Jak kupić najtańsze ubezpieczenie OC?

Jak kupić najtańsze ubezpieczenie OC?

Jak kupić najtańsze ubezpieczenie OC?
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera
13.09.2021 11:02, aktualizacja: 14.03.2023 15:11

Któż z nas nie lubi kupować taniej? Chyba każdy, szczególnie jeśli chodzi o wydatki obowiązkowe, do których należy ubezpieczenie OC. Brak ważnego OC wiąże się z wysokimi karami, dlatego posiadacze aut chcąc nie chcąc raz w roku muszą wykupić polisę. W poniższym tekście postaramy się podpowiedzieć jak zapłacić za OC możliwie najmniej korzystając z kilku praktycznych sposobów.

Tańsza polisa OC krok po kroku

Ta informacja ucieszy z pewnością wielu czytelników, gdyż prawdą jest, iż sposobów na tańsze OC jest co najmniej kilka. Co ważne wymagają one jedynie tego, aby o nich wiedzieć. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie dzielą się tą wiedzą z wiadomych powodów. Przyjrzymy się zatem po kolei jak można zaoszczędzić na OC?

  1. Załóżmy, że posiadamy już polisę, której termin wkrótce upływa. Siłą rzeczy należy rozejrzeć się za możliwością jej przedłużenia. Pierwszym, naturalnym wyborem będzie dotychczasowy ubezpieczyciel.Poprośmy zatem o ofertę na przedłużenie polisy, zapiszmy ją i dajmy sobie czas. Otrzymana propozycjacenowa za OC stanie się od tego momentu naszym punktem wyjścia.
  2. Kolejnym krokiem jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń. Każda z nich ma własne kalkulatory OC(https://punkta.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac/ follow), które po wypełnieniu formularza danymi pokażą nam najatrakcyjniejsze oferty OC z puli kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Mamy więc w jednym miejscu przegląd tego, na co możemy liczyć. Zestawiamy to z naszą ofertą od dotychczasowego TU i zyskujemy doskonałą pozycję do negocjacji. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż znajdziemy lepszą ofertę w porównywarce. Jeśli tak się stanie powiedźmy o tym wprost w naszym TU. Bardzo często w takiej sytuacji przedstawiciel TU potrafi poprawić dotychczasową ofertę na tyle, aby zachęcić nas do pozostania z nimi na dłużej. I ten prosty sposób zyskujemy realne oszczędności.
  3. Cena polisy OC zależy od wielu czynników – sprawdźmy, na które możemy mieć wpływ?Ceny OC ustalane są na podstawie wielu zmiennych, na które w zdecydowanej większości nie mamy wpływu. Takie parametry jak wiek, staż za kierownicą są niepodważalne, miejsce zamieszkania wprawdzie można zmienić, ale jest to nieco karkołomne aby zaoszczędzić na składce OC. Co innego, jeśli chodzi o takie czynniki jak wiek i marka auta, pojemność silnika, sytuacja rodzinna czy ulgi za bezszkodową jazdę.Oczywiście trudno spodziewać się, iż ktoś zmieni auto, aby otrzymać tańsze ubezpieczenie, ale jest to porada skierowana głównie do osób, które właśnie rozważają zakup samochodu. Ubezpieczenie jest stałym kosztem, który będzie towarzyszył nam przez lata i warto mieć to na uwadze przy wyborze przyszłych 4 kółek. Chociaż dla posiadaczy aut może być to niezrozumiałe, ale cena ubezpieczenia OC zależy również do pewnego stopnia od marki pojazdu.Ubezpieczyciele mają swoją jawną listę marek samochodów, które uważają za bardziej ryzykowne. Statystyki ujawnione przez porównywarkę ubezpieczeń Punkta pokazują, że najwięcej za OC zapłacą użytkownicy BMW(https://punkta.pl/marki-oc/bmw/ follow). Sporo również zapłacą właściciele innych marek segmentu premium Audi, Mercedesa i Alfy Romeo. O ile więc ważne dla nas jest, aby poruszać się autem jednej z takich marek będziemy zmuszeni sięgnąć głębiej do kieszeni. Najmniej z kolei zapłacą użytkownicy Skody, Kii, czy Suzuki.
