Pomóż nam tworzyć Autokult! Co chcesz tu zmienić?

Poradniki eksploatacyjne

Podziel się:

Czym jest renowacja lakieru samochodowego i kiedy powinieneś po nią sięgnąć?

Lakier samochodowy ma to do siebie, że po latach ulega degradacji. Wpływ na nią mają czynniki fizyczne (otarcia/zarysowania, kontakt z kamieniami (odpryski) i piaskiem, ptasie odchody, inne zanieczyszczenia organiczne) jak i promienie słoneczne czy kwaśne deszcze.

Dlaczego warto zainwestować w nawigację samochodową GPS?

Posiadanie nawigacji samochodowej GPS to ogromne ułatwienie dla kierowcy, zwłaszcza, kiedy wybiera się w trasę, której nie zna. Aby jednak móc w pełni zaufać urządzeniu trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, jakie determinują jego prawidłowe działanie, jak również funkcjonalność. O jakich mowa? Podpowiadamy.

UOKiK sprawdził płyny do spryskiwaczy i do chłodnic. Były pewne odstępstwa

Temperatura zamarzania zgodna z deklarowaną na opakowaniu wartością i rozsądna cena – to najważniejsze oczekiwania kierowców względem płynów eksploatacyjnych. Jak się okazuje, z tym pierwszym nie zawsze bywa wzorcowo.

Jak wybrać zimowy płyn do spryskiwaczy?

Temperatura zamarzania to jeden z głównych parametrów branych pod uwagę podczas zakupu płynu do spryskiwaczy. W praktyce lepiej przeanalizować zakup, bo jego jakość ma wpływ na auto i zdrowie.

Czy można mieszać płyny do spryskiwaczy - letni z zimowym?

Z zasady wszystkie płyny eksploatacyjne są mieszalne. Z zasady, bo w praktyce o sensowności łączenia decyduje przede wszystkim ich skład. Jak to jest w przypadku płynów do spryskiwaczy szyb i co się stanie, gdy zmieszamy letni z zimowym?

Czujniki parkowania – Ile kosztuje montaż?

Parkowanie samochodem nie należy do prostych czynności. Choć uczymy się tego manewru podczas egzaminu na prawo jazdy, to w coraz bardziej zatłoczonych miastach i ciasnych uliczkach, umiejętności zdobyte na kursie i egzaminie mogą nie wystarczyć. Dlatego z pomocą przychodzą czujniki parkowania. Ile trzeba zapłacić za ich montaż?

Jak dobrać fotelik samochodowy do dziecka i do auta? Praktyczny poradnik

Wiele osób zadaje pytanie: jaki fotelik samochodowy kupić? Odpowiedź jest prosta: dopasowany do dziecka i twojego samochodu. Tak prosta, że trudno ją zaakceptować, ale lepszej rady zwyczajnie nie ma.

"Wymieniona turbosprężarka" - uważaj na to hasło. Na taniej naprawie można się przejechać

Nierzadko z ogłoszeń czy nawet z rozmowy telefonicznej dowiadujemy się, że auto używane, którym się zainteresowaliśmy, miało wymienioną turbosprężarkę. Dobra wiadomość, bo jedna droga naprawa z głowy. Niekoniecznie. To może być początek kłopotów.

Czy możesz jechać autem służbowym na ferie? Są pewne ograniczenia

Auta służbowe to dziś niemal standard w dużych firmach i nierzadko otrzymują je nawet pracownicy, którzy takich pojazdów nie potrzebują. Są formą dodatkowego wynagrodzenia, pozwalającego pracownikowi zaoszczędzić na domowych wydatkach. Czy jednak można takim autem pojechać na wakacje?

AdBlue: jak z tym żyć? Niebawem czeka to wszystkie diesle

Wraz z wprowadzeniem w 2014 r. normy Euro 6, auta z dieslami zaczęto wyposażać w system redukcji tlenków azotu za pomocą AdBlue, a od 2018 r. norma zaostrzyła się jeszcze bardziej. W ciągu najbliższych lat każdy diesel będzie wyposażony w ten układ. Warto poznać elementarną wiedzę na jego temat. A nie mam dobrych wiadomości.

