Centrum Elektromobilności w Pszczynie. Rusza produkcja polskich ładowarek i magazynów energii

Centrum Elektromobilności w Pszczynie. Rusza produkcja polskich ładowarek i magazynów energii

Bogusław i Małgorzata Wypychewiczowie w Centrum Elektromobilności w Pszczynie
Bogusław i Małgorzata Wypychewiczowie w Centrum Elektromobilności w Pszczynie
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński
13.09.2022 07:01, aktualizacja: 10.03.2023 13:37

ZPUE to wiodący producent ładowarek samochodowych i magazynów energii w Polsce. Otwarcie nowego zakładu produkcyjnego w Pszczynie potwierdza tylko rolę lidera, który ma zdominować nie tylko polski rynek, ale też mocno wejść na światowy.

Prowadzący przedsiębiorstwo Bogusław i Michał Wypychewiczowie (ojciec i syn) mogą się pochwalić tym, że produkty ZPUE są obecne na wszystkich kontynentach, oprócz Antarktydy. Firma działająca od 1988 r. wprowadzała w Polsce przez lata innowacje w dziecinie energetyki i urządzeń, które zawsze stoją pomiędzy dostawcą energii a odbiorcą końcowym.

Obecnie produkuje kontenerowe stacje transformatorowe, wyposażenie linii napowietrznych, rozdzielnice napięcia, a ostatnio inwestuje w elektromobilność (ładowarki) oraz OZE (magazyny energii), czym zajmuje się od 2021 r. Ale to właśnie w tym roku oficjalnie rusza produkcja takich urządzeń w Pszczynie. Zakład ten nazwano Centrum Elektromobilności. W całym ZPUE pracuje obecnie 2700 osób.

Siedziba firmy znajduje się w mieście Włoszczowa pomiędzy Częstochową a Kielcami, a teraz rusza oficjalnie fabryka w Pszczynie, gdzie już powstają wspomniane ładowarki i magazyny energii. Na początku ma powstawać do 1000, a w kolejnych latach nawet 5000 ładowarek rocznie. Na razie będą to urządzenia o mocy od 22 kW do 150 kW. Obecnie problemem nie jest pozyskanie klienta, a pozyskanie produktu, co ZPUE ma zapewnić.

Zdaniem prezesa Michała Wypychewicza, bez magazynów OZE nie ma większego sensu, a elektromobilność to przyszłość, którą prędzej niż później pokochają wszyscy. Magazyny i ładowarki samochodowe to połączenie kompletne.

Dlatego też jedną z innowacji ZPUE jest stacja transformatorowa Smart Power Station (SPS) zapewniająca stabilne zasilanie ładowarki do samochodu elektrycznego, dzięki czemu cały proces ma się odbywać bez spadków napięcia z mocą do 400 kW.

Stałe napięcie gwarantuje — obok zasilania sieciowego — magazyn energii o pojemności do 750 kWh, oparty na technologii litowo-jonowej, zasilany z paneli fotowoltaicznych oraz źródła zewnętrznego. Takie rozwiązania przygotowano m.in. do stacji Innogy.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)