Bezpieczeństwo

Podziel się:

Koniec dominacji Volvo? Volkswagen najbezpieczniejszy w trzech klasach na sześć!

Volvo to marka, która od lat kojarzy się głównie z bezpieczeństwem. W 2017 roku na podobne skojarzenia zasłużył sobie Volkswagen. Zobaczcie, jakie samochody zwyciężyły w swoich klasach wg. testów Euro NCAP. Będziecie zdziwieni.

Jak przewozić dziecko w foteliku samochodowym?

Majówka to dobry czas na spędzenie pierwszego w tym roku ciepłego, przedłużonego weekendu z rodziną. Podczas podróży warto zatroszczyć się o najmłodszych. Indywidualne potrzeby dziecka najlepiej znają sami rodzice, ale warto pamiętać też o bezpieczeństwie. Jak przewozić pociechy samochodem zgodnie z prawem i sztuką?

Systemy bezpieczeństwa i wspomagania jazdy – kiedy i jak działają oraz czy warto im zaufać?

Do samochodów autonomicznych zbliżamy się wielkimi krokami i gdyby podsumować całość dokonań w dziedzinie systemów bezpieczeństwa, wszystko jest już niemal gotowe. Na chwilę obecną producenci rozwijają znane nam systemy, które poprawiają nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort jazdy. Które z nich są naprawdę potrzebne, które są jedynie bajerem, którym można zaufać, a którym nie? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Pasy bezpieczeństwa a ciąża – przepisy i zdrowy rozsądek

Polskie prawo zezwala kobietom w widocznej ciąży jeździć samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, co nierzadko wprowadza w błąd same ciężarne. Dziś dowiecie się czy warto jeździć w pasach będąc w ciąży, jak je zapinać by nie narazić dziecka na uszkodzenie oraz w jaki sposób można pomóc ciężarnej kobiecie by poprawić jej komfort jazdy. Artykuł ten jest kierowany nie tylko do pań, ale również do ich mężów, którzy nierzadko prowadzą auto.

Torque Vectoring – więcej niż ESP

System ESP jest już w każdym nowym samochodzie sprzedawanym w Unii Europejskiej. Uratował wiele osób przed śmiercią i samochodów przed wypadnięciem z drogi czy uderzeniem w drzewo. Jego nieustanny rozwój spowodował elektronizację układ jezdnego do tego stopnia, że w niektórych modelach rozwinięcie wszystkich skrótów nazw systemów znajdujących się na pokładzie zajęłoby ponad minutę. Jedną z ostatnich nowinek, które z samochodów sportowych i luksusowych trafiają do tańszych modeli jest szeroko pojęty Torque Vectoring.

Mocowania fotelików dziecięcych - czego o nich nie wiedziałeś?

Postanowiliśmy sprawdzić, jak istotna dla bezpieczeństwa jest konstrukcja mocowania fotelików dziecięcych. Do testu wybraliśmy kilka popularnych produktów dostępnych na polskim rynku. Co się okazało? Sami zobaczcie…

Testy zderzeniowe - co jest badane

Bezpieczeństwo jest najważniejsze z punktu widzenia człowieka. Zagrożenia związane z motoryzacją są coraz większe. Dzieje się tak przez liczbę aut przemieszczających się po drogach oraz możliwość osiągania przez nie znacznych prędkości.

Jak zamontować fotelik samochodowy? [poradnik]

Przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych to nie tylko kwestia przepisów, ale także zdrowego rozsądku.

Nowoczesne rozwiązania dla ochrony pieszego

Nowe samochody są coraz bezpieczniejsze, o czym świadczą między innymi testy zderzeniowe przeprowadzane przez NCAP. Większość współczesnych aut uzyskuje w nich pięć gwiazdek. Z myślą o bezpieczeństwie pasażerów stosuje się różnego typu systemy. A co z ochroną pieszych?

Cztery grzechy kierowców - co zagraża kierowcy i pasażerom?