Serwis autoryzowany czy niezależny. Sprawdzamy różnicę w cenach

Serwisowanie auta w okresie gwarancyjnym, jeżeli chce się gwarancję utrzymać, jest obowiązkowe. To również jeden z wymogów firm leasingowych. Jednak po gwarancji i wykupie auta warto sprawdzić oferty warsztatów niezależnych. Sprawdziłem, czy usługi wychodzą taniej niż w ASO.

Jak gasić pożar samochodu?

Gaszenie pożaru w samochodzie to niełatwe zdanie. Wymaga odwagi, umiejętności, trzeba się spieszyć, bo może dojść do eksplozji, a wszystko to… mity! Do ugaszenia niedużego pożaru wystarczy niewielka gaśnica, odrobina wiedzy i przede wszystkim spokój.

Carsharing coraz popularniejszy. Jeśli go nie znasz, powinieneś spróbować

Pisząc ostatni artykuł o kosztach jazdy po mieście różnymi środkami transportu, chcąc nie chcąc musiałem poznać lepiej temat carsharingu. Na tyle mnie zainteresował, że postanowiłem spróbować. No i teraz żałuję, że wchodzę za późno.

Zielona Karta - co to jest i gdzie musisz ją mieć?

Obecnie po Europie podróżuje się bardzo łatwo dzięki strefie Schengen. To sprawia, że nie musimy myśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia. Jednak są kraje, w których nasze OC nie będzie honorowane. Wówczas konieczne jest posiadanie Zielonej Karty lub wykupienie ubezpieczenia granicznego.

Uważaj na głębokie kałuże. Łatwo uszkodzić auto i narobić szkód na kilka tysięcy złotych

Jesienią największą niedogodnością są deszcze, a szczególnie te obfite. Nierzadko podczas ulewy, miasta i ich ulice są zalane, a woda może być naprawdę głęboka. Łatwo uszkodzić auto i dobrze też wiedzieć, czym grozi nieostrożny przejazd przez kałużę.

Standardowy silnik czy dopłata za mocniejszy? Zobacz, jak producenci aut łatwo zarabiają

Od dłuższego czasu producenci aut przygotowują kilka wersji mocy jednego silnika i sprzedają za dodatkową opłatą te mocniejsze. W praktyce ich nic to nie kosztuje, a klientów tak. Sprawdziliśmy, ile zapłacimy za konia mechanicznego w takiej sytuacji.

Ile trzeba dopłacić za klimatyzację? W niektórych markach nawet 8 tys. zł

Szukając nowego auta i przeglądając cenniki często trafiamy w pułapkę ceny podstawowej. Ma ona zainteresować i przyciągnąć do salonu. Jednak często takie auto nie ma czegoś, bez czego trudno sobie wyobrazić zakup – klimatyzacji. Okazuje się, że niektórzy żądają za to słonej dopłaty.

Błędy podczas kontroli samochodu prowadzą do złej interpretacji wyników

Drobne błędy lub niewiedza podczas samodzielnej kontroli auta mogą prowadzić do nieprawidłowego odczytu lub interpretacji wyników. Nawet na stacji diagnostycznej. Pozornie proste czynności można wykonać źle lub przyczynić się do ich błędnego przeprowadzenia.

Drobiazgi, które warto mieć w samochodzie. Zwróć na nie uwagę przy zakupie

Kupując samochód, niezależnie czy jest nowy, czy używany, nie zawsze zwracamy uwagę na drobne rzeczy, które w na co dzień ułatwiają korzystanie z niego bardziej niż drogie dodatki. Bazując na doświadczeniach z aut testowych, postanowiłem podzielić się z wami sugestiami, na co zwracać uwagę przy wyborze lub konfiguracji auta.

Co to jest ubezpieczenie GAP i czy warto je mieć?

Tajemniczo brzmiąca dla przeciętnego kierowcy nazwa ubezpieczenia coraz częściej pojawia się w pakiecie przy zakupie samochodu finansowanego w leasingu. Ma na celu ochronę przed utratą finansową, gdy auto ulegnie wypadkowi lub zostanie skradzione.