Bezpieczeństwo

Podziel się:

Ubezpieczenie OC i AC – jak dokonać dobrego wyboru?

Przepisy w polskim prawie mówią jasno: każdy samochód musi zostać objęty ubezpieczeniem OC. W przypadku AC sprawa nie jest tak jednoznaczna – można je mieć, ale nie jest to wymóg. Jest wiele kwestii na które powinniśmy zwrócić uwagę zanim podpiszemy umowę z danym towarzystwem ubezpieczeniowym. O jakich mowa? Podpowiadamy.

Jak kupić najtańsze ubezpieczenie OC?

Któż z nas nie lubi kupować taniej? Chyba każdy, szczególnie jeśli chodzi o wydatki obowiązkowe, do których należy ubezpieczenie OC. Brak ważnego OC wiąże się z wysokimi karami, dlatego posiadacze aut chcąc nie chcąc raz w roku muszą wykupić polisę. W poniższym tekście postaramy się podpowiedzieć jak zapłacić za OC możliwie najmniej korzystając z kilku praktycznych sposobów.

Nauka jazdy samochodem po zrobieniu prawa jazdy? Dlaczego warto się szkolić?

Szkolenia dla kierowców, którzy prawo jazdy mają już zdane, mają przede wszystkim na celu doskonalenie ich umiejętności, szlifowanie manewrów w trudnych drogowych sytuacjach, a także szkolenia przygotowujące do jazdy offroadowej czy driftu.

Systemy wspomagania kierowców są dalekie od doskonałości. Od 2022 r. będą obowiązkowe, ale czy warte dopłacania?

Od 2022 r. nowe modele sprzedawane w UE będą musiały być wyposażane w elektroniczne systemy mające zapobiegać kolizjom. Tymczasem amerykańska organizacja AAA sprawdziła, jak takie rozwiązania sprawdzają się w rzeczywistych warunkach. Jest źle.

Koniec dominacji Volvo? Volkswagen najbezpieczniejszy w trzech klasach na sześć!

Volvo to marka, która od lat kojarzy się głównie z bezpieczeństwem. W 2017 roku na podobne skojarzenia zasłużył sobie Volkswagen. Zobaczcie, jakie samochody zwyciężyły w swoich klasach wg. testów Euro NCAP. Będziecie zdziwieni.

Jak przewozić dziecko w foteliku samochodowym?

Majówka to dobry czas na spędzenie przedłużonego weekendu z rodziną. Podczas podróży warto zatroszczyć się o najmłodszych. Indywidualne potrzeby dziecka najlepiej znają sami rodzice, ale warto pamiętać też o bezpieczeństwie. Jak przewozić pociechy samochodem zgodnie z prawem i sztuką?

Systemy bezpieczeństwa i wspomagania jazdy – jak działają oraz czy warto im zaufać?

Do samochodów autonomicznych zbliżamy się wielkimi krokami i gdyby podsumować całość dokonań w dziedzinie systemów bezpieczeństwa, wszystko jest już niemal gotowe. Na chwilę obecną producenci rozwijają znane nam systemy, które poprawiają nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort jazdy. Które z nich są naprawdę potrzebne, które są jedynie bajerem, którym można zaufać, a którym nie?

Pasy bezpieczeństwa a ciąża, czyli przepisy a zdrowy rozsądek

Polskie prawo zezwala kobietom w widocznej ciąży jeździć samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, co nierzadko wprowadza w błąd same ciężarne. Czy warto jeździć w pasach, będąc w ciąży, jak je zapinać by nie narazić dziecka na uszkodzenie oraz w jaki sposób można pomóc ciężarnej kobiecie, by poprawić jej komfort jazdy.

Torque Vectoring – więcej niż ESP

System ESP jest już w każdym nowym samochodzie sprzedawanym w Unii Europejskiej. Uratował wiele osób przed śmiercią i samochodów przed wypadnięciem z drogi czy uderzeniem w drzewo. Jego nieustanny rozwój spowodował elektronizację układ jezdnego do tego stopnia, że w niektórych modelach rozwinięcie wszystkich skrótów nazw systemów znajdujących się na pokładzie zajęłoby ponad minutę. Jedną z ostatnich nowinek, które z samochodów sportowych i luksusowych trafiają do tańszych modeli jest szeroko pojęty Torque Vectoring.

