Jazda Youngtimerem

Podziel się:

Mercedes 190 W201 - jazda youngtimerem [cz. 19]

Złożenie auta z zewnątrz to jedynie część wykonanej pracy, która stanowi podstawę dla całej reszty. Po składaniu karoserii konieczne było złożenie wnętrza i sprawienie, by wszystkie elementy funkcjonalne samochodu ponownie działały. To także najlepszy moment na wprowadzenie drobnych zmian, które nie zaburzą klasycznego charakteru samochodu, ale sprawią, że jego codzienny użytek będzie znacznie przyjemniejszy.

Mercedes 190 W201 - jazda youngtimerem [cz. 18]

Składanie samochodu to z jednej strony ta przyjemniejsza część prac (bo widać efekt włożonej energii), z drugiej niesłychanie trudna, zwłaszcza gdy prace przerywane są przez niedobór często bardzo drobnych elementów konstrukcyjnych. Jak wyglądało składanie Mercedesa 190? – tego dowiecie się z tej części cyklu.

Mercedes 190 W201 - jazda youngtimerem [cz. 17]

Mercedes 190 wreszcie jeździ i wygląda prawie tak jak sobie wymarzyłem. Jednak droga ku temu była niesłychanie wyboista, o czym chcę Wam pokrótce opowiedzieć i być może uchronić od popełniania podobnych błędów.

Mercedes 190 W201 - jazda youngtimerem [cz. 16]. Praca nad felgami

Mercedes 190 W201 czeka na chwilę wolnego czasu i na dokończenie projektu. Już niedługo znów prace nabiorą tempa, ale póki co skupiamy się na dodatkach, które stanowią o wrażeniu z oglądania całości.

Mercedes 190 W201 - przygotowanie elementów do lakierowania [jazda youngtimerem cz.15]

W poprzedniej części widzieliście polakierowaną już karoserię. Jednak to nie koniec przywracania utraconego blasku nadwoziu - to przecież prawdziwy Mercedes 190 W201. Teraz czas na lakierowanie poszczególnych elementów i powolne kompletowanie całości. Jednak aby tak się stało, trzeba zacząć od czynności dużo mniej przyjemnych, czyli przygotowania do lakierowania.

Mercedes 190 W201 - lakierowanie [jazda youngtimerem cz. 14]

Lakierowanie to długotrwały proces, w dodatku niełatwy. Drobne błędy mogą sprawić, że efekt końcowy nie będzie taki, jakiego oczekuje właściciel pojazdu. Przy lakierowaniu mojego Mercedesa nie było miejsca na błędy. Po tak wielkim wysiłku rezultat musiał być powalający. Jak lakierowaliśmy białego Mercedesa 190 W201?

Mercedes 190 W201 - przygotowanie do lakierowania [jazda youngtimerem cz. 13]

Pogoda sprzyja, więc prace idą naprzód. Dziś przedstawię Wam, w jaki sposób Mercedes 190 W201 został przygotowany do lakierowania. Opowiem, jak zabezpieczono go przed korozją, w jaki sposób załatano ubytki karoserii oraz wygładzono całość do lakierowania. Pokażę, jak samochód został oklejony i w jakim stanie zaczęliśmy lakierowanie.

Jazda youngtimerem [cz. 12]. Ostateczne starcie z korozją - Mercedes 190 W201

Każdy, kto choć raz przygotowywał samochód do lakierowania, wie, ile to pracy. Jest jej jeszcze więcej w przypadku samochodów starszych i tych, które atakowane są przez korozję. Oznacza to, że auto najpierw trzeba doprowadzić do stanu bez rdzy, a dopiero później rozpocząć samo lakierowanie. Dziś pokażę Wam, jak to wygląda i ile kosztuje pracy i wysiłku.

Jazda Youngtimerem [cz.11] - Mercedes 190 W201 - rozbiórka do lakierowania

Słońce świeci coraz bardziej, a nad naszym Mercedesem dalej czarne chmury. Ale z autami, jak w życiu, czasem jest tak, że najpierw musi być gorzej, aby później było lepiej. Rozpoczęcie sezonu nieco się oddaliło, ale gdy nastąpi naprawdę będzie co świętować.