  4. Dopisanie współwłaściciela do posiadanego auta.Jest to szczególnie cenna rada dla młodych kierowców, którzy od niedawno posiadają prawo jazdy i chcą ubezpieczyć samochód. Wiek i staż w roli kierowcy to jak wiadomo czynniki, które maksymalnie windują stawki ubezpieczeń. Wystarczy jednak uczynić współwłaścicielem auta np. tatę, zwłaszcza jeśli posiada on zniżki za bezszkodową jazdę i wówczas cena polisy OC wyraźnie spadnie, gdyż do kalkulacji posłuży doświadczenie współwłaściciela.
  5. Skorzystanie ze zniżek współmałżonka.Nie wszystkie TU oferują taką możliwość, ale zapytać warto. Jeśli pozostajemy w związku małżeńskim, gdzie mąż/żona ma już wypracowaną historię OC i należą mu się z tego tytułu zniżki możemy z nich korzystać.
  6. Ubezpieczenie z banku, w którym mamy konto, czyli cross-selling.Cross-selling, czyli oferowanie kolejnych produktów temu samemu klientowi to sposób na zwiększanie przychodów przez banki, ale nie tylko. W niektórych przypadkach takich jak zakup ubezpieczenia może on jednak przynieść nam profity. Jeśli bank i towarzystwo ubezpieczeniowe należą do jednej grupy kapitałowej mają możliwość zaoferowania klientom usług w lepszej cenie niż poza bankiem. Zapytać nie zaszkodzi. Mając w banku konto, kredyt mamy pełne prawo oczekiwać dobrej oferty również w zakresie ubezpieczeń.
  7. Kupowanie polisy OC w pakiecie np. z AC i NNW to sposób na spore oszczędności.Nie od dziś wiadomo, że zakup ubezpieczenia nie kończy się z reguły na OC. Dokupując przy okazji AC, NNW i Assistance możemy liczyć na atrakcyjną cenę za kompletną ochronę ubezpieczeniową.
  8. Przy płatności za polisę wybierajmy opcję jednorazową i szukajmy dodatkowych rabatówPrzeglądając ceny ubezpieczeń możemy natrafić na propozycję zapłaty w ratach. Pojedyncza rata wygląda może kusząco, ale kiedy je podsumujemy okaże się, że łącznie przyjdzie nam zapłacić np. 20% więcej. Dlatego warto dążyć do tego, aby opłacić ubezpieczenie jednorazowo. Jakby tego było mało, niektórzy ubezpieczyciele nagradzają klientów za dokonanie płatności w konkretny sposób np. kartą kredytową. Wybierają ten rodzaj płatności możemy otrzymać 5% rabatu. Łącznie więc rezygnując z rat i płacąc kartą zostaje nam w kieszeni ok. 25% ceny OC, a to już naprawdę sporo.
  9. Na koniec pamiętajmy, iż czas zazwyczaj działa na naszą korzyść. Z każdym rokiem (bezszkodowej jazdy) nasza historia w roli kierowcy będzie się polepszać co będzie miało wpływ na cenę OC. Poza tym możemy wstąpić w związek małżeński, co również jest uwzględniane na plus w kalkulacjach towarzystw ubezpieczeniowych.

Z drugiej strony zaostrzone przepisy o ruchu drogowym, które mają wejść w życie z dniem 1 grudnia 2021 r. Przewidują, iż na koszt OC wpływ będą miały również zgromadzone punkty karne. Co istotne, będą one ważne przez dwa lata, a nie jak obecnie przez rok. To najlepszy argument za tym, aby zdejmować nogę z gazu za każdym razem, gdy wsiadamy do samochodu i chcemy gdzieś szybko dojechać.

Mamy nadzieję, że powyższy zbiór porad pozwoli każdemu bez względu na wiek i sytuację rodzinną zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC. Obowiązek wynikający z jego zakupu to jedno, ale stan naszego portfela również ma znaczenie.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)