Instalacje gazowe

Podziel się:

Dacia z fabryczną instalacją gazową. Czy opłaca się kupić?

Fabryczna instalacja gazowa wbrew powszechnym trendom unowocześniania silników jest coraz częściej oferowana przez importerów nowych aut. Zakup takiego samochodu ma jedną, ogromną zaletę – za problemy związane z instalacją odpowiada importer, a nie warsztat, który w każdej chwili może zwinąć interes. Dziś przyglądamy się ofercie Dacii, która do każdego modelu proponuje zasilanie paliwem LPG.

Jak wybrać auto pod montaż instalacji gazowej?

Niektórzy z was kupując samochód z silnikiem benzynowym myślą z góry o założeniu do niego instalacji gazowej. To dobre posunięcie, zwłaszcza zaraz po zakupie – im wcześniej się to zrobi, tym instalacja zwróci się szybciej. Na co zwrócić uwagę wybierając model samochodu?

Fabryczne instalacje gazowe w Fiatach. Czy to się opłaca?

Samochody z fabryczną instalacją gazową oferują klientom sprawdzone rozwiązania objęte gwarancją producenta, ale często bywa tak, że różnica pomiędzy ceną auta i instalacji jest znacznie wyższa niż sam zestaw do konwersji na LPG dostępny na rynku. My sprawdzamy, czy opłaca się kupić auto z fabrycznym systemem gazowym, czy lepiej sobie odpuścić. A może dobrą alternatywą jest instalacja niefabryczna? Dziś przyjrzymy się ofercie Fiata.

Czy opłaca się kupić samochód z fabrycznym LPG? Analiza propozycji Hyundaia i Kii

Koreański koncern, na który składa się Hyundai i Kia, oferuje do swoich najmniejszych modeli fabryczną instalację gazową, choć na dwa różne sposoby. Przyglądamy się tym ofertom, sprawdzamy czy to się opłaca i czy nie lepiej wybrać instalację niefabryczną.

Czy opłaca się kupić samochód z fabryczną instalacją LPG? Analiza propozycji Opla

Wracamy do tematu fabrycznych instalacji gazowych oferowanych przez producentów. Tym razem przyjrzymy się samochodom marki Opel i przeanalizujemy, które modele z LPG opłaca się kupić, a w których lepiej zdecydować się na instalację niefabryczną lub zupełnie zrezygnować z gazu.

Czy opłaca się kupić samochód z fabryczną instalacją LPG? Analiza propozycji Škody

Prześwietlamy oferty na fabryczne instalacje gazowe samochodów, które już z salonu wyjeżdżają na paliwie LPG. Kalkulujemy opłacalność zakupu i sprawdzamy, czy nie taniej byłoby zamontować alternatywną instalację samodzielnie. W pierwszej części tego cyklu przyjrzymy się Škodzie.

Lubryfikacja gniazd zaworowych - co to jest i czy działa?

Lubryfikacją nazywa się smarowanie gniazd zaworowych głowicy silnika zasilanego gazem LPG w celu wydłużenia żywotności gniazd. Zdania na temat skuteczności tego rozwiązania są podzielone. Sprawdźcie co to jest i do czego służy.

Błędy popełniane podczas eksploatacji samochodu na LPG

Niedawno pisaliśmy o błędach popełnianych w warsztatach podczas montażu instalacji gazowej. To jedna z głównych przyczyn typowych usterek i przypadłości samochodów zasilanych LPG, a także złych opinii o takim rodzaju zasilania. Tymczasem sami użytkownicy również popełniają błędy – świadomie lub nieświadomie – doprowadzając swój samochód do fatalnego stanu.

Do czego służy zawór 80% LPG i jak go sprawdzić?

Zawór 80% to potoczna nazwa dla jednego z zaworów umieszczonych w zbiorniku paliwa. Ma on zapobiegać zatankowaniu nadmiernej ilości gazu.

Co to jest wariator kąta wyprzedzenia zapłonu?

