Prawo i przepisy

Podziel się:

Jak wygląda przegląd auta? 5 faktów, które lepiej wiedzieć przed

Dziś zajmiemy się tym, jak wygląda przegląd auta. Zdradzimy wam pięć najważniejszych faktów, które sprawią, że wasz samochód przejdzie przez sito kontroli technicznej bez większych problemów. Szczególnie że o braku przeglądu czasami decydują nie usterki, a – jak się często okazuje – kwestie formalne. O czym lepiej wiedzieć przed pojechaniem do stacji kontroli? Zebraliśmy ich aż 5.

e-TOLL – jak działa ten system?

Wraz z końcem września tego roku stary system poboru opłat viaTOLL odchodzi ostatecznie do lamusa. Jego funkcje przejmuje nowy system e-TOLL, który będzie obowiązkowy dla wszystkich pojazdów lub zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Dziś postaramy się wyjaśnić, jak działa e-TOLL, kogo dotyczy i jak wygodnie płacić za korzystanie z tego systemu.

Pożyczasz auto? Uważaj komu i od kogo, bo się nie wypłacisz

Oto trzy sytuacje, które mogą cię słono kosztować, a karę dostaniesz nie będąc jej świadomym. Nawet 5000 zł za przekazanie auta niewłaściwej osobie i znacznie więcej, jeśli pożyczysz auto od kogoś nie sprawdzając dokumentów.

Wymiana prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego. Czy adres zamieszkania ma znacznie?

Co do zasady dokumenty, które mają wpisany adres zamieszkania, powinny być wymienione, jeśli ten się zmienia. W przypadku prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego nie jest to jednak takie oczywiste. O czym muszą pamiętać kierowcy?

Pierwszeństwo pieszych od 1 czerwca: mamy problem, który wywoła chaos

Od 1 czerwca 2021 r. kierowców pojazdów i pieszych czeka mała rewolucja w obszarze przejść dla pieszych. Przepisy są niejasne, więc budzą pewne obawy i rodzą pytania. Nawet dwie państwowe instytucje - policja i ministerstwo - nie podjęły się interpretacji. Zrobił to jednak prof. dr hab. Marcin Matczak.

Jak uzyskać odszkodowanie, gdy uszkodzimy koło przez dziurę w jezdni?

Po dość mroźnej i śnieżnej w tym roku zimie zostało sporo śladów w postaci dziur w jezdni, zarówno w miastach, jak i na ważnych drogach krajowych. W niektórych miejscach łatwo o uszkodzenie koła czy nawet zawieszenia. Jak walczyć o odszkodowanie? To prostsze, niż się wydaje.

Kupno auta z cofniętym licznikiem. Jak odzyskać pieniądze lub ich nie stracić?

Kupiłeś samochód z niskim przebiegiem, ale okazało się, że licznik był cofnięty? Zobacz, jak i kiedy możesz dochodzić swoich praw? Jak i od kogo możesz odzyskać pieniądze?

Śnieg lub deszcz na autostradzie - czy można się zatrzymać lub jechać pasem awaryjnym?

Polscy kierowcy mają dziwną manierę zwalniania na autostradzie do skrajnie niskiej prędkości lub zatrzymywania się na pasie awaryjnym, kiedy zacznie padać deszcz. Zapytałem policjanta, czy jest to dopuszczalne, kiedy sytuacja jest naprawdę fatalna.

Obcokrajowiec w Polsce - na jakich zasadach może jeździć po drogach publicznych?

Na jakich zasadach obcokrajowiec może kierować pojazdem po drogach publicznych i jakie znacznie ma podpisana umowa międzynarodowa? Okazuje się, że największą barierę postawiono obywatelom Ameryki Północnej oraz Chin, szczególnie po 2013 r.

Awaria na autostradzie - czy można jechać i kiedy trzeba się zatrzymać?

Awaria pojazdu zmusza kierowców do zatrzymania na pasie awaryjnym. Niektórzy natomiast jadą bardzo powoli, byle do najbliższego parkingu. Tymczasem przepisy nie są łaskawe nawet w takich przypadkach. Jak należy się zachować podczas awarii na autostradzie, wyjaśnia policjant z Wydziału Ruchu Drogowego KGP.

