Układ wentylacji i klimatyzacji

Podziel się:

Zimne powietrze przy włączonym ogrzewaniu na zakręcie. To zjawisko, a nie awaria

Zimą, gdy korzystacie z ogrzewania w samochodzie, być może zauważyliście dość ciekawe zjawisko. W niektórych samochodach, kiedy wykonujecie dynamiczny skręt, z kratek wentylacyjnych leci przez chwilę zimne powietrze, a nie ciepłe. Dlaczego tak jest?

Regeneracja kompresora klimatyzacji – jak przebiega i ile kosztuje?

Kompresor klimatyzacji to najdroższy element całego układu odpowiedzialnego za schładzanie wnętrza auta. W celu obniżenia kosztów naprawy można poddać go regeneracji. Jest to operacja znana od lat i przywraca dany element do stanu niemal fabrycznego.

Co gra w klimatyzacji? Dziwne odgłosy, które powinny was niepokoić

Klimatyzacja to jedno z najgłośniejszych urządzeń w samochodzie, zaraz po silniku. Ciągłe stukanie, terkotanie, syczenie nie zawsze są naturalnymi odgłosami. Które z nich powinny was niepokoić? Poznajcie ich przyczyny.

Jak wygląda kompleksowy serwis układu klimatyzacji?

Serwis klimatyzacji należy wykonywać okresowo, a zakres prac przy układzie w dużej mierze zależy od tego, czy jest on sprawny. Jeżeli tak, wystarczy sama wymiana filtra kabinowego i czyszczenie układu. Jednak nie zawsze tak jest.

Jak działa klimatyzacja w samochodzie - wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Dziś trudno wyobrazić sobie samochód bez klimatyzacji. Delikatne, wilgotne zimy i upalne lata często zmuszają do korzystania z tego urządzenia przez cały rok. Pomaga nie tylko schłodzić wnętrze, ale również odpowiada za przejrzystość szyb, usuwając z niej parę. Wszystko pod warunkiem, że klimatyzacja jest sprawna. By tak było, konieczny jest regularny serwis. Poznajcie zasadę działania układu klimatyzacji oraz najczęściej występujące awarie, z którymi borykają się kierowcy.

Olej w układzie klimatyzacji - czym smarowany jest kompresor?

Dziś o olejach, o których wspomina się niezmiernie rzadko, a najczęściej w ogóle. Olejach, które mają ogromny wpływ na trwałość sprężarki klimatyzacji.

Sprężarka klimatyzacji – do czego służy i dlaczego się psuje?

Mogliście już przeczytać o podstawowych problemach z układem klimatyzacji oraz kilka porad odnośnie serwisu. Dziś poruszymy temat drogiego urządzenia, jakim jest kompresor klimatyzacji. Dowiecie się do czego służy i dlaczego się psuje.

Zalety i wady klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja swoją karierę w motoryzacji rozpoczęła jeszcze przed II wojną światową. Dzisiaj montowana jest powszechnie w większości samochodów. Korzystanie z niej niesie ze sobą wiele korzyści, ale… może mieć też wady.

Dlaczego serwis klimatyzacji najlepiej wykonać na wiosnę?

Niejeden użytkownik samochodu poczuje podczas uruchamiania nieprzyjemny zapach, spowodowany przez zanieczyszczenia. Dlatego też wiosna to najlepszy czas na serwis klimy.

Jak działa klimatyzacja - poradnik

Zmieniające się warunki pogodowe sprawiają, że posiadanie i używanie klimatyzacji w samochodzie jest na porządku dziennym. Większość z nas nie wyobraża sobie podróży bez tego układu. Warto więc wiedzieć, na czym polega jego praca oraz jakie plusy i minusy wynikają z jego użytkowania.

Dlaczego warto wymieniać filtr kabinowy - poradnik

Filtr kabinowy istotnie wpływa na komfort podróżowania.

Problem z klimatyzacją? Ten poradnik pomoże o nią zadbać

O tym, że w aucie trzeba wymienić olej czy filtr paliwa, pamięta niemal każdy kierowca. Niestety, większość z nas zapomina albo po prostu nie wie, że klimatyzację też trzeba regularnie sprawdzać.

Lodówka w samochodzie - działanie i budowa układów klimatyzacji

Słońce przypieka już w Polsce na dobre. Temperatury dają się we znaki nawet największym zwolennikom gorących klimatów. Większość kierowców ratuje na szczęście klimatyzacja. Przyjrzyjmy się zatem jak zbudowany jest ten element wyposażenia, który jeszcze dekadę temu był znamieniem luksusu, a dziś uważany jest nie tyle co za element komfortu, co za element bezpieczeństwa.

Systemy ogrzewania postojowego Webasto [wideo]

W kalendarzu maj, a za oknami wielu domów w Polsce śnieg. Jak się okazuje, w tym roku nawet na majówce przydatny byłby w naszym samochodzie układ ogrzewania postojowego. Sprawdźmy zatem, jak działają systemy największej na świecie firmy produkującej tego typu urządzenia – Webasto.

Nagrzewnica - ogrzewamy kabinę samochodu

Nagrzewnica jest kolejnym po chłodnicy wymiennikiem ciepła w samochodzie. Jednak w przeciwieństwie do chłodnicy, to ogrzewanie jest istotnym procesem, nie chłodzenie. W jaki sposób nagrzewnica podwyższa temperaturę powietrza ? Wykorzystując układ chłodzenia.