Instalacje gazowe

Podziel się:

Oszczędna jazda? To możliwe

Wysokie ceny paliw sprawiają, że codzienne korzystanie z auta staje się poważnym wydatkiem. Każdy właściciel samochodu ma jednak możliwość oszczędzania. Wystarczy tylko zastosować kilka tricków.

Nowe auto i montaż LPG we własnym zakresie. Utrata gwarancji nie musi być problemem

Zamontowanie instalacji autogazu w nowym samochodzie poza siecią dealerską wydaje się być dużym ryzykiem, ponieważ - w razie usterki - użytkownikowi grozi utrata gwarancji. Renomowani producenci systemów LPG opracowali jednak rozwiązania, które zmniejszają to ryzyko. Wyjaśniam na jednym przykładzie, jak to działa.

Polecane przez eksperta od LPG: 6 najlepszych nowoczesnych jednostek do gazu

Silniki benzynowe nie starsze niż 10 lat, które nadają się do montażu zasilania LPG - o najlepsze konstrukcje zapytałem specjalistę z branży. Lista zawiera 6 jednostek napędowych, które można uznać jeszcze za współczesne, bo montowane w samochodach produkowanych po 2010 roku.

Co to jest parownik w instalacji LPG?

Parownik to potoczna nazwa reduktora, czyli urządzenia, które w instalacjach LPG rozpręża ciekłą mieszankę propan-butanu do stanu lotnego. Jest to ważny element, bez którego nie jest możliwa jazda na gazie.

Wymiana filtra gazu fazy lotnej - jak to zrobić samodzielnie?

Regularny serwis elementów silnika to rodzaj polisy przed potencjalnymi usterkami. Dotyczy to również instalacji gazowej LPG i jej elementów. Szczególnie istotna jest wymiana filtrów, które dbają o czystość paliwa trafiającego do silnika. Jak wymienić go samodzielnie?

Ile kosztuje instalacja gazowa do samochodu?

Zasilanie silnika gazem LPG jest w Polsce bardzo popularne. Klienci czasami decydują się na seryjne instalacje, ale zdecydowanie częściej wybierane są warianty montowane poza ASO. Cena instalacji zależy od modelu auta i typu silnika. Zależy ona od typu instalacji, marki oraz warsztatu.

LPG na wakacje - dwa razy tańszy wyjazd. Różnice zobaczysz, jadąc za granicę

To, że z instalacją LPG jest taniej, wie niemal każdy. A o ile taniej wychodzi na przykład wakacyjny wyjazd? Mając już samochód na gaz, warto go i siebie na taki wyjazd przygotować.

CNG alternatywnym paliwem według ustawy. Zobacz, jak wypada na tle LPG i ON

Gaz ziemny CNG został wpisany do ustawy o elektromobilności jako paliwo alternatywne. Jednak w Polsce nie wiemy o nim zbyt wiele, a już na pewno nie tyle, co o LPG. Postanowiłem przyjrzeć się tej tematyce i odpowiedzieć na pytanie: czy jest bardziej alternatywą dla LPG czy dla diesla?

Ciśnienie LPG w instalacji gazowej. Niemal wszystko zależy od temperatury

Ciśnienie w zbiorniku samochodowej instalacji gazowej jest zależne od dwóch podstawowych czynników – składu LPG oraz temperatury. Różnice mogą być ogromne.

LPG jako ekologiczne paliwo. To o nim powinno się dyskutować na szczycie klimatycznym

Trwa szczyt klimatyczny w Katowicach, gdzie dyskutuje się o ograniczeniu emisji i alternatywnych źródłach energii. Prawdopodobnie nikt nie zająknie się na temat LPG w autach. Za to wielokrotnie będzie powtarzane hasło "elektromobilność". Tymczasem są badania, które potwierdzają pozytywny wpływ zasilania LPG na ograniczenie emisji szkodliwych substancji.

Instalacja LPG zimą. Nie będzie problemów jak zadbasz o kilka drobiazgów

Samochody zasilane LPG z reguły są bardziej podatne na usterki, a niektóre problemy wychodzą dopiero zimą. Wówczas mogą się pojawić kłopoty z rozruchem lub pracą silnika na gazie. Jak się przygotować na takie sytuacje?

Wakacyjna wycieczka na LPG. Przygotuj instalację do podróży

Masz auto na gaz i wybierasz się w dłuższą podróż? Płacisz za paliwo bardzo mało, więc może się to opłacać. Zanim jednak wyjedziesz na wakacje, przygotuj instalację do takiej wycieczki.

Czy wydatek na auto może być inwestycją? Możesz zarobić nawet kilka tysięcy

Mówi się, że inwestowanie w auto to tak naprawdę ponoszenie kosztów bez perspektywy ich zwrotu. Czy jakikolwiek wydatek na samochód można nazwać inwestycją? Okazuje się, że tak. Jest nawet coś, co daje niemal pewny zwrot i to na poziomie, którego nie zapewni żadna lokata.

Dacia z fabryczną instalacją gazową. Czy opłaca się kupić?

Fabryczna instalacja LPG wbrew trendom unowocześniania silników jest coraz częściej oferowana w nowych autach. Zakup takiego samochodu ma ogromną zaletę – za problemy związane z instalacją odpowiada importer, a nie warsztat, który może zwinąć interes. Dziś przyglądamy się ofercie Dacii.

Jak wybrać samochód pod montaż instalacji gazowej?

Niektórzy z was kupując samochód z silnikiem benzynowym myślą z góry o założeniu do niego instalacji LPG. To dobre posunięcie, zwłaszcza zaraz po zakupie – im wcześniej się to zrobi, tym inwestycja zwróci się szybciej. Na co zwrócić uwagę wybierając samochód?

Fabryczne instalacje gazowe w Fiatach. Czy to się opłaca?

Samochody z fabryczną instalacją gazową oferują klientom sprawdzone rozwiązania objęte gwarancją producenta, ale często między ceną auta i instalacji jest znacznie wyższa niż sam zestaw do konwersji na LPG dostępny na rynku. Dziś przyjrzymy się ofercie Fiata.

Czy opłaca się kupić samochód z fabrycznym LPG? Analiza propozycji Hyundaia i Kii

Koreański koncern, na który składa się Hyundai i Kia, oferuje do swoich najmniejszych modeli fabryczną instalację LPG, choć na dwa różne sposoby. Przyglądamy się ofertom, sprawdzamy czy to się opłaca i czy nie lepiej wybrać instalację niefabryczną.

Czy opłaca się kupić samochód z fabryczną instalacją LPG? Analiza propozycji Opla

Wracamy do tematu fabrycznych instalacji LPG oferowanych przez producentów. Tym razem przyjrzymy się samochodom marki Opel i przeanalizujemy, które modele z gazem opłaca się kupić, a w których lepiej zdecydować się na instalację niefabryczną lub zupełnie zrezygnować z gazu.

Czy opłaca się kupić samochód z fabryczną instalacją LPG? Analiza propozycji Škody

Prześwietlamy oferty na fabryczne instalacje LPG aut, kalkulujemy opłacalność zakupu i sprawdzamy, czy nie taniej byłoby zamontować alternatywną instalację samodzielnie. W pierwszej części tego cyklu przyjrzymy się Škodzie.

Lubryfikacja gniazd zaworowych - co to jest i czy działa?

Lubryfikacją nazywa się smarowanie gniazd zaworowych głowicy silnika zasilanego gazem LPG w celu wydłużenia żywotności gniazd. Zdania na temat skuteczności tego rozwiązania są podzielone. Sprawdźcie co to jest i do czego służy.