Instalacje gazowe

Podziel się:

LPG na wakacje - dwa razy tańszy wyjazd. Różnice zobaczysz, jadąc za granicę

To, że z instalacją LPG jest taniej, wie niemal każdy. A o ile taniej wychodzi na przykład wakacyjny wyjazd? Mając już samochód na gaz, warto go i siebie na taki wyjazd przygotować.

CNG alternatywnym paliwem według ustawy. Zobacz, jak wypada na tle LPG i ON

Gaz ziemny CNG został wpisany do ustawy o elektromobilności jako paliwo alternatywne. Jednak w Polsce nie wiemy o nim zbyt wiele, a już na pewno nie tyle, co o LPG. Postanowiłem przyjrzeć się tej tematyce i odpowiedzieć na pytanie: czy jest bardziej alternatywą dla LPG czy raczej dla diesla?

Ciśnienie LPG w instalacji gazowej. Niemal wszystko zależy od temperatury

Ciśnienie w zbiorniku samochodowej instalacji gazowej jest zależne od dwóch podstawowych czynników – składu LPG oraz temperatury. Różnice mogą być ogromne.

LPG jako ekologiczne paliwo. To o nim powinno się dyskutować na szczycie klimatycznym

Właśnie trwa szczyt klimatyczny w Katowicach, gdzie dyskutuje się o sposobach ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i alternatywnych źródłach energii. Prawdopodobnie nikt nawet nie zająknie się na temat LPG w samochodach. Za to wielokrotnie będzie powtarzane hasło "elektromobilność". Tymczasem są już badania, które potwierdzają pozytywny wpływ samochodów zasilanych gazem na ograniczenie emisji szkodliwych substancji.

Instalacja LPG zimą. Nie będzie problemów jak zadbasz o kilka drobiazgów

Samochody zasilane gazem LPG z reguły są bardziej podatne na usterki, niektóre problemy wychodzą dopiero zimą. Choć do tej pory pogodę mieliśmy łagodną, to prędzej czy później nadejdą większe mrozy. Wówczas mogą się pojawić problemy z rozruchem lub pracą silnika na gazie. Jak się przygotować na takie sytuacje?

Wakacyjna wycieczka na LPG. Przygotuj instalację do podróży

Masz auto na gaz i wybierasz się w dłuższą podróż? Płacisz za paliwo bardzo mało, więc może się to opłacać. Zanim jednak wyjedziesz na wakacje, przygotuj instalację do takiej wycieczki.

Czy wydatek na auto może być inwestycją? Możesz zarobić nawet kilka tysięcy

Mówi się często, że inwestowanie w auto to tak naprawdę ponoszenie kosztów bez perspektywy ich zwrotu. Wymiana opon, klocków hamulcowych czy oleju silnikowego wbrew uproszczonemu słownictwu nie są do końca inwestycją, z zwykłym wydatkiem. Czy jakikolwiek wydatek na samochód można nazwać inwestycją? Okazuje się, że tak. Jest nawet coś, co daje niemal pewny zwrot i to na poziomie, którego nie zapewni żadna lokata.

Dacia z fabryczną instalacją gazową. Czy opłaca się kupić?

Fabryczna instalacja gazowa wbrew powszechnym trendom unowocześniania silników jest coraz częściej oferowana przez importerów nowych aut. Zakup takiego samochodu ma jedną, ogromną zaletę – za problemy związane z instalacją odpowiada importer, a nie warsztat, który w każdej chwili może zwinąć interes. Dziś przyglądamy się ofercie Dacii, która do każdego modelu proponuje zasilanie paliwem LPG.

Jak wybrać auto pod montaż instalacji gazowej?

Niektórzy z was kupując samochód z silnikiem benzynowym myślą z góry o założeniu do niego instalacji gazowej. To dobre posunięcie, zwłaszcza zaraz po zakupie – im wcześniej się to zrobi, tym instalacja zwróci się szybciej. Na co zwrócić uwagę wybierając model samochodu?

Fabryczne instalacje gazowe w Fiatach. Czy to się opłaca?