Zobacz, co ci się należy z OC sprawcy. Nie daj się oszukać przy naprawie auta

Poszkodowany z OC sprawcy może żądać naprawy wszystkich wyrządzonych szkód, a jego samochód powinien być doprowadzony do stanu jak przed zdarzeniem. W praktyce bywa różnie z wypłatą odszkodowania czy naprawianiem, dlatego warto wiedzieć, co się wam bezwzględnie należy z polisy OC.

Droga wewnętrzna "wyjęta spod prawa"? Nie do końca i nie zawsze

Tablice informujące o wjeździe do strefy ruchu i na drogę wewnętrzną są praktycznie takie same, a różnią się jedynie napisem. Zasady, jakie tam panują, są jednak różne – przynajmniej teoretycznie. Wbrew pozorom drogi wewnętrzne nie są miejscem, w którym można uprawiać samowolkę.

Badanie techniczne po terminie – jakie są kary i ile kosztuje?

W większości używanych pojazdów przegląd techniczny należy wykonać raz do roku. Dlatego też nierzadko właściciele o tym zapominają. Co grozi za brak ważnego badania technicznego?

Co to jest przyczynienie się do wypadku drogowego i kiedy następuje?

Przyczynienie się do wypadku drogowego obniża odszkodowanie za powstałe w jego wyniku szkody. Jest to takie działanie lub zaniechanie, które powoduje, że rozmiar szkody jest większy, niż gdyby tego nie było. Warto się więc dwa razy zastanowić, zanim popełni się głupstwo, licząc na to, że nikt się o nim nie dowie.

Gaśnica samochodowa: czy można dostać mandat za złe umiejscowienie i brak legalizacji?

Właśnie rozpoczął się okres zimowych ferii i niejedna rodzina wybierze się w podróż samochodem. Warto pamiętać o zabraniu ze sobą gaśnicy, którą niekoniecznie każdy posiada. Sprawdziliśmy, czy istnieją przepisy, zgodnie z którymi można otrzymać mandat nawet wtedy, kiedy gaśnica znajduje się w samochodzie.

Kary za brak OC to już nawet 5200 zł. A to i tak nic w porównaniu z regresem

Kary za brak ważnej polisy OC wzrosły w roku 2020 ze względu na podniesienie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. W związku z tym bezmyślni właściciele osobówek mogą zapłacić nawet ponad 5000 zł. Warto wiedzieć, kiedy polisa OC wygasa i się nie przedłuży automatycznie.

Korytarz życia dla opornych, czyli co mówią przepisy i jakie obowiązki ma kierowca?

O jeździe na suwak pisałem już bardzo dużo w tym roku, a o korytarzu życia jedynie wspominałem, bo wydawało mi się, że przepisy te są tak proste, że właściwie wystarczy grafika i krótkie wyjaśnienie. Jednak okazuje się, że przez różne interpretacje jest więcej zapytań o korytarz niż o jazdę na suwak.

Co to jest karta pojazdu?

Karta pojazdu dokument, w którym zgromadzone są wszystkie istotne informacje na temat pojazdu. Obowiązek posiadania karty został narzucony od końca lat 90. minionego wieku i trwa po dziś dzień.

Umowa darowizny części samochodu, czyli jak dopisać współwłaściciela?

Kiedy dziecko wchodzi w dorosłe życie i chciałoby jeździć własnym samochodem, nierzadko staje przed nim bariera w postaci ekstremalnie wysokich składek OC. Co wtedy? Może stać się współwłaścicielem auta osoby, która ma dużo zniżek. Aby jednak to się stało, trzeba sporządzić umowę darowizny i ewentualnie zgłosić ten fakt w urzędzie skarbowym.

Mandat z zagranicy – płacić czy nie? Okazuje się, że nie zawsze trzeba

Choć jeżdżąc za granicą jesteśmy zwykle bardziej ostrożni niż u siebie, to i tam nierzadko dostajemy mandaty, zwłaszcza za przekroczenie prędkości. Wynika to po części z faktu, że w wielu krajach Europy nie oznacza się w żaden sposób fotoradarów, a nawet ukrywa, co u nas już jest praktyką zakazaną. Czy na pewno musimy takie kary płacić?