To urządzenie elektroniczne, które zmienia kąt wyprzedzenia zapłonu w autach zasilanych gazem LPG lub CNG w celu poprawy sprawności silnika.

Jak działa instalacja gazowa szóstej generacji?

Instalacje gazowe szóstej generacji opracowano specjalnie dla silników benzynowych z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Jest to nie tylko najlepszy sposób podawania LPG do silnika, ale także najprostszy.

Czy samochodowa instalacja gazowa jest bezpieczna podczas wypadku?

Największy w Polsce portal internetowy zajmujący się tematyką samochodowych instalacji gazowych Gazeo.pl przeprowadził crash test dwóch samochodów z instalacją LPG by sprawdzić czy takie instalacje zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas wypadku. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu zagadnieniu i obalić jeden z mitów na temat zasilania samochodu paliwem LPG.

Instalacje gazowe do silników z bezpośrednim wtryskiem benzyny – dwa sposoby na obniżenie kosztów eksploatacji

Niedawno prezentowaliśmy rynek nowych samochodów z silnikami benzynowymi i wtryskiem pośrednim, z których znaczna część nadaje się do montażu prostej i niedrogiej, sekwencyjnej instalacji gazowej, pozwalającej oszczędzać na paliwie już po przejechaniu 10-20 tys. km. Jednak zakup samochodu z bezpośrednim wtryskiem benzyny wcale nie musi oznaczać, że nie da się zamontować w nich instalacji gazowej. Przyglądamy się dwóm rodzajom instalacji gazowych właśnie do takich silników.

Jak eksploatować samochód z instalacją gazową?

Pisałem już o zakupie auta z instalacją gazową, zarówno o stronie prawnej jak i technicznej. Chciałbym jeszcze przybliżyć zasady eksploatacji samochodu z instalacją gazową. Przestrzegając rygorystycznie tych zasad można liczyć na tanią, a także długą i bezproblemową eksploatację na LPG i zapomnieć o wszystkich mitach z tym związanych.

Jak kupować używane auto z instalacją LPG? – strona techniczna

Nie dalej niż 3 tygodnie temu pisaliśmy o zakupie auta używanego z instalacją LPG i prawnymi tego aspektami. Tym razem zajmiemy się techniczną stroną samochodu zasilanego gazem.

Jak kupować używane auto z instalacją LPG? - strona prawna

Chcąc kupić samochód używany trzeba dobrze się przygotować, najlepiej poznać o nim opinie i widzieć gdzie szukać typowych usterek. Jeszcze trudniej kupić takie auto z instalacją gazową. Tu należy wykazać się dużym sceptycyzmem i wyczuciem, a najlepiej poznać kilka aspektów zarówno prawnych jak i technicznych. Zaczniemy od tych pierwszych.

Czy warto kupić używany samochód z instalacją gazową?

Wiele osób szukając dla siebie samochodu używanego ma dylemat: diesel vs. benzyna+LPG. Często logika i wyliczenia pokazują przewagę tego drugiego rozwiązania, a spora część aut na rynku wtórnym sprzedawana jest z już założoną instalacją gazową. Tylko czy warto takie kupować?

Diesel na gaz? Tak, to możliwe!

Parę lat temu diesel był opłacalnym zakupem. Mimo wyższej ceny podstawowej mniejsze zużycie paliwa oraz niższe ceny na stacjach paliw sprawiały, że różnica wydana na auto z zapłonem samoczynnym szybko się zwracała. Z biegiem lat ceny benzyny i oleju napędowego się zrównały, co za tym idzie - jednostki wysokoprężne straciły na popularności. Co więc robić, żeby było taniej?

LPG – wszystkie generacje, od początków do teraz

Zasilanie samochodu gazem LPG jest w Polsce bardzo popularne. Należymy do czołówki krajów Europy, w których stosuje się ten rodzaj zasilania silnika.

LPG a olej silnikowy

Czy zmiana sposobu zasilania silnika z benzynowego na gazowy wymaga również zmiany oleju? Czy faktycznie powinno używać się jedynie specjalnie przeznaczonych środków smarnych do jednostek zasilanych LPG?