Samochody z fabryczną instalacją gazową oferują klientom sprawdzone rozwiązania objęte gwarancją producenta, ale często bywa tak, że różnica pomiędzy ceną auta i instalacji jest znacznie wyższa niż sam zestaw do konwersji na LPG dostępny na rynku. My sprawdzamy, czy opłaca się kupić auto z fabrycznym systemem gazowym, czy lepiej sobie odpuścić. A może dobrą alternatywą jest instalacja niefabryczna? Dziś przyjrzymy się ofercie Fiata.

Czy opłaca się kupić samochód z fabrycznym LPG? Analiza propozycji Hyundaia i Kii

Koreański koncern, na który składa się Hyundai i Kia, oferuje do swoich najmniejszych modeli fabryczną instalację gazową, choć na dwa różne sposoby. Przyglądamy się tym ofertom, sprawdzamy czy to się opłaca i czy nie lepiej wybrać instalację niefabryczną.

Czy opłaca się kupić samochód z fabryczną instalacją LPG? Analiza propozycji Opla

Wracamy do tematu fabrycznych instalacji gazowych oferowanych przez producentów. Tym razem przyjrzymy się samochodom marki Opel i przeanalizujemy, które modele z LPG opłaca się kupić, a w których lepiej zdecydować się na instalację niefabryczną lub zupełnie zrezygnować z gazu.

Czy opłaca się kupić samochód z fabryczną instalacją LPG? Analiza propozycji Škody

Prześwietlamy oferty na fabryczne instalacje gazowe samochodów, które już z salonu wyjeżdżają na paliwie LPG. Kalkulujemy opłacalność zakupu i sprawdzamy, czy nie taniej byłoby zamontować alternatywną instalację samodzielnie. W pierwszej części tego cyklu przyjrzymy się Škodzie.

Lubryfikacja gniazd zaworowych - co to jest i czy działa?

Lubryfikacją nazywa się smarowanie gniazd zaworowych głowicy silnika zasilanego gazem LPG w celu wydłużenia żywotności gniazd. Zdania na temat skuteczności tego rozwiązania są podzielone. Sprawdźcie co to jest i do czego służy.

Błędy popełniane podczas eksploatacji samochodu na LPG

Niedawno pisaliśmy o błędach popełnianych w warsztatach podczas montażu instalacji gazowej. To jedna z głównych przyczyn typowych usterek i przypadłości samochodów zasilanych LPG, a także złych opinii o takim rodzaju zasilania. Tymczasem sami użytkownicy również popełniają błędy – świadomie lub nieświadomie – doprowadzając swój samochód do fatalnego stanu.

Do czego służy zawór 80% LPG i jak go sprawdzić?

Zawór 80% to potoczna nazwa dla jednego z zaworów umieszczonych w zbiorniku paliwa. Ma on zapobiegać zatankowaniu nadmiernej ilości gazu.

Co to jest wariator kąta wyprzedzenia zapłonu?

To urządzenie elektroniczne, które zmienia kąt wyprzedzenia zapłonu w autach zasilanych gazem LPG lub CNG w celu poprawy sprawności silnika.

Jak działa instalacja gazowa szóstej generacji?

Instalacje gazowe szóstej generacji opracowano specjalnie dla silników benzynowych z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Jest to nie tylko najlepszy sposób podawania LPG do silnika, ale także najprostszy.

Instalacja LPG podczas wypadku. Czy butle z gazem wybuchają?

Największy w Polsce serwis internetowy zajmujący się tematyką samochodowych instalacji gazowych Gazeo.pl przeprowadził crash test dwóch samochodów z instalacją LPG, by sprawdzić, czy instalacje zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas wypadku. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu zagadnieniu i obalić jeden z mitów na temat zasilania samochodu paliwem LPG. Butle nie wybuchają.

Instalacje gazowe do silników z bezpośrednim wtryskiem benzyny – dwa sposoby na obniżenie kosztów eksploatacji

Niedawno prezentowaliśmy rynek nowych samochodów z silnikami benzynowymi i wtryskiem pośrednim, z których znaczna część nadaje się do montażu prostej i niedrogiej, sekwencyjnej instalacji gazowej, pozwalającej oszczędzać na paliwie już po przejechaniu 10-20 tys. km. Jednak zakup samochodu z bezpośrednim wtryskiem benzyny wcale nie musi oznaczać, że nie da się zamontować w nich instalacji gazowej. Przyglądamy się dwóm rodzajom instalacji gazowych właśnie do takich silników.