Testy specjalne

Podziel się:

Jaka technika jazdy na autostradzie jest najlepsza?

W poprzednim artykule na temat najlepszej prędkości jazdy na autostradzie porównałem różne prędkości z włączonym tempomatem i analizowałem jak prędkość wpływa na spalanie oraz czas. Test dotyczył samochodu z silnikiem benzynowym i dieslem. Okazało się, że nie zawsze warto jechać z prędkością autostradową, lepiej zwolnić. Oszczędzamy dużo paliwa, tracąc niewiele czasu. Tym razem pokusiłem się na inny test.

Test zużycia paliwa w warunkach rzeczywistych - test specjalny

Francuzi pochwalili się rzeczywistymi wynikami zużycia paliwa swoich samochodów, które zostały przetestowane w ruchu rzeczywistym. My sprawdziliśmy trzy różne modele innych producentów niż francuscy według podobnych, ogólnych założeń.

Hyundai i30 Turbo 1.6T vs Mazda 3 2.0 Skyactiv-G - silnik doładowany czy wolnossący?

Mocny silnik benzynowy z turbodoładowaniem czy wolnossący? To dylemat, przed którym stajemy coraz rzadziej. Ze względu na rosnące wymagania odnośnie emisji spalin producenci rezygnują z większych pojemności na rzecz doładowania. Są jednak takie koncerny, które wciąż twardo trzymają się starej szkoły, należy do nich Mazda. Jak sprawdzi się 2.0 Skyactiv-G w starciu z turbodoładowanym 1.6 Hyundaia?

Wpływ obciążenia samochodu na zużycie paliwa - test specjalny [część 2]

Mając w redakcji Fiata Doblò, czyli samochód użytkowy, choć w wersji osobowej, postanowiliśmy przeprowadzić na nim krótki i prosty test zużycia paliwa. Sprawdziliśmy jak obciążenie samochodu wpływa na zużycie paliwa w trasie.

Tydzień z Nissanem Leaf - dziennik użytkownika samochodu elektrycznego

To nie jest mój pierwszy raz z samochodem elektrycznym, ale pierwszy raz mam tego typu auto na tak długo. Dlatego chciałem się z Wami podzielić wrażeniami nie tyle z samej jazdy, co codziennej eksploatacji takiego auta. Spędzimy razem siedem dni i z każdym minionym będę się przekonywał lub będę tracił przekonanie co do sensu posiadania takiego samochodu. O każdym dniu przeczytacie na moim blogu.

Wpływ sposobu eksploatacji samochodu na zużycie paliwa – test specjalny [część 1]

Zużycie paliwa w samochodzie zależy od bardzo wielu czynników, takich jak rodzaj samochodu, technika jazdy, przyzwyczajenia kierowcy oraz trasa, po której samochód się porusza. Dlatego też zarówno producenci jak i osoby testujące auta starają się podawać zużycie paliwa w różnych lokalizacjach. Głównie są to trasa i miasto, oraz cykl mieszany. Jednak w rzeczywistości i to nie jest żadna konkretna informacja. Dlaczego? Za chwilę się dowiecie.

Samochód szybki kontra ekonomiczny – porównanie

Wielu z Was pamięta na pewno porównanie Toyoty Prius i BMW M3, które zrobił program Top Gear, a prezenterzy mieli udowodnić, że jadąca najszybciej jak to możliwe hybrydowa Toyota Prius spali więcej paliwa niż ścigające ją BMW M3 z silnikiem V8. Zawsze chciałem zrobić coś podobnego, ale brakowało odpowiednich samochodów do porównania. Aż w końcu się udało.

Renault Zoe Zen - życie z samochodem elektrycznym [część 2]

W pierwszej części dowiedzieliście się jakim samochodem jest Zoe, jeśli oceniamy je jako zwykłe auto. Komfortowe, dynamiczne w mieście, atrakcyjne pod wieloma względami. Wymalował się pozytywny obraz elektrycznego samochodu. Nie wszystko jest jednak takie kolorowe.

Porównanie napędu Mazda SKYACTIV kontra Škoda TSI&DSG

Producenci samochodów z napędem benzynowym wybrali różne drogi na polepszenie osiągów i zredukowanie zużycia paliwa. Biorąc pod uwagę tylko konwencjonalny napęd spalinowy mamy obecnie dwa trendy w silnikach benzynowych, z czego jeden jest już niemal marginalny. Mazda wybrała właśnie tę wąską i krętą drogę. Czy słusznie?

Jaka prędkość na autostradzie jest najlepsza?

Jazda w trasie jest najbardziej ekonomiczną, zwłaszcza wtedy gdy trzymamy się przepisów i omijamy autostrady lub jedziemy na nich dużo wolniej niż pozwalają na to przepisy. My zastanawialiśmy się z jaką prędkością jechać własnie na drogach szybkiego ruchu uwzględniając koszt paliwa i czas przejazdu.

Czy układ start-stop naprawdę daje oszczędności?

Układy wyłączające silnik podczas chwilowego postoju mają już praktycznie wszyscy producenci. W niektórych modelach oferowane są za dopłatą, ale coraz częściej pojawiają się jako wyposażenie standardowe. Dotyczy to nawet samochodów z automatyczną skrzynią biegów. Sprawdziliśmy ile daje taki układ w testowanej przez nas Mazdzie 3 SkyActiv-G 2,0.

Paliwo czy układ napędowy – co opłaca się oszczędzać w silniku TSI?

Sprawdzamy, jak eksploatowany w mieście samochód z silnikiem TSI odwdzięczy się za technikę jazdy oszczędzającą układ napędowy.

Wypalanie sadzy w filtrze DPF – ile trwa i kosztuje wypad za miasto?

Samochód z silnikiem Diesla wyposażony w filtr cząstek stałych musi odbyć od czasu do czasu podróż po drodze szybkiego ruchu w celu wypalenia sadzy z filtra. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda to z punktu widzenia użytkownika. Przeprowadziliśmy krótki test.

Paliwo czy koło dwumasowe – co opłaca się oszczędzać w TDI z DSG?

Temat kół dwumasowych widocznie przypadł Wam do gustu: w komentarzach pod artykułami trwają dyskusje. Mając do dyspozycji samochód z silnikiem wysokoprężnym i skrzynią dwusprzęgłową, nie mogłem nie sprawdzić, czy sposób eksploatacji przedstawiony w ostatnim artykule znacząco wpływa na zużycie paliwa. Wyniki okazały się zaskakujące.

Czy opłaca się jechać szybciej? [test autokult.pl]

Zastanawialiście się kiedyś, czy warto jechać szybko, spieszyć się, wyprzedzać na upartego, zwłaszcza że po wyprzedzeniu dwóch TIR-ów zostaje jeszcze kilkanaście i jeszcze kilkadziesiąt osobówek? Może lepiej dać sobie spokój i oszczędzić kilka litrów paliwa? Co się bardziej opłaca: jechać jak wszyscy czy pogonić?