy z akumulatorem, zwłaszcza z jego rozładowaniem, kojarzą nam się z okresem zimowym. Niestety prawda jest taka, że kłopoty z uruchomieniem auta spowodowane brakiem prądu pojawiają się także latem i to w największe upały. Dlaczego tak się dzieje?

Co to jest Cross Traffic Alert?

System monitoruje przestrzeń z tyłu pojazdu, prostopadle do jego ruchu, by ostrzec przed zbliżającymi się do niego obiektami.