Prawo i przepisy

Podziel się:

Awaria na autostradzie - czy można jechać i kiedy trzeba się zatrzymać?

Awaria pojazdu zmusza kierowców do zatrzymania na pasie awaryjnym. Niektórzy natomiast jadą bardzo powoli, byle do najbliższego parkingu. Tymczasem przepisy nie są łaskawe nawet w takich przypadkach. Jak należy się zachować podczas awarii na autostradzie, wyjaśnia policjant z Wydziału Ruchu Drogowego KGP.

Zobacz, co ci się należy z OC sprawcy. Nie daj się oszukać przy naprawie auta

Poszkodowany z OC sprawcy może żądać naprawy wszystkich wyrządzonych szkód, a jego samochód powinien być doprowadzony do stanu jak przed zdarzeniem. W praktyce bywa różnie z wypłatą odszkodowania czy naprawianiem, dlatego warto wiedzieć, co się wam bezwzględnie należy z polisy OC.

Droga wewnętrzna "wyjęta spod prawa"? Nie do końca i nie zawsze

Tablice informujące o wjeździe do strefy ruchu i na drogę wewnętrzną są praktycznie takie same, a różnią się jedynie napisem. Zasady, jakie tam panują, są jednak różne – przynajmniej teoretycznie. Wbrew pozorom drogi wewnętrzne nie są miejscem, w którym można uprawiać samowolkę.

Badanie techniczne po terminie – jakie są kary i ile kosztuje?

W większości używanych pojazdów przegląd techniczny należy wykonać raz do roku. Dlatego też nierzadko właściciele o tym zapominają. Co grozi za brak ważnego badania technicznego?

Co to jest przyczynienie się do wypadku drogowego i kiedy następuje?

Przyczynienie się do wypadku drogowego obniża odszkodowanie za powstałe w jego wyniku szkody. Jest to takie działanie lub zaniechanie, które powoduje, że rozmiar szkody jest większy, niż gdyby tego nie było. Warto się więc dwa razy zastanowić, zanim popełni się głupstwo, licząc na to, że nikt się o nim nie dowie.

Gaśnica samochodowa: czy można dostać mandat za złe umiejscowienie i brak legalizacji?

Właśnie rozpoczął się okres zimowych ferii i niejedna rodzina wybierze się w podróż samochodem. Warto pamiętać o zabraniu ze sobą gaśnicy, którą niekoniecznie każdy posiada. Sprawdziliśmy, czy istnieją przepisy, zgodnie z którymi można otrzymać mandat nawet wtedy, kiedy gaśnica znajduje się w samochodzie.

Kary za brak OC to już nawet 5200 zł. A to i tak nic w porównaniu z regresem

Kary za brak ważnej polisy OC wzrosły w roku 2020 ze względu na podniesienie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. W związku z tym bezmyślni właściciele osobówek mogą zapłacić nawet ponad 5000 zł. Warto wiedzieć, kiedy polisa OC wygasa i się nie przedłuży automatycznie.

Korytarz życia dla opornych, czyli co mówią przepisy i jakie obowiązki ma kierowca?

O jeździe na suwak pisałem już bardzo dużo w tym roku, a o korytarzu życia jedynie wspominałem, bo wydawało mi się, że przepisy te są tak proste, że właściwie wystarczy grafika i krótkie wyjaśnienie. Jednak okazuje się, że przez różne interpretacje jest więcej zapytań o korytarz niż o jazdę na suwak.

Co to jest karta pojazdu?

Karta pojazdu dokument, w którym zgromadzone są wszystkie istotne informacje na temat pojazdu. Obowiązek posiadania karty został narzucony od końca lat 90. minionego wieku i trwa po dziś dzień.

Umowa darowizny części samochodu, czyli jak dopisać współwłaściciela?

Kiedy dziecko wchodzi w dorosłe życie i chciałoby jeździć własnym samochodem, nierzadko staje przed nim bariera w postaci ekstremalnie wysokich składek OC. Co wtedy? Może stać się współwłaścicielem auta osoby, która ma dużo zniżek. Aby jednak to się stało, trzeba sporządzić umowę darowizny i ewentualnie zgłosić ten fakt w urzędzie skarbowym.

Mandat z zagranicy – płacić czy nie? Okazuje się, że nie zawsze trzeba

Choć jeżdżąc za granicą jesteśmy zwykle bardziej ostrożni niż u siebie, to i tam nierzadko dostajemy mandaty, zwłaszcza za przekroczenie prędkości. Wynika to po części z faktu, że w wielu krajach Europy nie oznacza się w żaden sposób fotoradarów, a nawet ukrywa, co u nas już jest praktyką zakazaną. Czy na pewno musimy takie kary płacić?

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Nie lekceważ tej błahej kwestii

Auto sprzedane – transakcja zakończona! Jednak to nie koniec formalności, bo o zbyciu pojazdu należy powiadomić m.in. wydział komunikacji. Dopełniając formalności, unikniemy potencjalnych kłopotów.

Światła przeciwmgielne - zasady, przepisy, prawo

Jesień oraz wiosna to okresy, kiedy poza padającym deszczem, śliską nawierzchnią występują również mgły. Wtedy wielu kierowców włącza światła przeciwmgielne. Nie zawsze jednak robią to zgodnie z obowiązującym prawem. Kiedy można ich używać i jak robić to poprawnie?

Światła drogowe - kiedy i jak ich używać zgodnie z prawem?

Wyposażeniem standardowym każdego pojazdu, rozpędzającego się powyżej 40 km/h są, m.in. światła mija oraz drogowe. Kiedy możemy korzystać z tych drugich?

Obowiązkowa wymiana praw jazdy, ale kiedy? Wyjaśniamy, co z adresem zamieszkania

Nowy wzór prawa jazdy spędza sen z powiek kierowcom, którzy mają uprawnienia bezterminowe. Kiedy należy wymienić dokument na nowy i czy posiadanie złego adresu w starym już teraz zobowiązuje do jego wymiany?

Znaki drogowe, które są ważniejsze niż wam się wydaje. Przekazują ważne informacje

Banalne znaki drogowe ostrzegają lub informują o różnych sytuacjach, które występują lub mogą występować na drodze. Bardzo często ignorowane, a są ważniejsze niż wielu się wydaje.

Kierowcy zaskoczeni niektórymi przepisami. Lepiej je poznaj

W polskim prawie obecne są zapisy, które mogą zaskoczyć nawet doświadczonego kierowcę. Po kolizji okazuje się, że jest inaczej niż myśli. Oto kilka najciekawszych przykładów.

Dziecko a rower - niektóre przepisy mogą cię zaskoczyć

Czy wiesz, że w określonych warunkach dziecko na rowerze to według prawa pieszy? Co z tego wynika? W jakim wieku może samodzielnie jeździć po drodze? Przypominamy najważniejsze przepisy dotyczące nieletnich rowerzystów.

Kolizja i brak dokumentów? Wystarczy telefon z internetem

Możliwość jazdy bez dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC budzi pewne wątpliwości – co w przypadku kolizji? Okazuje się, że kwestia ta została przemyślana. W takim przypadku wystarczy smartfon z dostępem do internetu.

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Podpowiadamy, jak je spisać

Kolizja drogowa jest zdarzeniem, w którym poniesiono jedynie straty materialne, czyli bez uszczerbku na zdrowiu uczestników. Jeśli nie ma ofiar, a sprawca przyznaje się do winy, zamiast wzywać policję, można sporządzić oświadczenie. Warto skorzystać z gotowego wzoru lub sporządzić je samodzielnie. Podpowiadamy, jak to zrobić.