Leasing w 2021- czym jest i jak działa ?

Leasing w 2021- czym jest i jak działa ?

Leasing w 2021- czym jest i jak działa ?
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera
20.07.2021 14:26, aktualizacja: 14.03.2023 15:48

Leasing to jedna z wielu form finansowania przedmiotów, która staje się coraz bardziej popularna. Właściciele firm częściej decydują się na tę formę, gdyż jest ona po prostu korzystniejsza. Można powiedzieć, że leasing to połączenie kredytu z najmem.

Dwa najpopularniejsze rodzaje leasingu to: operacyjny i finansowy. Najczęściej leasingowymi przedmiotami są samochody osobowe i dostawcze.

Leasing to umowa cywilnoprawna, zawarta pomiędzy organizacją finansującą (leasingodawcą) a osobą korzystającą (leasingobiorcą). Finansujący kupuje przedmiot na własność i daje go do użytku leasingobiorcy za odpowiednią opłatą. Szczegółowe warunki korzystania i zapłaty są określone w umowie.

Co można wziąć w leasing?

Samochód to najczęściej leasingowany przedmiot, ale nie jedyny. Tak naprawdę w leasing możemy wziąć wszystkie przedmioty, które są środkami trwałymi. Inaczej, są to wszystkie ruchomości i nieruchomości, które służą rozwojowi firmy. Wiadomo, że samochód to w dzisiejszych czasach jedno z najważniejszych narzędzi pracy. Może służyć do rozwożenia towaru, pełni funkcję reprezentacyjną w spotkaniach z klientami lub służy jedynie do przemieszczania się.

Z czego jeszcze korzysta każda firma? W leasing możemy wziąć wszystkie sprzęty potrzebne do biura: komputery, drukarki, a nawet meble. Kolejnymi przedmiotami mogą być linie produkcyjne, panele fotowoltaiczne lub najróżniejsze narzędzia. Leasingiem można sfinansować wszystko, trzeba jedynie udowodnić, że naprawdę potrzebujemy danego przedmiotu do prowadzenia firmy.

Jak wygląda leasing samochodu?

Aby móc rozpocząć leasing samochodu, należy znaleźć pożądany samochód, lub wiedzieć czego się poszukuje.

Co zrobić, kiedy samochód zostanie wybrany? Są dwie możliwości dalszego działania. Jedną z nich jest skorzystanie z kalkulatora leasingowego. Wystarczy kilka podstawowych informacji o samochodzie, aby dowiedzieć się, jaka jest rata miesięczna leasingu w konkretnych bankach. Po wyborze najkorzystniejszej oferty wystarczy jedynie zgłosić się do doradcy leasingowego i rozpocząć procedurę leasingową.

Można również bez badania ofert banków zgłosić się od razu do doradcy leasingowego. Doświadczony konsultant znajdzie najkorzystniejszą ofertę leasingu za Ciebie. Doradca indywidualnie dobierze oferty i zajmie się formalnościami. Niezależnie od tego, którą drogę wybierzesz, kolejnym krokiem będzie przesłanie dokumentów do banku i weryfikacja.Po zaakceptowaniu wniosku przez analityka w banku można przejść do podpisania umowy. Następnie wystarczy tylko zarejestrować i ubezpieczyć samochód i można z niego korzystać.

Warunki umowy

Są trzy podstawowe warunki umowy, które trzeba ustalić na samym początku leasingu: wpłata własna, okres trwania leasingu i wykup. Aby bank wyraził zgodę na leasing, niezbędny jest wkład własny. Kwota, jaką akceptuje bank to między 1% a 45% ceny całkowitej przedmiotu leasingu.

Okres leasingu to czas, jaki będziemy spłacać raty za samochód. Okres również możemy wybrać od 2 lat do najczęściej 6 lat. Jest to warunek, który najbardziej wpływa na wysokość raty miesięcznej.

Wykup określa kwotę, za którą stajemy się właścicielem samochodu po okresie leasingu.

Plusy i minusy leasingu

Największym plusem leasingu jest, to, że jest po prostu tani, oraz stosunkowo łatwo jest go uzyskać. Nie ma wielu procedur, weryfikacja nie trwa długo i często dokumenty finansowe nie są wymagane. Bardzo ważne jest, to, że nie wpłacamy całej kwoty od razu. Ustala się wpłatę własną, a resztę płaci w comiesięcznych ratach. Do tego mamy dużą swobodę w ustaleniu parametrów umowy: wpłaty własnej, okresu leasingu i wykupu. Przedsiębiorcom leasing daje możliwość wliczenie rat do kosztów uzyskania przychodu.

Minusem leasingu jest fakt, że nie jesteśmy właścicielami pojazdu. Użytkujemy samochód, który należy do banku. Leasingu nie można spłacić szybciej. Jeśli umowa leasingowa była podpisana na 4 lata, to właścicielami samochodu stajemy się po tym okresie. Kolejnym, ale dość oczywistym aspektem jest zobowiązanie do wpłacenia określonej wpłaty własnej, która może wynosić od 1% do 40%. Należy pamiętać, że końcowy koszt samochodu jest większy niż cena katalogowa, gdyż bank pobiera małą prowizję.

Kalkulator leasingowy

Kalkulator leasingowy to bardzo proste narzędzie. Pozwala rozeznać się w rynku i upraszcza podjęcie decyzji co do firmy finansującej leasing.

Wystarczy wpisać w dany kalkulator kilka podstawowych informacji o samochodzie, a wyliczą się dokładne koszta związane z leasingiem w poszczególnych bankach. Na podstawie wyliczeń można określić, który bank posiada najkorzystniejszą ofertę i na jakie koszta trzeba się przygotować.

Podsumowanie

Leasing w 2021 nie różni się bardzo od leasingu w poprzednich latach. Na rynku działają te same firmy z tymi samymi warunkami i zasadami. Z roku na rok wzrasta popularność leasingu, co nie dzieje się bez przyczyny. Jest to bardzo korzystna forma finansowania.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub już poszukujesz oferty leasingu dla siebie, sprawdź ofertę firmy MyLease.pl. Czekają tam samochody w super cenach oraz doradcy, którzy indywidualnie zadbają o Ciebie i Twoje potrzeby.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)