Mocowania fotelików dziecięcych - czego o nich nie wiedziałeś?

Postanowiliśmy sprawdzić, jak istotna dla bezpieczeństwa jest konstrukcja mocowania fotelików dziecięcych. Do testu wybraliśmy kilka popularnych produktów dostępnych na polskim rynku. Co się okazało? Sami zobaczcie…

Testy zderzeniowe - co jest badane

Bezpieczeństwo jest najważniejsze z punktu widzenia człowieka. Zagrożenia związane z motoryzacją są coraz większe. Dzieje się tak przez liczbę aut przemieszczających się po drogach oraz możliwość osiągania przez nie znacznych prędkości.

Jak zamontować fotelik samochodowy? [poradnik]

Przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych to nie tylko kwestia przepisów, ale także zdrowego rozsądku.

Nowoczesne rozwiązania dla ochrony pieszego

Nowe samochody są coraz bezpieczniejsze, o czym świadczą między innymi testy zderzeniowe przeprowadzane przez NCAP. Większość współczesnych aut uzyskuje w nich pięć gwiazdek. Z myślą o bezpieczeństwie pasażerów stosuje się różnego typu systemy. A co z ochroną pieszych?

Cztery grzechy kierowców - co zagraża kierowcy i pasażerom?

Za kierownicą popełniamy wiele grzechów. Jedne z nich zupełnie nieświadomie, kiedy przez naszą nieuwagę zajedziemy komuś drogę, inne z kolei popełniamy z premedytacją, licząc że nic się nie stanie, a my nie zostaniemy złapani. Wśród tej drugiej grupy jest kilka, które są szczególnie niebezpieczne i bardzo często obserowane wśród zmotoryzowanych. O których z nich mówimy?

System kontroli trakcji ASR - zasada działania i funkcja elektronicznej szpery/blokady

ASR (Acceleration Slip Regulation) to system kontroli trakcji stosowany dziś w niemal wszystkich autach, mający na celu zapobieganie ślizganiu się kół podczas ruszania i przyspieszania.

Co warto wiedzieć o dziecięcych fotelikach samochodowych? Praktyczny poradnik

Przewożenie dziecka w samochodzie wydaje się mało skomplikowane, jednak część rodziców zdaje się ignorować nawet podstawowe zasady bezpieczeństwa. Niestety, z powodu bezmyślności i braku podstawowej wiedzy najbardziej cierpią dzieci.

Układ ESP - jak to działa?

Każdy z nas popełnia w życiu błędy. Niestety, pomyłki za kierownicą często mają opłakane skutki, do tego kosztowne. Na szczęście producenci samochodów opracowali rozwiązanie, które pomaga wyjść cało z opresji i pozwala w znacznym stopniu wyeliminować zjawisko utraty panowania nad autem.

Działanie systemu RVM w Maździe

Już we wrześniu odbędzie się Salon Samochodowy we Frankfurcie. Oprócz licznych premier samochodów z całego świata odbędzie się także uroczyste wręczenie nagrody "Euro NCAP Advanced" dla japońskiego producenta aut – Mazdy. Organizacja Euro NCAP doceniła opracowany przez Mazdę układ monitorowania tyłu pojazdu (RVM). Przyjrzyjcie się zatem, jak działa nagrodzony system.

Systemy SRS - problemy i diagnostyka

O działaniu systemów bezpieczeństwa biernego pisaliśmy już wiele. Nawet przeciętny Nowak ma pojęcie o tym, jak i kiedy działa poduszka powietrzna. Jeśli kupuje się samochód używany, systemy SRS mogą być nie zawsze w pełni sprawne. Jak samodzielnie zdiagnozować usterkę?

Działanie systemu zapobiegającego niekontrolowanej zmianie pasa ruchu

Systemy zapobiegające niekontrolowanej zmianie pasa ruchu zostały wprowadzone stosunkowo niedawno. Są one następstwem rozwijania systemów ostrzegania przed niekontrolowaną zmianą pasa ruchu. W jaki sposób ingerują one w prowadzenie pojazdu? Pokażę to na przykładzie systemu LDP montowanego w samochodach Infiniti.