Historia Toyoty Land Cruiser w pigułce

Podziel się:

Historia Toyoty Land Cruiser w pigułce - podstawowa linia modelowa [część 1]

Wielu twierdzi, że potęga Toyoty została zbudowana na modelu Corolla - najchętniej kupowanym aucie osobowym na świecie. Ja uważam, że Toyota nigdy nie zbudowałaby żadnej potęgi, gdyby nie model Land Cruiser. To ikona marki większa niż wielomilionowa Corolla, przełomowy Prius czy jakikolwiek inny model tego producenta. To Land Cruiser pozwolił rozwinąć Toyocie skrzydła i stać się największym producentem samochodów na świecie. W świecie, w którym rozeznanie na temat generacji Land Cruisera jest niewielkie, a już rozpoznanie modelu po oznaczeniu przyprawia o zawrót głowy nawet wielbicieli offroadu. Poznajcie wszystkie generacje Land Cruisera wraz z jego typowymi oznaczeniami i cechami charakterystycznymi. W pierwszej części zajmę się podstawową linią modelową.

Historia Toyoty Land Cruiser w pigułce - linia Station Wagon [część 3]

Linia Station Wagon, czyli linia dużych Land Cruiserów powstała z myślą o nowym rodzaju klienta o profilu podobnym do amerykańskiego. Użytkownik, który potrzebuje dużego, przestronnego wozu na co dzień i jednocześnie auta, do którego zapakuje nie tylko rodzinę, ale w razie konieczności również dużą ilość potrzebnego do pracy czy wykonywania swojego hobby sprzętu. To amerykanie wykreowali nowy segment SUV, dziś nieco inaczej rozumiany. Pierwszym tego typu SUV-em, który odpowiadał potrzebom rynku amerykańskiego był Land Cruiser J5. Otworzył on jednocześnie otworzył nową linię modelową, znaną wówczas jako Station Wagon, a dziś po prostu seria 200.

Historia Toyoty Land Cruiser w pigułce - linia Prado [część 2]

W pierwszej części historii Toyoty Land Cruiser przedstawiłem wam początki tego modelu, ale tylko linii podstawowej kończąc na serii J7, którą do dziś można kupić na niektórych rynkach. Dziś zaczynamy dokładnie od tego samego miejsca, na którym skończyliśmy, czyli od serii J7. To właśnie przy tej generacji doszło do powstania odrębnej linii modelowej znanej jako Prado.