Jazda youngtimerem [cz. 10]. Prace przy silniku i demontaż instalacji LPG w Mercedesie 190 W201

Przedwiośnie to czas, kiedy wielu użytkowników przygotowuje swoje auta do sezonu letniego. Aktywni są zwłaszcza właściciele aut zabytkowych i youngtimerów. Wiele z nich eksploatowanych jest głównie przy ładnej pogodzie, stąd marzec i początek kwietnia to okres intensywnych przygotowań, by z nastaniem pierwszego wiosennego słońca cieszyć się z jazdy. Nie inaczej jest z opisywanym Mercedesem 190 W201. Co tym razem w nim naprawiłem?

Jazda youngtimerem [cz. 9]. Mercedes 190 W201 zimą i podczas przygotowań do wiosny

Pomimo że za oknami tego nie widać, zbliża się wiosna. A ona również w motoryzacyjnym świecie zwiastuje przebudzenie się samochodów do życia. Nie inaczej jest z naszym redakcyjnym Mercedesem. On również na wiosnę chce być w pełni sprawny. Zobaczcie, co trzeba zrobić, aby tak było.

Jazda youngtimerem [cz. 8]: Mercedes 190 W201 - zimowe naprawy

Zima to trudny czas, nie tylko dla kierowców, ale też dla samochodów. A może przede wszystkim dla nich. Przy niskich temperaturach mają problemy z rozruchem, sól niszczy ich nadwozia, a śliska nawierzchnia obnaża wszystkie słabości układu kierowniczego, hamulcowego oraz zawieszenia. Jak w takich warunkach spisuje się youngtimer?

Jazda youngtimerem [cz. 7]: pierwsze prace blacharsko-lakiernicze

Mercedes ożył sercem i duchem, wciąż jednak wyglądał jak ubogi, zaniedbany krewny. Na pewno nie tak, jak zobowiązywała go do tego gwiazda na masce. Dlatego po naprawach mechanicznych przyszła pora na naprawy blacharskie, dzięki którym 190 miała zacząć cieszyć nie tylko podczas jazdy.

Jazda youngtimerem [cz. 6]. Walka o życie - początki eksploatacji Mercedesa 190 W201

Kupno youngtimera to dopiero początek drogi. Dużo ważniejsze i trudniejsze może być jego używanie i doprowadzenie do dobrego stanu. Jak wyglądają początki eksploatacji auta kupionego za grosze? Jaki w rzeczywistości okazał się stan techniczny?

Jazda youngtimerem [cz. 5]: kupujemy Mercedesa 190 W201

Kupno youngtimera nie jest łatwe. Warto jednak spróbować, bo tanim kosztem można wejść w posiadanie naprawdę ciekawych aut. Zobaczcie, co udało mi się kupić, za ile i w jakim stanie technicznym.

Jazda youngtimerem [cz. 4]: Czy można kupić youngtimera w rozsądnej cenie? Co nas czeka podczas oględzin?

Wiecie już, czym są youngtimery i jakie auta można do nich zaliczyć. Jak zatem rozpocząć przygodę z takim samochodem? Jaki kupić? Na jakie niebezpieczeństwa jesteśmy narażeni przy kupnie? 

Jazda youngtimerem [cz. 3]: na jakie auta warto zwrócić uwagę?

W poprzednim artykule przedstawiono kilka propozycji na youngtimery, głównie te dalekowschodnie i niemieckich marek premium. Jakie inne pojazdy są również warte uwagi?
Zapraszam na przegląd najciekawszych propozycji.

Jazda youngtimerem [cz. 2]: jaki kultowy pojazd kupić?

Wiemy już z poprzedniej części jakim pojazdem jest ciekawy youngtimer. Dziś przyjrzę się poszczególnym propozycjom. Dlaczego warto kupić te kultowe pojazdy? Jakie są ich zalety i wady?

Jazda youngtimerem [cz. 1]: jakie to pojazdy?

Wielu z nas tęskni za prawdziwą, nieskalaną wieloma systemami elektronicznymi motoryzacją. Z nostalgią patrzymy na stare samochody, które zapewniały o wiele większe wrażenia z jazdy, mimo swej prostoty. Jakie są korzyści z jazdy takim pojazdem?