Układ napędowy

Podziel się:

Test: Quattro - rodzaje i działanie legendarnego napędu

Napęd na cztery koła od 40 lat jest jednym z filarów marki z Ingolstadt. Od czasu, gdy pierwsze Audi Quattro zadebiutowało na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie w 1980 r., fabryki Audi wyprodukowały prawie 11 mln pojazdów z układem napędowym quattro.

Zaskakująca usterka, która objawia się zimą. Co zrobić, jeśli nie działa napęd 4x4?

Palące się kontrolki, chrobotanie, brak trakcji - śnieżna zima ujawnia usterki w samochodach z napędem na cztery koła. To zazwyczaj awaria sprzęgła dołączającego oś, przez co w praktyce samochód staje się przednionapędowy. Czy to od razu powód, by takiego auta się pozbyć? Niekoniecznie. Lepiej jest się tym zająć, choć to trochę kosztuje.

Używany Volkswagen Sharan w pigułce. Tani, pojemny, ale czy niezawodny?

Produkowany przez 15 lat, w niemal każdym rankingu niezawodności na jednym z ostatnich miejsc, dziś do kupienia za mniej niż 5000 zł. Jeśli szukacie taniego, pojemnego minivana, to Volkswagen Sharan powinien znaleźć się na liście zainteresowań, choć z zakupem trzeba być dość ostrożnym.

Dziecko powyżej 36 kg: w foteliku czy bez? Bezpieczne rozwiązania są, ale nie każdy o nich wie

Przyjęło się, że foteliki kończą się na wartości 36 kg. Kiedy dziecko staje się większe, przewożone jest w urządzeniach alternatywnych, które niekoniecznie są bezpieczne. Tak jak fotelik, którego producent nie przewiduje wyższej masy. Jak więc przewozić cięższe dziecko w samochodzie, by faktycznie było zabezpieczone?

Wymiana dwumasy to naprawa, na której nie warto oszczędzać. To więcej niż jedna czynność

Każdą naprawę można wykonać lepiej lub gorzej, co zwykle przekłada się na cenę. Dobrym przykładem jest wymiana koła dwumasowego, przy której warsztaty nierzadko obniżają koszty, oszczędzając na częściach. Cena koła i usługi to nie wszystko. Ile naprawdę powinna kosztować taka naprawa?

Trwałość koła dwumasowego zależy od ciebie. Zobacz, co możesz zrobić

Trwałość zamachowego koła dwumasowego w dużej mierze zależy od właściwej techniki jazdy i odpowiedniej dbałości o kondycję samochodu.

Przekładnia Audi Multitronic okryta złą sławą. Obiegowe opinie zderzamy z rzeczywistością

Jeśli szukasz audi z automatem, to musisz być czujny. Łatwo przez pomyłkę kupić skrzynię Multitronic – ta nazwa u wielu osób wywołuje dreszcze. Na co trzeba uważać i czy rzeczywiście to aż tak zła konstrukcja? Przypominamy, w jakich modelach występuje.

Skrzynia biegów też potrzebuje wymiany oleju. Problemem jest jego dobór

Niemal każdy kierowca pamięta o regularnej wymianie oleju w silniku, a spora część ma na tyle dużą wiedzę, że sama potrafi wybrać odpowiedni środek. Z całą pewnością jednego i drugiego nie da się powiedzieć o olejach do skrzyń biegów.

Jak działa przekładnia bezstopniowa (CVT)? Ma kilka ciekawych zachowań

Przekładnia CVT, czyli bezstopniowa, to popularny tym przekładni, której cechą charakterystyczną jest płynna zmiana przełożenia zależnie od prędkości, ale i obciążenia. Działa ona w taki sposób, by motor pracował zawsze w optymalnym zakresie obrotów. Dlatego powoduje "wycie" silnika podczas przyspieszania.

Testy napędu Suzuki AllGrip: w praktyce nie jest tak jak myślicie

Suzuki zaprosiło mnie na tor Jastrząb i testy napędu na cztery koła. Podczas kilku różnych prób mogłem się przekonać o wyższości tego rozwiązania nad napędem na jedną oś. Wierzcie mi - to nie jest tak, jak myślicie.

Koło dwumasowe nie zawsze winne stuków i wibracji. Co jeżeli jego wymiana nie pomaga?

Stuki i dzwonienie, a także wibracje podczas uruchamiania, gaszenia i pracy silnika zwykle są objawami usterki koła dwumasowego. To drogi element, który może kosztować nawet kilka tys. zł. Po takim wydatku można przeżyć szok, że objawy nie ustąpiły. Przyczyna była gdzie indziej czy coś jest nie tak z nową częścią?

Zakup auta ze skrzynią DSG: komfort obarczony ryzykiem

Zakup auta ze skrzynią DSG jest dość ryzykowny, ale nie bardziej niż w przypadku wielu innych rodzajów automatów. Kosztowne naprawy powodują strach, choć prawda jest taka, że wokół tej konstrukcji krąży wiele mitów. Radzimy, jak podchodzić do zakupu takiego auta oraz na co zwracać uwagę.

Czy warto kupić używanego Volkswagena ze skrzynią DSG?

Na rynku wtórnym coraz więcej jest aut Volkswagena i marek siostrzanych z automatycznymi skrzyniami biegów typu DSG. Czy są to auta wysokiego ryzyka, czy nie należy się ich bać? Dziś wiele osób zadaje sobie pytanie: czy warto kupić Volkswagena z DSG?

Jak wydłużyć trwałość automatycznej skrzyni biegów?

Automatyczne skrzynie biegów, pomimo coraz większej popularności, wciąż pozostają dużą tajemnicą dla konserwatywnych kierowców, dla których normą przez lata był klasyczny manual. Czego nie wiedzą kierowcy, a co może wydłużyć żywotność przekładni?

Napęd na cztery koła niejedno ma imię

Napęd na cztery koła nosi, ze względów marketingowych, różne oznaczenia, zależnie od producentów. Tylko nieliczne informują bezpośrednio o typie konstrukcji przeniesienia napędu.

Dlaczego pękają półosie w Hondach?

W Hondach Civic od siódmej generacji wzwyż oraz niektórych Accordach dochodzi do urwania półosi napędowej. Okazuje się, że wszystko przez zastosowanie tłumika drgań.

Objawy zużycia koła dwumasowego

Do typowych objawów zużycia koła dwumasowego należą wibracje zespołu napędowego oraz pochodzące z jego okolic charakterystyczne stukanie. Jednak to nie wszystko.

Co to jest skrzynia rozdzielcza i reduktor?

Określeń reduktor i skrzynia rozdzielcza często używa się zamiennie, choć nie jest to dokładnie to samo. Skrzynia rozdzielcza rozdziela napęd na cztery koła, natomiast reduktor redukuje przełożenia układu napędowego.

Jak działa sprzęgło wielopłytkowe w dołączanym napędzie 4x4?

Sprzęgło wielopłytkowe składa się z dwóch zespołów tarcz ciernych, które przenoszą napęd z jednego wału na drugi w przypadku wystąpienia poślizgu jednego z wałów.

Co to jest dołączany napęd na cztery koła?

Dołączany napęd na cztery koła to układ napędowy, w którym kierowca lub automatyka dołącza napęd jednej osi, nienapędzanej w normalnych warunkach.