Nauka jazdy samochodem po zrobieniu prawa jazdy? Dlaczego warto się szkolić?

Nauka jazdy samochodem po zrobieniu prawa jazdy? Dlaczego warto się szkolić?

Nauka jazdy samochodem po zrobieniu prawa jazdy? Dlaczego warto się szkolić?
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera
02.08.2021 09:54, aktualizacja: 14.03.2023 15:40

Szkolenia dla kierowców, którzy prawo jazdy mają już zdane, mają przede wszystkim na celu doskonalenie ich umiejętności, szlifowanie manewrów w trudnych drogowych sytuacjach, a także szkolenia przygotowujące do jazdy offroadowej czy driftu.

Warto się szkolić?

Wielu kierowców jest przekonanych, że nauka jazdy samochodem kończy się po zdaniu prawa jazdy. Nic jednak bardziej mylnego. Przede wszystkim jazdy doszkalające pomagają zarówno młodym, jak i bardziej doświadczonym kierowcom unikać ryzyka drogowego. Tutaj już nie chodzi wyłącznie o samą technikę jazdy, ale także o budowanie świadomości obowiązków i odpowiedzialności kierowcy względem innych uczestników ruchu. Podczas kursu prawa jazdy rzadko kiedy możesz się dowiedzieć między innymi, jakie siły działają na pojazd w trakcie manewrów. Niewiele mówi się (choć niektórzy instruktorzy zwracają na to uwagę) o związku między prędkością jazdy, drogą zatrzymania, odstępem między pojazdami. Jazdy doszkalające pozwalają ci nie tylko lepiej panować nad pojazdem podczas pokonywania zakrętów w czasie ulewy, lecz także budują poczucie odpowiedzialności i pozwalają lepiej przewidywać potencjalne zagrożenia na drodze.

Dlaczego jazdy doszkalające są ważne?

W świecie motoryzacji zmiany zachodzą bardzo szybko. Ewoluuje przede wszystkim technologia, ale zmieniają się także zasady ruchu drogowego. Technika kierowania i strategia jazdy powinna więc także ewoluować. Skąd jednak dowiedzieć się, w jakim kierunku? Tutaj potrzebni są doświadczeni instruktorzy, którzy pomogą ci dowiedzieć się, jak naprawdę dobrze, odpowiedzialnie i bezpiecznie prowadzić auto. Tutaj chodzi tak samo mocno o ergonomię, jak i o bezpieczeństwo. Panowanie nad samochodem na wymagającej trasie lub przy trudnych warunkach pogodowych to wcale nie taka prosta sprawa. Wystarczy raz wybrać się na krótkie spotkanie z instruktorem jazdy doszkalającej, wykonać kilka przygotowanych przez niego zadań, aby przekonać się, jak łatwo o błąd, który w sytuacji autentycznej jazdy może nas wiele kosztować.

Bezcenna praktyka

Teoria teorią, tę możemy poznać z wielu różnego rodzaju bezpłatnych i płatnych materiałów dostępnych w sieci. Niestety jednak, aby pokonać utarte przekonania, nie do końca prawidłowe nawyki, przyzwyczajenia, nad którymi nawet specjalnie się nie zastanawiamy potrzebna jest praktyka, starcie z samochodem, trudnymi warunkami, nieprzewidzianą sytuacją. Wszystko jednak w ramach kontrolowanego szkolenia i z instruktorem u boku. Na drodze nie ma miejsca na błędy, a tym bardziej próby. Na te warto znaleźć czas właśnie w formie jazd doszkalających.

Jazda terenowa i drifting

Nauka jazdy poza tradycyjnym kursem przygotowującym do zdobycia podstawowych uprawnień nie musi oznaczać wyłącznie kształcenia umiejętności, które przydają się przy tradycyjnej jeździe. Wielu kierowców w pewnym momencie szuka dodatkowych wrażeń i wyzwań. Jednym z nich jest z pewnością off-road. Do takiej przygody także warto się jednak odpowiednio przygotować. Tutaj po raz kolejny z pomocą przychodzą jazdy doszkalające, które pozwalają w stosunkowo krótkim czasie opanować podstawy jazdy samochodem terenowym po niejednokrotnie bardzo wymagającym terenie. Podczas tego typu szkolenia możesz posiąść umiejętności z zakresu: podjazdu pod stromy teren, zjazdu ze stromego terenu, przejazdu po piaszczystym terenie, pokonywanie przeszkód na drodze, wykorzystania wyciągarki.

Ciekawą atrakcją dla niejednego kierowcy okaże się także z pewnością nauka kontrolowanego ślizgu. Tutaj po raz kolejny potrzebny jest odpowiednio przystosowany i wyposażony do takiej „zabawy” pojazdy z naprawdę pojemnym silnikiem. Kurs ślizgu kontrolowanego to zupełnie nowy świat jazdy, myślenia o motoryzacji i możliwości prowadzenia samochodu. To widowiskowe pokonywanie zakrętów poprzez celowe wprowadzenie samochodu w poślizg stanowi nie tylko świetną zabawę i pożądną dawkę adrenaliny, lecz także pozwala doskonalić kolejne umiejętności kierowcy.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)