Prawo i przepisy

Podziel się:

Kierowcy zaskoczeni niektórymi przepisami. Lepiej je poznaj

W polskim prawie obecne są zapisy, które mogą zaskoczyć nawet doświadczonego kierowcę. Po kolizji okazuje się, że jest inaczej niż myśli. Oto kilka najciekawszych przykładów.

Kolizja i brak dokumentów? Wystarczy telefon z internetem

Możliwość jazdy bez dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC budzi pewne wątpliwości – co w przypadku kolizji? Okazuje się, że kwestia ta została przemyślana. W takim przypadku wystarczy smartfon z dostępem do internetu.

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Podpowiadamy, jak je spisać

Kolizja drogowa jest zdarzeniem, w którym poniesiono jedynie straty materialne, czyli bez uszczerbku na zdrowiu uczestników. Jeśli nie ma ofiar, a sprawca przyznaje się do winy, zamiast wzywać policję, można sporządzić oświadczenie. Warto skorzystać z gotowego wzoru lub sporządzić je samodzielnie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak bezpiecznie i zgodnie z prawem przewieźć choinkę? Lepiej wiedzieć, niż zapłacić 500 zł mandatu

Na kilka dni przed świętami jeszcze nie każdy ma w domu choinkę, a część z was pojedzie po nią autem i przywiezie ją na dachu lub w kabinie. Jak to zrobić bezpiecznie i zgodnie z prawem, by świątecznej atmosfery nie popsuł wysoki mandat?

Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Kierowcy wciąż tego nie rozumieją

Zdania na temat poruszania się po rondzie i używania na nim kierunkowskazów są podzielone, a przepisy dość niejednoznacznie. Nawet instruktorzy jazdy uczą różnie. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości na ten temat.

Pożyczasz auto osobie, której nie ufasz. Sporządź prostą umowę lub użyj naszej

W przeciwieństwie do wynajęcia, umowa użyczenia samochodu jest niczym innym jak udostępnieniem auta innej osobie bezpłatnie. Nieświadomie, bo ustnie, zawieramy tego typu umowy wielokrotnie, zwykle z osobami bliskimi. Aby się dobrze zabezpieczyć dając auto mniej zaufanej osobie, warto sporządzić umowę użyczenia na piśmie.

Skrobanie szyb i dwa mandaty? Tych przepisów mogłeś nie znać

Czy można dostać dwa mandaty za banalne skrobanie szyb? W mediach po ostatnich przymrozkach przeczytacie, że tak. Wystarczy w tym czasie mieć włączony silnik. Jednak sprawdźmy, co naprawdę mówią przepisy.

Sprawdź, gdzie przyda się międzynarodowe prawo jazdy. Podpowiadamy, jak je wyrobić

Międzynarodowe prawo jazdy to dla wielu kierowców, nawet tych jeżdżących za granicę, zupełnie nieznana lub zapomniana rzecz. Nie każdy wie, że można je wyrobić w trzy dni i że nie jest dokumentem.

Wjazd do lasu wciąż jest problemem. Pojawią się nowe regulacje, które pomogą kierowcom

Temat wjazdu autem do lasu wciąż jest gorący, a tym bardziej teraz, gdy ruszył sezon na grzyby. Jest również kością niezgody pomiędzy środowiskiem offroadowym a Strażnikami Leśnymi. Rozmawiam z przedstawicielami Lasów Państwowych, by ustalić dokładnie kiedy i gdzie można wjechać do lasu.

Ty też możesz mieć kod 01. Tajemnicze liczby w prawie jazdy

Na odwrocie prawa jazdy wielu z was ma na samym dole liczbę 71, a sporo osób także 01. Zdarza się, że są także inne kody liczbowe. Czy wiesz, że niektóre są bardzo ważne, a niespełnienie wymagań może zakończyć się podczas kontroli problemami?

List z urzędu skarbowego w Opolu. To nie oszustwo, musisz zapłacić

Dostałeś list polecony z urzędu skarbowego w Opolu, chociaż mieszkasz na drugim końcu kraju? Spokojnie, ani to pomyłka, ani tym bardziej oszustwo. Jednak już zanim otworzysz kopertę wiedz, że zapłacisz.