Za kierownicą popełniamy wiele grzechów. Jedne z nich zupełnie nieświadomie, kiedy przez naszą nieuwagę zajedziemy komuś drogę, inne z kolei popełniamy z premedytacją, licząc że nic się nie stanie, a my nie zostaniemy złapani. Wśród tej drugiej grupy jest kilka, które są szczególnie niebezpieczne i bardzo często obserowane wśród zmotoryzowanych. O których z nich mówimy?

System kontroli trakcji ASR - zasada działania

ASR (Acceleration Slip Regulation) – to istotny system kontroli trakcji stosowany dziś w niemal wszystkich autach. Poznajcie budowę i działanie tego systemu.

Co warto wiedzieć o dziecięcych fotelikach samochodowych? [poradnik]

Przewożenie dziecka w samochodzie wydaje się mało skomplikowane, jednak część rodziców zdaje się ignorować nawet podstawowe zasady bezpieczeństwa. Niestety, z powodu bezmyślności i braku podstawowej wiedzy najbardziej cierpią dzieci.

Układ ESP - jak działa?

Każdy z nas popełnia w życiu błędy. Niestety, pomyłki za kierownicą często mają opłakane skutki, do tego kosztowne. Na szczęście producenci samochodów opracowali rozwiązanie, które pomaga wyjść cało z opresji i pozwala w znacznym stopniu wyeliminować zjawisko utraty panowania nad autem.

Działanie systemu RVM w Maździe

Już we wrześniu odbędzie się Salon Samochodowy we Frankfurcie. Oprócz licznych premier samochodów z całego świata odbędzie się także uroczyste wręczenie nagrody „Euro NCAP Advanced” dla japońskiego producenta aut – Mazdy. Organizacja Euro NCAP doceniła opracowany przez Mazdę układ monitorowania tyłu pojazdu (RVM). Przyjrzyjcie się zatem, jak działa nagrodzony system.

Systemy SRS - problemy i diagnostyka

O działaniu systemów bezpieczeństwa biernego pisaliśmy już wiele. Nawet przeciętny Nowak ma pojęcie o tym, jak i kiedy działa poduszka powietrzna. Jeśli kupuje się samochód używany, systemy SRS mogą być nie zawsze w pełni sprawne. Jak samodzielnie zdiagnozować usterkę?

Działanie systemu zapobiegającego niekontrolowanej zmianie pasa ruchu [wideo]

Systemy zapobiegające niekontrolowanej zmianie pasa ruchu zostały wprowadzone stosunkowo niedawno. Są one następstwem rozwijania systemów ostrzegania przed niekontrolowaną zmianą pasa ruchu. W jaki sposób ingerują one w prowadzenie pojazdu? Pokażę to na przykładzie systemu LDP montowanego w samochodach Infiniti.

Na deszczową pogodę - czujnik deszczu

Co prawda jesień jeszcze daleko przed nami, ale wiosną i latem też nie brakuje deszczu. Dla podwyższenia komfortu oraz bezpieczeństwa podróży warto pomyśleć o czujnikach deszczu do samochodu.

Bomba w samochodzie? - pirotechniczne napinacze pasów bezpieczeństwa

Już na początku ubiegłego stulecia twórcy samochodów wpadli na pomysł, aby ciało człowieka przymocować do fotela szelkami. Pasy bezpieczeństwa pojawiły się jednak dopiero w latach pięćdziesiątych.

Mechanika zderzeń samochodowych

Kierujący ciężkimi SUV-ami mają wrażenie bezpieczeństwa. Słuszne w wielu przypadkach. Są jednak także tacy przeciwnicy, których nie obchodzi masa samochodu.

ABS: cel i zasada działania

System ABS jest czasami całkowicie błędnie nazywany systemem antypoślizgowym. Naprawdę jego rola jest inna - ma utrzymywać poślizg kół na pewnym, ściśle określonym poziomie. Do czego potrzebny jest poślizg i dlaczego ma mieć określoną wartość? O tym w dalszej części tekstu.