Układ zapłonowy

Podziel się:

Jak wymienić świece zapłonowe?

Świecie zapłonowe podlegają regularnej wymianie w okresie przewidzianym przez producenta. Zwykle ich wymiana nie jest trudna.

Awarie cewek zapłonowych i ich objawy

Cewka zapłonowa jest odpowiedzialna za wytworzenie prądu, potrzebnego to utworzenia iskry na świecy zapłonowej. Bez niej niemożliwa jest praca silnika, ale niekiedy dochodzi do awarii jednej z kilku cewek i tym samym silnik pracuje, ale nieprawidłowo. Warto więc zapoznać się z objawami awarii.

Cewka zapłonowa jednoiskrowa – budowa i zasada działania

Elektroniczne układy zapłonowe niemal całkowicie wyparły już klasyczne rozwiązania z rozdzielaczem. Producenci do nich nie wrócą, a współczesne auta mają zwykle cewki zapłonowe indywidualne dla każdego cylindra. Jak jest zbudowana i jak działa taka cewka?

Cewka zapłonowa dwuiskrowa – budowa i zasada działania

W poprzednim artykule opisałem schematyczną budowę i zasadę działania cewki zapłonowej. Jednak już kilkadziesiąt lat temu zaczęto stosować w silnikach o większej liczbie cylindrów minimum dwie cewki na jeden cylinder, co niestety wiązało się z komplikacją układów zapłonowych. Gdy pojawiła się elektronika, bezrozdzielaczowe układy zapłonowe i cewki dwuiskrowe, częściowo problem ten rozwiązano.

Cewka zapłonowa – ogólna budowa i zasada działania

Cewka zapłonowa to jeden z najważniejszych elementów układu zapłonowego w silniku benzynowym. To ona wytwarza ładunek elektryczny zamieniając prąd o niskim napięciu w prąd o napięciu 25-30 tys. woltów. Prąd, który w końcowej fazie zamieniany jest przez świecę zapłonową w iskrę.

Przewody zapłonowe – budowa, rodzaje i klasy

Nie tak dawno pisałem o świecach zapłonowych, które dają niezbędną iskrę silnikowi benzynowemu (o zapłonie iskrowym). By jednak ta iskra powstała w świecy musi być wysłany ładunek elektryczny z cewki przewodem zapłonowym. I dziś kilka słów na jego temat.

Świece zapłonowe do sportu i tuningu

Modyfikacje silnika polegające na zwiększeniu mocy, a tym samym wysilenia wiąże się ze zmianami sposobu napełniania komory spalania i samego procesu spalania mieszanki. W związku z tym świece zapłonowe o fabrycznych parametrach mogą nie sprostać warunkom stawianym przez silnik po modyfikacjach. Jest na to rada.

Eksploatacja świec zapłonowych – ocena wyglądu świecy

Niedawno pisaliśmy o budowie i zasadzie działania świecy zapłonowej. Dziś zajmiemy się bardziej praktycznymi tematami, takimi jak eksploatacja i ocena wyglądu świec zapłonowych.

Świece zapłonowe - budowa i zasada działania

Świeca zapłonowa to podstawa układu zapłonowego i jego ostatni element. Najtańszy i często zapomniany, a to od jej stanu zależy sprawność silnika, moc i zużycie paliwa. Poznajmy jej budowę i zasadę działania.

Jak wymienić świece zapłonowe? [poradnik]

Samodzielna wymiana świec zapłonowych to teoretycznie prosta czynność. Polecamy ją jednak wykonywać tylko bardziej doświadczonym majsterkowiczom. Pomyłki mogą bowiem skutkować uszkodzeniem silnika. Jak więc prawidłowo wymieniać świece?

Cewka zapłonowa - jak zdiagnozować jej usterkę?

Jednymi z najczęściej spotykanych usterek w autach z silnikami benzynowymi są awarie układu zapłonowego, a zwłaszcza cewek. Zdiagnozowanie ich awarii jest niestety dość trudne i wymaga ręki profesjonalisty. Jak się to robi?

Przewody zapłonowe - co warto wiedzieć o ich eksploatacji? [poradnik]

Tydzień temu pisałem, jak dbać o świece zapłonowe. Pora na kolejny element układu zapłonowego, od którego sprawności zależy prawidłowa praca silnika.

Jak eksploatować świece zapłonowe? Dlaczego nie warto ich wymieniać samodzielnie? [poradnik]

Świece zapłonowe to jedne z najważniejszych elementów niezbędnych do właściwego działania silnika benzynowego. Co powinniśmy o nich wiedzieć i jak należy o nie dbać?

Ocena wyglądu świec zapłonowych [część 2]

Dziś kolejna część artykułu dotycząca diagnozy pracy silnika na podstawie oceny wyglądu świec zapłonowych. Przyjrzymy się najbardziej ekstremalnym przypadkom, takim jak silne zużycie elektrod, ich stopienie lub pęknięcie izolatora.

Ocena wyglądu świec zapłonowych [część 1]

Ocena wyglądu świecy zapłonowej może nam sporo powiedzieć o pracy silnika. Na jej podstawie możemy stwierdzić nie tylko to, czy jest ona prawidłowa, ale także domyślać się przyczyn różnych usterek.

Właściwości temperaturowe świec zapłonowych

Świece zapłonowe muszą być odpowiednio dobrane do konkretnego silnika. Jego konstrukcja, czyli np. kształt komory spalania, umiejscowienie zaworów oraz samej świecy, a także parametry pracy mają wpływ na temperatury osiągane w cylindrze.

Świeca zapłonowa - jakim wymaganiom musi sprostać?

Świeca zapłonowa musi sprostać wielu wymaganiom. To od niej zależy rozruch silnika oraz jego równa praca we wszystkich zakresach obrotów. Świece zapłonowe wpływają także na osiągi auta i zużycie paliwa.