Samochód terenowy

Podziel się:

Samochód terenowy - tuning [lift]

Terenówka bez liftu to – poza nielicznymi przypadkami – żadna terenówka. Po co podnosić zawieszenie i jak to się robi? Zapraszam do lektury.

Samochód terenowy – tuning [opony]

Wracamy do tematu samochodu terenowego. Był już wybór, zakup, teraz czas na modyfikacje. Zacznę od tego co najbardziej zwiększy zdolności terenowe samochodu - od opon.

Suzuki Samurai - terenowy maluch [używana terenówka]

Suzuki Samurai to niezwykle wdzięczna i zaskakująca czasem terenówka. Wygląda fikuśnie, ale w terenie pokazuje pazur. Co więcej, znakomicie sprawdza się w mieście. Nie każdemu jednak spodoba się jej surowy charakter.

Nissan Patrol GR (Y60) - niezniszczalny [używana terenówka]

Choć o terenówkach mówimy Jeep, w Polsce jedną z najbardziej uznanych jest Nissan Patrol. Zwłaszcza odmiana GR zyskała sobie miano jednej z najlepszych. Czy słusznie?

Jeep Cherokee XJ – na dobry początek [używana terenówka]

Napisałem już wszystko, co miałem do przekazania o podstawach terenowych i zasadach kupowania terenówki. Czas przyjrzeć się najciekawszym modelom dostępnym na rynku. Jako pierwsze wybrałem auto, które wydaje się dobrym wyborem na początek.

Samochód terenowy - zakup [część 3]

Pisałem już o niemal wszystkich aspektach kupna auta terenowego. Tym razem stricte terenowe porady. Kupić samochód eksploatowany w terenie czy raczej takie omijać? A może zakup auta już przygotowanego do off-roadu? A jeśli tak, to przez kogo?

Samochód terenowy - zakup [część 2]

Gdy przychodzi dzień, w którym oglądamy znaleziony, interesujący pojazd, okazuje się, że zwykle nie jesteśmy w stanie logicznie i obiektywnie myśleć. Zwłaszcza gdy trafi się dokładnie taki, jak szukaliśmy. Sprzedawcy tylko czekają na takich podnieconych klientów.

Samochód terenowy - zakup [część 1]

Przyszedł czas na zakup. O tym, że samochód terenowy to temat wymagający nieco innego podejścia już wiecie z poprzednich części naszego cyklu "Samochód terenowy". Warto teraz poznać podstawowe zasady kupowania, na co zwrócić uwagę, a co jest mniej istotne. Jest to odcinek, który warto przeczytać nawet jeśli nie interesuje nas zakup samochodu z napędem 4x4.

Samochód terenowy - trudne wybory

Jakiś czas temu pisałem o tym, jak przemyślaną decyzją powinien być zakup samochodu terenowego. W tym odcinku postaram się pokazać jakie decyzje mogą nas czekać już w trakcie poszukiwań wymarzonego auta.

Samochód terenowy - kupić czy nie?

Podjęcie decyzji o zakupie samochodu wydaje się czymś zupełnie normalnym. Przecież samochód terenowy to auto jak każde inne. Jednak nie wszyscy mogą być świadomi konsekwencji takiego zakupu. To nie tylko trochę większe auto...

Rolniki, farmery [słowniczek terenowy]

Charakterystyczne, bezkompromisowe opony używane głównie przez ekstremistów i rolników.

Ateki, AT [słowniczek terenowy]

Opony o łagodniejszym i bardziej uniwersalnym bieżniku niż emteki.

Emtek, MT [słowniczek terenowy]

Opona terenowa przeznaczona do poruszania się na błotnistym podłożu.

Trapy, sandplejty [słowniczek terenowy]

Długie blachy często wożone w terenówkach, przymocowane do bagażnika dachowego. Do czego służą?

Odciągi [słowniczek terenowy]

Stalowe linki rozciągnięte pomiędzy górną częścią bulbara a narożnikiem dachu, bagażnika dachowego lub klatki.

Bulbar, bull bar [słowniczek terenowy]

Najlepsza ozdoba samochodu terenowego i duma jego właściciela.

Lagier [słowniczek terenowy]

Rodzaj przeszkody terenowej, wyjątkowo lubianej przez terenowców, charakteryzującej się brakiem podłoża.

Snorkel [słowniczek terenowy]

Tajemnicza rurka wychodząca najczęściej z  przedniego błotnika, biegnąca wzdłuż pierwszego słupka i kończąca się na wysokości dachu.

Łinczing, winching [słowniczek terenowy]

Charakterystyczne zjawisko wśród użytkowników terenówek, polegające na wyciąganiu żelaza z przeszkody, której nie udało się pokonać przy użyciu własnego napędu.

Lebiodka [słowniczek terenowy]

Ręczna wyciągarka dźwigniowa.