Doładowanie silników

Podziel się:

Sprężarka typu G-Lader – zapomniany wynalazek

Sprężarka spiralna G-Lader to rozwiązanie rozwijane i używane tylko przez jedną firmę, która odniosła spory sukces w tej dziedzinie, ale ze względu na koszty i plany zarzuciła projekt, do którego nigdy nikt nie powrócił.

Co to jest system Volvo PowerPulse?

Volvo PowerPulse to proste rozwiązanie eliminujące zjawisko turbodziury za pomocą impulsu sprężonego powietrza do turbosprężarki.

Wymiana intercoolera przy naprawie turbosprężarki

Intercooler to jeden z elementów, które warto wymienić naprawiając układ doładowania. Jego oczyszczenie nie zawsze jest możliwe.

Co to jest intercooler?

Intercooler to chłodnica powietrza, które ze sprężarki ma trafić do cylindra. Celem jego stosowania jest zwiększenie wydajności silnika.

Co to jest sprężarka doładowująca i jak działa?

Sprężarka mechaniczna to jeden ze sposobów doładowania silnika, ale w przeciwieństwie do turbosprężarki, napędzana jest bezpośrednio od wału korbowego. Poprawia napełnianie komór spalania i tym samym zwiększa moc. Niestety ma też poważną wadę w postaci dodatkowego obciążenia silnika i komplikuje napędy odsilnikowe.

Co to jest turbodziura?

Zjawisko turbodziury to subiektywne odczucie kierowcy, polegające na opóźnieniu w reakcji silnika doładowanego na naciśnięcie pedału gazu.

Jak zmniejszyć turbodziurę? Tak radzą sobie producenci silników

Turbodziura jest zjawiskiem znanym odkąd powstał pierwszy samochód z turbodoładowaniem i od tamtego czasu bardzo niepożądanym. Dziś z nieco innych powodów niż kiedyś, ale nie zmienia to faktu, że wojna z tym zjawiskiem toczy się na wielu frontach. Poznajcie rozwiązania, które mają za zadanie ją wyeliminować.

Czym się różni doładowanie bi-turbo od twinturbo?

Określeń bi-turbo i twin turbo używa się w stosunku do układów doładowania z dwiema turbosprężarkami. To od ich sposobu pracy zależy czy mamy do czynienia z jednym, czy z drugim systemem.

Jak działa turbosprężarka i po co jest w samochodzie?

Turbosprężarka jest urządzeniem mechanicznym, które w silnikach spalinowych napędzane jest przez gazy wylotowe i powoduje zwiększenie ilości powietrza, dostarczanego w jednostce czasu do cylindrów. Stosuje się ją w celu zwiększenia mocy silnika.

Przyczyny awarii turbosprężarek – cz. 5

Dziś ostatnia część cyklu poświęconego awariom turbosprężarek i ich przyczynom. Na koniec zajmiemy się awariami pośrednio związanymi z samą turbosprężarką, a konkretnie awariami układów sterujących ich pracą.

Przyczyny awarii turbosprężarek – cz. 4

Dziś zajmiemy się dość delikatnym tematem jeśli chodzi o przyczyny awarii turbosprężarek. Chodzi o ich przeciążenia.

Przyczyny awarii turbosprężarek – cz. 3

O przyczynach awarii turbosprężarek pisałem w dwóch poprzednich artykułach i obie części były ściśle związane z olejem silnikowym. Zamykając temat oleju warto jeszcze wspomnieć o skutkach jazdy z zanieczyszczonym olejem.

Przyczyny awarii turbosprężarek – cz. 2

W poprzednim artykule opisałem przyczyny i skutki niedostatecznego smarowania turbosprężarki. Pozostaniemy jeszcze przy oleju i dziś zajmiemy się tematem awarii polegającej na wycieku oleju z turbosprężarki.

Przyczyny awarii turbosprężarek – cz. 1

W artykule o prawidłowej technologii wymiany turbosprężarek pisałem, że bez ustalenia przyczyny nie ma sensu wymieniać tego podzespołu na nowy. Bez zdiagnozowania problemu będziemy narażeni na kolejną awarię. Przyczyn awarii turbosprężarki jest wiele i dlatego zajmiemy się tym tematem kompleksowo. Podzieliłem tę serię ze względu na rodzaje usterek, które mają wpływ na awarię. Dziś zajmiemy się brakiem smarowania.

Wymiana turbosprężarki – prawidłowa technologia naprawy

Gdy turbosprężarka ulegnie uszkodzeniu, trzeba ją wymienić. W tym artykule pomijam temat wyboru pomiędzy regenerowaną i nową częścią. Zajmiemy się tylko i wyłącznie wymianą turbosprężarki i wszystkimi czynnościami jakie należy przy tym wykonać. A jest ich więcej niż myśli wielu mechaników.

Intercooler i jego rola w pojeździe. Kiedy trzeba go wymienić?

Intercooler to nic innego jak chłodnica powietrza w układzie doładowania. Zanim wpadnie ono do cylindrów, przechodzi przez intercooler by je schłodzić, co pozwala utrzymać stabilną moc niezależnie od temperatury otoczenia.

Turbosprężarka – budowa, materiały, warunki pracy

Turbosprężarka to maszyna wirnikowa składająca się z turbiny i sprężarki osadzonych na wspólnym wale. Jej zadaniem jest doładowywanie silnika spalinowego.

Doładowanie silników - jak w prosty sposób zwiększyć moc?

Człowiek zawsze chce więcej i lepiej niż dotychczas. Dotyczy to także silników spalinowych. Obserwujemy nieustanną pogoń za coraz wyższą mocą silników, co ma zrekompensować wzrost masy współczesnych samochodów oraz zwiększyć ich możliwości dynamiczne. Jednak osiągnięcie wzrostu mocy wcale nie jest takie proste i oczywiste. Jak to osiągnąć za pomocą doładowania?

Turbo timer - zadbajmy o turbosprężarkę

Na rynku pojawia się coraz więcej samochodów wyposażonych w turbosprężarki. Nawet konserwatywne BMW, które bardzo długo było wierne silnikom wolnossącym, obecnie ma w swojej ofercie jedne z najlepszych doładowanych jednostek napędowych. Ze względu na warunki, w jakich pracuje turbosprężarka, można ją bardzo szybko uszkodzić.

Układy chłodzenia powietrza z intercoolerem wodnym

W sytuacji kiedy mamy do dyspozycji za mało miejsca, aby zastosować klasyczny intercooler, lub jeśli instalacja innych elementów nie pozwala na takie rozwiązanie, możemy użyć intercoolera wodnego. W przypadku samochodów przeznaczonych do wyścigów po prostej, to rozwiązanie będzie najlepszym.