Koła i ogumienie

Podziel się:

Nie czas na opony letnie. Poczekaj jeszcze przynajmniej dwa miesiące

Zwykle ogumienie zimowe na letnie zmieniamy w Polsce w okolicach świąt Wielkanocy. Jeden ciepły weekend czy nawet tydzień nie powinien na początku lutego nikomu podsuwać pomysłów o takim zabiegu. Nawet jeśli temperatura ma być wyższa niż przyjęte do zmiany 7 st. Celsjusza.

Opona zimowa, całoroczna czy letnia? Podpowiadamy jak rozwiązać ten dylemat

Wymieniać, czy nie wymieniać? A może zamiast opon zimowych tym razem całoroczne? Rozsądek podpowiada jedno, portfel co innego. Radzimy, jak mądrze podjąć decyzję o oponach na zimę.

Bridgestone Weather Control A005: druga na rynku letnia opona na zimę

Letnia opona na zimę? Czemu nie. Przekonałem się o tym testując na torze ogumienie Bridgestone Weather Control A005 i co więcej, porównując je z jedynym rynkowym konkurentem. I to nie jakąś nieokreśloną "markową oponą premium".

Opony letnie na felgi. Już czas na zmianę

Pogoda dopisuje, a samochód prowadzi się jakby mniej stabilnie i jest za głośny? Najwyższy czas na zamianę opon na letnie. Zima już się skończyła. Czym kierować się przy wyborze nowych opon oraz ile można zaoszczędzić na używanych?

Ilu z was jeździ jeszcze na oponach letnich? Okazuje się, że wielu

Czy zaskoczyła was dziś zima? Nawet jeżeli oglądaliście wczoraj prognozę pogody, to była niedziela i nie mogliście się przygotować na takie warunki, jakie panują w wielu regionach Polski. Jak jeździć po ośnieżonych drogach i na co zwrócić szczególną uwagę, gdy ogumienie zimowe leży jeszcze w garażu?

Czego nie wiesz o kole dojazdowym? Wyniki naszej sondy pokazują, że sporo

Koło dojazdowe to coś, czego używamy wyjątkowo rzadko, więc nie dziwi brak wiedzy na jego temat. Wystarczy proste pytanie - "jakie powinno być w nim ciśnienie?" - i kierowcy się gubią. Jest więcej takich kwestii, na które większość osób nie zna odpowiedzi. Udowodniła to nasza sonda uliczna.

Jak zapobiec wcześniejszemu zużyciu łożysk kół? Ich wymiana kosztuje coraz więcej i jest coraz trudniejsza

Wszystko jest sprawne, ale samochód generuje nadmierny hałas. Układ hamulcowy działa prawidłowo, ale obręcz koła jest gorąca, nawet po krótkiej jeździe. Prawdopodobnie odpowiada za to zużyte łożysko koła, które powinno wytrzymać cały okres eksploatacji auta, ale nie zawsze tak jest. Dlaczego? Ponieważ żaden pojazd nie pracuje w warunkach idealnych. Wbrew pozorom, wymiana tego elementu we współczesnym samochodzie nie jest ani tania, ani prosta.

Co powinieneś wiedzieć o felgach aluminiowych?

Felgi aluminiowe z reguły poprawiają wygląd samochodu, ale po części wpływają również na właściwości trakcyjne. Wszystko co powinieneś o nich wiedzieć, znajdziesz w tym poradniku.

Jak czytać oznaczenia na oponie?

Przedstawiamy krótki przewodnik po najczęściej występujących oznaczeniach na oponach.

Jak działają czujniki ciśnienia w oponach TPMS?

Czujniki ciśnienia w oponach opierają się na jednej z dwóch zasad działania, dlatego dzieli się je na aktywne i pasywne lub pośrednie i bezpośrednie.

Na którą oś założyć lepsze opony?

Lepsze opony powinny być zakładane na tylną oś, niezależnie od tego czy mamy do czynienia z samochodem przednionapędowym czy tylnonapędowym.

Jak używać koła dojazdowego?

Koło dojazdowe to alternatywa dla zapasowego o standardowym rozmiarze i dla zestawu naprawczego. Trzeba wiedzieć o pewnych ograniczeniach podczas jego eksploatacji.

Jak wybierać letnie opony? - poradnik

Wielu z was już zdążyło wymienić opony zimowe na letnie, ale przed niektórymi jest jeszcze zakup nowych opon. A może używanych? Czy warto takie kupować? A jeśli nie, to jak wybrać odpowiednie opony nowe? Na te i inne pytania odpowiem w tym artykule.

Kiedy zakładać letnie opony i jak sprawdzić czy się nadają do jazdy

Po przygotowaniu auta na letni sezon jedną z ostatnich czynności, które z powodzeniem można już przeprowadzić teraz, jest wymiana opon. Letnie ogumienie czekało na nowy sezon, ale czy nadaje się jeszcze do eksploatacji? Jak poznać, czy opony są jeszcze dobre i co warto zrobić zanim zaczniemy na nich jeździć?

Zestaw naprawczy opony - co warto o nim wiedzieć?

Zestawy naprawcze przebitej opony to coraz popularniejsze rozwiązanie we współczesnych samochodach, a niektórzy decydują się na takie wyposażenie samodzielnie. Rozwiewamy wszelkie mity na ich temat i radzimy jak i kiedy korzystać z takich zestawów.

Łożyska nie tylko w kołach – o łożyskach w zawieszeniu

Najczęściej łożyska w układzie jezdnym kojarzą się nam z łożyskami kół, ale to nie jedyne miejsce, gdzie znajdziemy je w zawieszeniu. Niektóre z nich gdy się zużyją potrafią być przyczyną niemałych problemów, niepokojących stuków czy innych dźwięków wpływających negatywnie na komfort jazdy.

Czy jazda na oponach całorocznych się opłaca?

W poprzednim artykule mogliście się dowiedzieć czym są opony całoroczne i przekonać, że technicznie są złotym środkiem na obecnie panujące w Europie, również w Polsce warunki klimatyczne. Dziś dowiecie się, czy i w jakich warunkach jazda na oponach całorocznych się opłaca.

Opony całoroczne – czym się różnią od opon sezonowych?

W ostatnim czasie na fora internetowe wraca jak bumerang temat opon całorocznych. Ich zwolenników nie brakuje, wręcz przybywa, ale jest też mocna opozycja. Wiele zależy od własnych doświadczeń, a te bywają różne. Tymczasem mija kolejna, łagodna zima i opony całoroczne są rozważane przez coraz większą liczbę kierowców.

Niewyważenie kół cz.2 - więcej o procesie wyważania

W poprzednim artykule wyjaśniałem, czym jest niewyważenie kół, jaki ma wpływ na jazdę oraz na stan pojazdu, którym się poruszamy. Pora na coś z pozoru banalnego, gdzie jednak na niewprawne i nieświadome osoby czyha wiele potencjalnych zagrożeń – dziś więcej o samym procesie wyważania kół.

Niewyważenie kół cz.1 - rodzaje i przyczyny występowania

Wyważenie kół pojazdu to kwestia we współczesnej motoryzacji dość prosta, ale dotykająca każdego kierowcę i każdy pojazd. Nawet nowy samochód i jego lśniące nowością koła potrzebują dodatkowych ciężarków, które wyrównoważą zestaw. Dlaczego tak jest i co to oznacza dla kierowcy i jego pojazdu?