Poradniki i mechanikaJak wygląda przegląd auta? 5 faktów, które lepiej wiedzieć przed

Jak wygląda przegląd auta? 5 faktów, które lepiej wiedzieć przed

Jak wygląda przegląd auta? 5 faktów, które lepiej wiedzieć przed
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera
27.09.2021 12:44, aktualizacja: 14.03.2023 14:58

Dziś zajmiemy się tym, jak wygląda przegląd auta. Zdradzimy wam pięć najważniejszych faktów, które sprawią, że wasz samochód przejdzie przez sito kontroli technicznej bez większych problemów. Szczególnie że o braku przeglądu czasami decydują nie usterki, a – jak się często okazuje – kwestie formalne. O czym lepiej wiedzieć przed pojechaniem do stacji kontroli? Zebraliśmy ich aż 5.

Kluczowym elementem bezpieczeństwa na drogach jest stan techniczny pojazdów. Stąd w polskim systemie prawnym pojawiła się instytucja przeglądu technicznego. Podczas badania diagnosta ma obowiązek sprawdzić wszystkie podstawowe układy w pojeździe. Dzięki temu przedłużając lub też nie ważności przeglądu może eliminować z dróg wszystkie te samochody, które tworzą realne zagrożenie dla uczestników ruchu. Co o kontroli technicznej warto wiedzieć? Oto pięć najważniejszych aspektów.

Co ile przegląd auta?

Pierwszy przegląd auta należy wykonać maksymalnie 3 lata po dacie pierwszej rejestracji. Kolejne badanie techniczne powinno odbyć się po 5 latach od rejestracji. Kiedy przegląd auta należy wykonywać co roku? W dwóch przypadkach. Gdy samochód ma więcej niż 5 lat, ewentualnie, gdy pojazd jest wyposażony w instalację LPG. Czasami też kierowca udaje się do stacji kontroli pojazdów na nietypowy przegląd – przegląd rejestracyjny. Badanie takie może być wymagane podczas rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy.

Ile kosztuje przegląd samochodu?

"Stawki są regulowane rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i tak naprawdę nie zmieniły się od lat. Badanie samochodu osobowego jest wyceniane na 99 zł. W przypadku pojazdów o napędzie LPG kwota rośnie do 162 zł.

Przegląd samochodu po terminie wygląda dokładnie tak samo, jak każdy inny przegląd. Warto jednak pamiętać o tym, że brak przeglądu nawet przez kilka dni może się stać poważnym problemem. W przypadku kolizji często oznacza np. brak wypłaty pieniędzy z polisy AC" – przekonuje ekspert z Motointegrator.com (przez ten serwis możemy umówić przegląd auta najbliżej naszego miejsca zamieszkania).

Gdzie przegląd samochodu?

W sytuacji, w której przegląd techniczny auta za chwilę przeterminuje się, kierowca powinien niezwłocznie sprawdzić, gdzie jest najbliższa stacja diagnostyczna. Przegląd techniczny samochodu jest niezwykle ważny. Może np. zadecydować o tym, że kierowca nie otrzyma odszkodowania po wypadku, ewentualnie zostanie uznany współwinnym zdarzenia. Okręgowa stacja kontroli pojazdów różni się od podstawowej tym, że ma dużo większy zakres uprawnień. Może przeprowadzać badania podstawowe, przeglądy rejestracyjne i badania dodatkowe dla wszystkich typów pojazdów. W przypadku podstawowej stacji kontroli pojazdów kontrole mogą dotyczyć przede wszystkim pojazdów o DMC do 3,5 tony.

Czy auto przejdzie przegląd bez katalizatora?

Co to jest katalizator? To konwerter katalityczny, który ma wyłapywać ze spalin część szkodliwych związków. Jego brak oznacza zmianę składu gazów wydechowych. Tym samym diagnosta nie może przedłużyć ważności badania technicznego za wycięty katalizator. Objawy jego braku? Podczas jazdy są praktycznie niewyczuwalne – usunięty katalizator może nawet poprawić nieco osiągi silnika. Diagnosta brak osadnika zauważy jednak od razu – wystarczy że zajrzy pod podwozie.

Po co wycinać katalizator samochodowy? Bo jest niezwykle cenny. Ile kosztuje katalizator do starego BMW? Auto może kosztować 4 tysiące złotych – wycięty z niego konwerter często jest wart dokładnie tyle samo, albo nawet więcej. I kwoty te nie biorą się z sufitu. Katalizator zawiera szereg metali szlachetnych, które da się z niego odzyskać i sprzedać.

Czy po wymianie butli LPG trzeba robić przegląd?

Przegląd auta z gazem to nie tylko kontrola poprawności pracy czy szczelności układu. Diagnosta musi sprawdzić również dokumenty dopuszczające instalację do użytkowania – a w szczególności ważność homologacji, którą posiada butla gazowa LPG. Nowa butla gazowa do samochodu otrzymuje homologację na 10 lat. Po tym czasie kierowca musi homologować ją ponownie, ewentualnie wymienić na nową.

I w jednym, i drugim przypadku butla gazowa samochodowa nie musi podlegać dodatkowemu badaniu technicznemu. Dokumenty – identycznie jak i sama instalacja LPG – zostaną sprawdzone podczas corocznej kontroli.

Jak zrobić przegląd bez dowodu rejestracyjnego?

Przeglądy rejestracyjne czy przeglądy techniczne są dokonywane w oparciu o dokumentację pojazdu. Kierowca musi przedstawić np. homologację butli LPG, pozwolenie taxi czy ADR. Podstawę na liście stanowi jednak dowód rejestracyjny. Oznaczenia zawarte w nim na szczęście są również zapisane w systemie – konkretnie bazie CEP. W efekcie zgubiony dowód rejestracyjny nie uniemożliwi wizyty w stacji kontroli pojazdów. Jest sposób na ominięcie tego wymogu. A szerzej opowiemy o nim w kolejnym akapicie.

Czy trzeba mieć dowód rejestracyjny?

W sytuacji, w której kierowca nie ma dowodu rejestracyjnego, diagnosta poprosi go o jeden z dwóch kolejnych dokumentów. Będzie musiał przedstawić kartę pojazdu lub tymczasowy dowód rejestracyjny. Na tej podstawie odbędzie się identyfikacja pojazdu i na tej podstawie diagnosta będzie mógł wprowadzić informację o przeglądzie do bazy CEP.

Kierowca zagubił dowód rejestracyjny. Wymiana trwa dwa, trzy tygodnie. Jak później właściciel auta udowodni fakt przeprowadzenia badania technicznego? Diagnosta wyda zaświadczenie. A to będzie konieczne, aby np. odebrać nowy dowód rejestracyjny.

Przepisy mówią wyraźnie, aby samochód został dopuszczony do ruchu na drogach publicznych musi posiadać tablice rejestracyjne, ubezpieczenie OC i ważny przegląd techniczny. Brak tego ostatniego jest często bagatelizowany przez kierowców. To jednak poważny błąd. Warto bowiem pamiętać o tym, że brak badania technicznego w czasie kontroli drogowej będzie oznaczać odebranie dowodu rejestracyjnego oraz nawet 500- złotowy mandat.

Jesteś zainteresowany przeglądami auta? Umów się na wizytę:

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)