Prawo i przepisy

Podziel się:

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Nie lekceważ tej błahej kwestii

Auto sprzedane – transakcja zakończona! Jednak to nie koniec formalności, bo o zbyciu pojazdu należy powiadomić m.in. wydział komunikacji. Dopełniając formalności, unikniemy potencjalnych kłopotów.

Światła przeciwmgielne - zasady, przepisy, prawo

Jesień oraz wiosna to okresy, kiedy poza padającym deszczem, śliską nawierzchnią występują również mgły. Wtedy wielu kierowców włącza światła przeciwmgielne. Nie zawsze jednak robią to zgodnie z obowiązującym prawem. Kiedy można ich używać i jak robić to poprawnie?

Światła drogowe - kiedy i jak ich używać zgodnie z prawem?

Wyposażeniem standardowym każdego pojazdu, rozpędzającego się powyżej 40 km/h są, m.in. światła mija oraz drogowe. Kiedy możemy korzystać z tych drugich?

Obowiązkowa wymiana praw jazdy, ale kiedy? Wyjaśniamy, co z adresem zamieszkania

Nowy wzór prawa jazdy spędza sen z powiek kierowcom, którzy mają uprawnienia bezterminowe. Kiedy należy wymienić dokument na nowy i czy posiadanie złego adresu w starym już teraz zobowiązuje do jego wymiany?

Znaki drogowe, które są ważniejsze niż wam się wydaje. Przekazują ważne informacje

Banalne znaki drogowe ostrzegają lub informują o różnych sytuacjach, które występują lub mogą występować na drodze. Bardzo często ignorowane, a są ważniejsze niż wielu się wydaje.

Kierowcy zaskoczeni niektórymi przepisami. Lepiej je poznaj

W polskim prawie obecne są zapisy, które mogą zaskoczyć nawet doświadczonego kierowcę. Po kolizji okazuje się, że jest inaczej niż myśli. Oto kilka najciekawszych przykładów.

Dziecko a rower - niektóre przepisy mogą cię zaskoczyć

Czy wiesz, że w określonych warunkach dziecko na rowerze to według prawa pieszy? Co z tego wynika? W jakim wieku może samodzielnie jeździć po drodze? Przypominamy najważniejsze przepisy dotyczące nieletnich rowerzystów.

Zobacz, co ci się należy z OC sprawcy. Nie daj się oszukać przy naprawie auta

Poszkodowany z OC sprawcy może żądać naprawy wszystkich wyrządzonych szkód, a jego samochód powinien być doprowadzony do stanu jak przed zdarzeniem. W praktyce bywa różnie z wypłatą odszkodowania czy naprawianiem, dlatego warto wiedzieć, co się wam bezwzględnie należy z polisy OC.

Kolizja i brak dokumentów? Wystarczy telefon z internetem

Możliwość jazdy bez dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC budzi pewne wątpliwości – co w przypadku kolizji? Okazuje się, że kwestia ta została przemyślana. W takim przypadku wystarczy smartfon z dostępem do internetu.

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Podpowiadamy, jak je spisać

Kolizja drogowa jest zdarzeniem, w którym poniesiono jedynie straty materialne, czyli bez uszczerbku na zdrowiu uczestników. Jeśli nie ma ofiar, a sprawca przyznaje się do winy, zamiast wzywać policję, można sporządzić oświadczenie. Warto skorzystać z gotowego wzoru lub sporządzić je samodzielnie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak bezpiecznie i zgodnie z prawem przewieźć choinkę? Lepiej wiedzieć, niż zapłacić 500 zł mandatu

Na kilka dni przed świętami jeszcze nie każdy ma w domu choinkę, a część z was pojedzie po nią autem i przywiezie ją na dachu lub w kabinie. Jak to zrobić bezpiecznie i zgodnie z prawem, by świątecznej atmosfery nie popsuł wysoki mandat?

Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Kierowcy wciąż tego nie rozumieją

Zdania na temat poruszania się po rondzie i używania na nim kierunkowskazów są podzielone, a przepisy dość niejednoznacznie. Nawet instruktorzy jazdy uczą różnie. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości na ten temat.

Pożyczasz auto osobie, której nie ufasz. Sporządź prostą umowę lub użyj naszej

W przeciwieństwie do wynajęcia, umowa użyczenia samochodu jest niczym innym jak udostępnieniem auta innej osobie bezpłatnie. Nieświadomie, bo ustnie, zawieramy tego typu umowy wielokrotnie, zwykle z osobami bliskimi. Aby się dobrze zabezpieczyć dając auto mniej zaufanej osobie, warto sporządzić umowę użyczenia na piśmie.

Skrobanie szyb i dwa mandaty? Tych przepisów mogłeś nie znać

Czy można dostać dwa mandaty za banalne skrobanie szyb? W mediach po ostatnich przymrozkach przeczytacie, że tak. Wystarczy w tym czasie mieć włączony silnik. Jednak sprawdźmy, co naprawdę mówią przepisy.

Sprawdź, gdzie przyda się międzynarodowe prawo jazdy. Podpowiadamy, jak je wyrobić

Międzynarodowe prawo jazdy to dla wielu kierowców, nawet tych jeżdżących za granicę, zupełnie nieznana lub zapomniana rzecz. Nie każdy wie, że można je wyrobić w trzy dni i że nie jest dokumentem.

Wjazd do lasu wciąż jest problemem. Pojawią się nowe regulacje, które pomogą kierowcom

Temat wjazdu autem do lasu wciąż jest gorący, a tym bardziej teraz, gdy ruszył sezon na grzyby. Jest również kością niezgody pomiędzy środowiskiem offroadowym a Strażnikami Leśnymi. Rozmawiam z przedstawicielami Lasów Państwowych, by ustalić dokładnie kiedy i gdzie można wjechać do lasu.

List z urzędu skarbowego w Opolu. To nie oszustwo, musisz zapłacić

Dostałeś list polecony z urzędu skarbowego w Opolu, chociaż mieszkasz na drugim końcu kraju? Spokojnie, ani to pomyłka, ani tym bardziej oszustwo. Jednak już zanim otworzysz kopertę wiedz, że zapłacisz.

Podstawowe pojęcia kodeksu drogowego wciąż są niejasne. Często mylimy proste rzeczy

Czym się różni wymijanie od omijania, droga od jezdni, kierowca od kierującego? Czy na pewno wiesz kim jest pieszy, pojazd samochodowy i który obszar można nazwać zabudowanym? Podstawowe definicje mogą się tylko wydawać proste, ale na co dzień widać, że wcale nie są znane.

Mandat za opony też można dostać. Sprawdź, kiedy policjant może mieć zastrzeżenia

Według raportu policji, w wypadkach spowodowanych przez niesprawne pojazdy, aż 25 proc. aut biorących w nich udział ma opony, które powinny być wymienione. Oto powody, dla których możecie dostać mandat lub stracić dowód rejestracyjny przy typowej kontroli ogumienia.

Wymieniłeś silnik na niesprawny? Sprawdź, do czego masz prawo

Kupiłem używany silnik i po miesiącu okazało się, że spala dużo oleju. Mechanik powiedział, że po prostu kupiłem zużyty, a sprzedawca, że gwarancja rozruchowa się skończyła. Co ja mam teraz zrobić? Kupić kolejny silnik i liczyć na to, że może się uda? Już i tak wydałem dużo pieniędzy!