Koła i ogumienie

Podziel się:

Zmiana kół na większe - nieduże różnice w rozmiarze, ale prawie same wady

Zmieniasz na lato koła na większe? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat. A nawet więcej niż ci się wydaje.

5 mitów na temat opon. Przy zakupie więcej stracisz, niż oszczędzisz

Pewnie wielu z was szykuje się już do zmiany opon na letnie, a nierzadko do zakupu nowych. Zanim podejmiecie decyzję, warto poznać typowe poglądy kierowców i wulkanizatorów na temat ogumienia, które nie zawsze są zgodne z prawdą. Poniższe porady mogą się przydać, kiedy sami będziecie kupować opony, np. w internecie.

Zmiana opon na letnie: to już jest ten czas. Nie zapomnij o ważnym drobiazgu

To już jest ten czas. Zmianę opon na letnie warto zaplanować wcześniej, nim w warsztatach wulkanizacyjnych trzeba będzie się zapisywać na kilka dni do przodu. Przy okazji zmiany kół pamiętajcie o jednym, bardzo ważnym detalu, jakim jest pierścień centrujący.

Które opony najlepsze, gdy jest nieco powyżej zera? Odpowiedź nie jest oczywista

Polscy kierowcy powoli przygotowują się do zmiany ogumienia, lecz są świadomi, że pogoda w nadchodzących tygodniach może spłatać figla. W mieszanych warunkach "zimówki" mogą niedomagać. Jest jednak specyficzny rodzaj opon idealny na taką okazję.

Gwarancja na opony - od daty produkcji czy zakupu?

Kupując nowe opony, otrzymujemy na nie gwarancję producenta, ale możemy też korzystać z rękojmi sprzedawcy. Data produkcji widniejąca na ogumieniu może jednak wprowadzać w błąd, o czym warto pamiętać w razie wykrycia wady.

Śnieg w górach nie oznacza zimy. Sprawdź, kiedy zmienić opony na "zimówki"

Ostatnie sporadyczne opady śniegu w Zakopanem i okolicach dały kierowcom do myślenia. Czy to już czas na zmianę opon na zimowe? Moim zdaniem jeszcze nie, ale warto już się przygotować.

Ściąganie samochodu a ciśnienie w oponach

Jeśli pojazd zaczyna ściągać podczas jazdy, to oznacza, że jest z nim coś nie tak. Weryfikację potencjalnej usterki warto rozpocząć od rzeczy najprostszej – sprawdzenia stanu ciśnienia powietrza w oponach.

Zalety i wady malowania proszkowego felg

Obecnie najbardziej popularną metodą malowania obręczy kół jest malowanie proszkowe. Jakie są jej zalety i wady?

Malowanie proszkowe felg – na czym to polega?

Jednym z kluczowych procesów podczas renowacji felg, jest ich malowanie. Obecnie stosuje się metodę proszkową. Na czym polega cały proces?

Pompowanie kół azotem – marketingowy chwyt czy realne korzyści?

Koła napełniane azotem używane są m.in. w sportach motorowych. Gaz ten jest niewrażliwy na zmiany temperatur. Jednak czy w autach cywilnych da to jakieś korzyści, a może to tylko zgrabny trik marketingowy?

Sprawdzanie rozstawu śrub. Co zrobić kiedy się nie zgadza?

Kupując felgi do swojego samochodu, zwłaszcza używane z ogłoszenia, trzeba znać wymiary, które umożliwią ich montaż. Jednym z najważniejszych jest rozstaw śrub mocujących, bowiem z otworem centralnym, zwłaszcza kiedy jest za duży, łatwo sobie poradzić. Jak więc można sprawdzić ten parametr?

Piaskowanie felg - czy jest to potrzebne przy renowacji?

Fachowe oczyszczenie ma kluczowe znaczenie w procesie renowacji felg. Od jego skuteczności zależy, czy felga będzie miała gładką powierzchnię i czy farba będzie właściwie do niej przylegać. Dlatego podejmując się zadania odnowienia obręczy kół, warto je wypiaskować.

Czym pielęgnować opony? Porównanie czterech środków chemicznych

Tzw. nabłyszczacze do opon to efektywny sposób na szybkie przywrócenie ogumieniu dawnego blasku. Pozwalają podnieść wartość sprzedawanego pojazdu, ponieważ nadają mu charakteru zadbanego, a nawet stare opony wyglądają jak nowe. Sprawdziłem cztery preparaty, by przekonać się, który z nich jest najlepszy.

Łańcuchy na koła: ile kosztują i co powinieneś o nich wiedzieć?

Zimowy okres charakteryzuje się trudnymi warunkami na drodze. W skrajnych sytuacjach, gdy zawodzą nawet opony zimowe, nieodzowne mogą okazać się łańcuchy przeciwpoślizgowe. Warto je też posiadać na zagraniczny wyjazd na narty. Jednak pojawia się problem, jakie wybrać i jak z nich korzystać?

Najlepsze opony zimowe w rozmiarze 185/65 R15

Choć aura jeszcze nie wskazuje na szybki spadek temperatur, to właśnie teraz jest ostatni dzwonek na zakup nowych opon zimowych. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jaki model wybrać, to niemiecki automobilklub ADAC podpowiada, które opony w popularnym rozmiarze 15 cali będą najlepsze.

Najlepsze opony zimowe w rozmiarze 225/45 R17

Zima za pasem, dlatego już teraz warto pomyśleć o nowych oponach. Co wybrać? Użytkownikom popularnych 17-calowych felg przychodzi z pomocą test ponad 50 opon dostępnych na europejskim rynku.

Opony całoroczne to w praktyce opony na jesień. Pozwalają zapomnieć o kilku problemach

Coroczny dylemat, czyli kiedy zmienić opony na zimowe, może odejść w zapomnienie, jeśli zdecydujesz się na ogumienie całoroczne. Spełnia swoją funkcję zimą i latem, ale najlepiej sprawdzi się właśnie jesienią.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o felgach aluminiowych. Prawie każda może pasować do auta

Felgi aluminiowe z reguły poprawiają wygląd samochodu, ale po części wpływają również na właściwości trakcyjne. Wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć, znajdziesz w tym poradniku.

Nie czas na opony letnie. Poczekaj jeszcze przynajmniej dwa miesiące

Zwykle ogumienie zimowe na letnie zmieniamy w Polsce w okolicach świąt Wielkanocy. Jeden ciepły weekend czy nawet tydzień nie powinien na początku lutego nikomu podsuwać pomysłów o takim zabiegu. Nawet jeśli temperatura ma być wyższa niż przyjęte do zmiany 7 stopni Celsjusza.

Opona zimowa, całoroczna czy letnia? Podpowiadamy jak rozwiązać ten dylemat

Wymieniać, czy nie wymieniać? A może zamiast opon zimowych tym razem całoroczne? Rozsądek podpowiada jedno, portfel co innego. Radzimy, jak mądrze podjąć decyzję o oponach na zimę.