Kupujesz samochód? O tym musisz pamiętać

Kupujesz samochód? O tym musisz pamiętać08.11.2022 15:41
Źródło zdjęć: © materiały partnera
Artykuł sponsorowany Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA w Sopocie

Kupno samochodu jest bardzo ważną decyzją. Należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które wpłyną na to, czy egzemplarz, na który się zdecydujemy, będzie nam służył przez długie lata. Do tego dochodzą jeszcze formalności związane z ubezpieczeniem. Jak to wszystko zorganizować, aby być zadowolonym z wyboru? Sprawdźmy.

Kupujesz auto? Bądź czujny

Kupno auta wcale nie należy do łatwych zadań. Oczywiście, możemy pójść do salonu i wybrać egzemplarz, który akurat nam przypadnie do gustu. Problem z nowymi autami jest dziś jednak ogromny – pandemia zerwała łańcuchy dostaw i jeśli chcemy pojazd skonfigurowany dokładnie według naszych upodobań, możemy na niego czekać nawet dwa lata. Czy warto? Inną sprawą są wciąż rosnące ceny nowych pojazdów – taki wydatek może być więc całkowicie nieopłacalny.

Można posiłkować się rynkiem samochodów używanych. Tu jednak należy być bardzo czujnym. Nie można kierować się emocjami, a chłodną kalkulacją. Najlepiej, aby w wyborze pomagała nam osoba bezstronna, która zna się na tej kwestii. Może ona dostrzec mankamenty i zapytać o kwestie, które nam by nie przyszły do głowy. W przypadku aut z drugiej ręki najlepiej korzystać z ofert sprawdzonych dealerów oraz osób prywatnych, które potrafią opowiedzieć skrupulatnie całą historię pojazdu.

Pamiętaj o dobrym ubezpieczeniu

Kupno pewnego samochodu to jedno. Drugim krokiem, również niezwykle istotnym, jest polisa OC. To obowiązkowe ubezpieczenie przez niektórych traktowane jest po macoszemu – trzeba je mieć, więc wybierają najtańsze. To błąd – warto wybierać firmy doświadczone, cieszące się dobrymi opiniami użytkowników.

Obliczanie OC jest proste dzięki kalkulatorom, które znajdują się w internecie. Można skorzystać z ogólnych porównywarek ubezpieczeniowych, które pokażą nam przekrój cenowy wielu firm, ale możemy też skorzystać z urządzenia na stronie konkretnego ubezpieczyciela – chociażby mtu24.pl.

Po wprowadzeniu naszych danych oraz danych pojazdu otrzymamy szczegółowe i możliwie dokładne wyliczenie składki ubezpieczenia. Przed kupnem należy jednak dokładnie zapoznać się z OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), gdzie dowiemy się wszystkiego na temat interesującej nas polisy.

Artykuł sponsorowany Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA w Sopocie
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie