Prawo i przepisy

Podziel się:

Oznaczenia i kody tablic rejestracyjnych - po czym poznać policję lub kontrolę skarbową?

Tablice rejestracyjne są jednym ze znaków identyfikacyjnych pojazdu, który jednocześnie definiuje, skąd dane auto pochodzi - gdzie jest zarejestrowane. Odczytując tablicę, można także dowiedzieć się z jakiej służby państwowej pochodzi pojazd.

Jaki pas ruchu zająć na rondzie? Możesz być winnym kolizji, jeżeli ktoś jedzie nieprawidłowo

Ten temat budzi wiele kontrowersji, a brak wiedzy oraz jasnych przepisów prawa tworzy sytuacje, w których często dochodzi do kolizji. Sposób poruszania się po rondach jest wciąż wiedzą tajemną wśród kierowców, natomiast interpretacja prawa w dużej mierze zależy od… interpretującego. Czy można skręcać w lewo używając wyłącznie prawego pasa i kto jest winny kolizji przy zjeździe z ronda?

Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny?

Podczas rutynowej kontroli drogowej, nawet jeżeli nie doszło do złamania przepisów ruchu drogowego, możemy stracić dowód rejestracyjny. Często są to sytuacje dość kontrowersyjne. W Polsce dużo zależy od zaangażowania policjanta, jednak prawo jest prawem. Kiedy możemy stracić dowód rejestracyjny? Przyjrzyjmy się aspektom prawnym i praktycznym.

Oszustwa kierowców i użytkowników samochodów. Czym mogą grozić?

Kierowcy oszukują w różny sposób, by nie płacić, płacić mniej lub uniknąć kary. Niedawno ukrócono proceder polegający na ”zapominaniu” prawa jazdy, gdy policjant ma podstawę do jego odebrania. Jednak oszustw związanych z użytkowaniem pojazdu jest znacznie więcej. Oto jakie konsekwencje mogą za nie grozić.

Tak łatwo można wpaść w kłopoty finansowe. Wystarczy brak OC

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podsumował ostatnio wszystkich swoich dłużników, którzy bez polisy OC spowodowali kolizję lub wypadek drogowy i opublikował kwotę 33 mln zł. Tyle musi zapłacić ponad 1,2 tys. osób, co średnio daje około 27 tys. zł na osobę. Nie życzymy nikomu by trafił na tę listę. A jest to bardzo łatwe.

Mandat za brak wiedzy lub pomyłkę? Typowe błędy kierowców

Kierowcy często dostają mandaty za coś, co mogłoby się wydawać normalną sytuacją drogową. Zwykle popełniają proste błędy wynikające z niewiedzy, ponieważ na pierwszy rzut oka ich zachowanie jest logiczne i zgodne z prawem.

Przepisy i znaki na przejazdach kolejowych

Pomimo ciągłych ostrzeżeń i wielu przejazdów kolejowych z zaporami i nadzorem, wciąż dochodzi do wypadków w takich miejscach. Niestety ze względu na masę pojazdów szynowych bardzo często kończą się one tragicznie. Przypominamy przepisy, które znacie i te, których możecie nie pamiętać. Jeden z nich jest kluczowy dla waszego bezpieczeństwa.

Jak kupić samochód używany - poradnik dla początkującego

Zakup samochodu używanego to zawsze dość duże przedsięwzięcie, które rozpoczyna się przeszukiwaniem ogłoszeń, a kończy podpisaniem umowy. Sporo stresu kosztuje to osoby, które kupują auto po raz pierwszy. Radzimy, jak krok po kroku przejść przez cały proces i nie popełnić podstawowych błędów.

Strefa ruchu, zamieszkania i droga wewnętrzna - czy znasz przepisy?

Strefa zamieszkania, droga wewnętrzna czy strefa ruchu to miejsca, gdzie nie zawsze obowiązują ogólne zasady ruchu drogowego. Dla niektórych z was przepisy dotyczące poruszania się po takich obszarach mogą być zaskakujące.

Auto sprawne, ale nie można nim jeździć? Wady prawne samochodu

Sprawny technicznie samochód, którym nie można legalnie jeździć? Tak, to możliwe. Oto kilka sytuacji, w których nie dopuszcza się do użytkowania samochodu, choć technicznie jest wszystko w porządku.

Prawa i obowiązki policjanta podczas kontroli drogowej

Oto zasady, jakich powinien przestrzegać i jednocześnie prawa, jakie ma policjant podczas kontroli drogowej.

Prawo jazdy kategorii B – czym można jeździć?

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania samochodem osobowym, dostawczym, traktorem, wybranymi typami jednośladów oraz quadem.

Zmiany w przepisach dla kierowców na rok 2017

W przyszłym roku czeka nas kierowców i tych, którzy dopiero będą się ubiegać o prawo jazdy sporo zmian w przepisach. Przyjrzyjmy się temu, co ma obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku.

Światła do jazdy dziennej - kiedy można używać?

Przepisy pozwalają na używanie świateł do jazdy dziennej zamiast świateł mijania do świtu do zmierzchu, o ile przejrzystość powietrza nie jest ograniczona.

Jak przewozić dziecko samochodem zgodnie z prawem?

Po nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym w dniu 9 kwietnia 2015 roku pojawia się sporo nieścisłości w zrozumieniu przepisów dotyczących przewozu dzieci. Przedstawiamy je w prosty i przystępny sposób.

Kto może kierować ruchem drogowym?

Nie tylko funkcjonariusz policji ma prawo kierować ruchem drogowym. W pewnych sytuacjach może to robić niemal każdy, jak się za chwilę dowiecie.

Kto musi zapłacić podatek od zakupu samochodu i jak to zrobić?

Kto powinien zapłacić podatek od zakupu samochodu używanego, a kto nie musi tego robić? W jaki sposób załatwić tę sprawę w urzędzie i jaka jest kwota należna? Tego dowiecie się z naszego poradnika.

Jakie służby mogą kontrolować kierowców?

Kontrole drogowe są wykonywane głównie przez funkcjonariuszy policji oraz inspektorów transportu drogowego, ale to niejedyne służby mające do tego prawo.

Jakie dokumenty musi mieć kierowca?

Dokumenty jakie powinien posiadać przy sobie kierowca podczas prowadzenia pojazdu to nie tylko prawo jazdy i ważna polisa OC. Sprawdź jakie jeszcze są konieczne.

Darowizna samochodu - co powinna zawierać umowa?

Darowizny samochodu najczęściej dokonuje się w rodzinie. Bez względu na to, kto przekazuje pojazd komu, należy sporządzić stosowną umowę.