Podstawowe pojęcia kodeksu drogowego wciąż są niejasne. Często mylimy proste rzeczy

Czym się różni wymijanie od omijania, droga od jezdni, kierowca od kierującego? Czy na pewno wiesz kim jest pieszy, pojazd samochodowy i który obszar można nazwać zabudowanym? Podstawowe definicje mogą się tylko wydawać proste, ale na co dzień widać, że wcale nie są znane.

Mandat za opony też można dostać. Sprawdź, kiedy policjant może mieć zastrzeżenia

Według raportu policji, w wypadkach spowodowanych przez niesprawne pojazdy, aż 25 proc. aut biorących w nich udział ma opony, które powinny być wymienione. Oto powody, dla których możecie dostać mandat lub stracić dowód rejestracyjny przy typowej kontroli ogumienia.

Wymieniłeś silnik na niesprawny? Sprawdź, do czego masz prawo

Kupiłem używany silnik i po miesiącu okazało się, że spala dużo oleju. Mechanik powiedział, że po prostu kupiłem zużyty, a sprzedawca, że gwarancja rozruchowa się skończyła. Co ja mam teraz zrobić? Kupić kolejny silnik i liczyć na to, że może się uda? Już i tak wydałem dużo pieniędzy!

Taryfikator punktów karnych 2018. Dobrze wiedzieć, co nam grozi za wykroczenia drogowe

System karania kierowców w Polsce obejmuje mandaty i punkty karne. Od połowy 2018 roku nie będzie możliwości ich kasowania specjalnym kursem, więc lepiej zapoznać się z taryfikatorem na 2018 rok i wiedzieć, ile punktów grozi nam za konkretne wykroczenia.

Jakie są zasady egzaminu teoretycznego na prawo jazdy kategorii B? Przez lata wiele się zmieniło

Codziennie wiele osób podchodzi do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. Przypominamy ile czasu on trwa, jaka jest liczba pytań oraz jak wygląda punktacji. Żeby zdać trzeba przede wszystkim znać zasady.

Sytuacje drogowe nieregulowane przepisami. Najlepiej bądź ostrożny i ustąp

Prawo o Ruchu Drogowym wciąż jest uznawane za ustawę archaiczną, w której mamy sporo nieścisłości, a sami eksperci w tym temacie nierzadko mają wątpliwości. Są sytuacje drogowe, których kodeks kierowcy w żaden sposób nie reguluje lub nie wyjaśnia pewnych kwestii, a także takie, które można poddawać w wątpliwość. Oto kilka przykładów.

Oznaczenia i kody tablic rejestracyjnych - po czym poznać policję lub kontrolę skarbową?

Tablice rejestracyjne są jednym ze znaków identyfikacyjnych pojazdu, który jednocześnie definiuje, skąd dane auto pochodzi - gdzie jest zarejestrowane. Odczytując tablicę, można także dowiedzieć się z jakiej służby państwowej pochodzi pojazd.

Jaki pas ruchu zająć na rondzie? Możesz być winnym kolizji, jeżeli ktoś jedzie nieprawidłowo

Ten temat budzi wiele kontrowersji, a brak wiedzy oraz jasnych przepisów prawa tworzy sytuacje, w których często dochodzi do kolizji. Sposób poruszania się po rondach jest wciąż wiedzą tajemną wśród kierowców, natomiast interpretacja prawa w dużej mierze zależy od… interpretującego. Czy można skręcać w lewo używając wyłącznie prawego pasa i kto jest winny kolizji przy zjeździe z ronda?

Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny?

Podczas rutynowej kontroli drogowej, nawet jeżeli nie doszło do złamania przepisów ruchu drogowego, możemy stracić dowód rejestracyjny. Często są to sytuacje dość kontrowersyjne. W Polsce dużo zależy od zaangażowania policjanta, jednak prawo jest prawem. Kiedy możemy stracić dowód rejestracyjny? Przyjrzyjmy się aspektom prawnym i praktycznym.