Euro 2012 - utrudnienia, dojazdy i komunikacja w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu

Euro 2012 - utrudnienia, dojazdy i komunikacja w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu

UEFA EURO 2012 logo warszawa gdańsk wrocław poznań
UEFA EURO 2012 logo warszawa gdańsk wrocław poznań
Mariusz Zmysłowski
07.05.2012 18:00, aktualizacja: 20.10.2022 21:38

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej – UEFA EURO 2012, już za pasem. W Polsce są cztery miasta gospodarze: Warszawa, Wrocław, Gdańsk i Poznań. Specjalnie dla ich mieszkańców - informator w pigułce zawierający wiadomości o najważniejszych utrudnieniach, dojazdach do stadionów oraz strefach kibica.

Punkty newralgiczne

Stadion Narodowy – al. Zieleniecka 1

Strefa Kibica – plac Defilad

Utrudnienia i dojazdy

We wszystkie dni mistrzostw stałe linie autobusowe jeżdżące w okolicach Strefy Kibica będą kursować ze zwiększoną częstotliwością i w wydłużonych godzinach. Częściej będą również jeździć autobusy nocne, których przystanki zostaną przeniesione z pętli przy Dworcu Centralnym w okolice ronda przy Al. Jerozolimskich i al. Jana Pawła II.

Stadion Narodowy Warszawa 2 (fot. PolandMFA)
Stadion Narodowy Warszawa 2 (fot. PolandMFA)

Zwiększenie natężenia ruchu komunikacji miejskiej powinno zachęcić kierowców do korzystania właśnie z niej zamiast z samochodów. Podczas całych mistrzostw można się spodziewać utrudnień na ul. Żwirki i Wigury oraz ul. Raszyńskiej, to znaczy na odcinku od lotniska F. Chopina do Al. Jerozolimskich w obydwu kierunkach będzie wyznaczony buspas.

Dodatkowe utrudnienia będą pojawiać się w dni meczowe na kilka godzin przed spotkaniami. 8 czerwca będzie to miało miejsce od godziny 14, a w pozostałe dni od 17. Będzie wtedy wyłączona północna jezdnia Al. Jerozolimskich i mostu Poniatowskiego na odcinku między rondem Dmowskiego do ronda Waszyngtona. Ruch autobusowy z Pragi w kierunku centrum zostanie skierowany na trasy zastępcze. W tym czasie ich normalną drogą będzie odbywał się ruch pieszy. Po każdym meczu dodatkowo dla ruchu pieszego będzie otwierana również południowa jezdnia na tym odcinku, a autobusy i tramwaje pojadą objazdami. Normalny ruch będzie przywracany dopiero po rozejściu się kibiców.

Dla indywidualnego ruchu samochodowego w tych samych godzinach w dni meczowe zamknięte będą Al. Jerozolimskie na odcinku od ul. Emilii Plater do ronda Waszyngtona, ciąg ulic Wybrzeże Szczecińskie – Wał Miedzeszyński od Trasy Świętokrzyskiej do al. Stanów Zjednoczonych, al. Zieleniecka od ul. Targowej do ronda Waszyngtona.

Utrudnienia ze względu na wprowadzenie strefy ograniczonego ruchu wystąpią na 4 godziny przed każdym meczem na Saskiej Kępie. Wjazd na jej teren będą miały wyłącznie osoby z przepustkami wydanymi przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe. Oczywiście otrzymają je jedynie ci, którzy są tam zameldowani na pobyt czasowy bądź stały.

Dla przyjezdnych zostaną uruchomione dodatkowe, tymczasowe parkingi P+R przy trasach wlotowych do Warszawy. Poniżej znajdziecie mapę ich rozmieszczenia.

Mapa P+R - Warszawa EURO 2012
Mapa P+R - Warszawa EURO 2012

Dodatkowe utrudnienia spowodowane będą w trakcie UEFA EURO 2012 przez budowę drugiej linii metra. Dla kibiców najistotniejsze jest zamknięcie dla ruchu samochodowego i komunikacji miejskiej skrzyżowania ul. Marszałkowskiej i ul. Świętokrzyskiej oraz samej ul. Świętokrzyskiej na niemal całej długości.

Komunikację między parkingami P+R a Stadionem Narodowym i Strefą Kibica oraz między dwoma ostatnimi punktami i najważniejszymi węzłami komunikacyjnymi zapewnią specjalne linie autobusowe. Lotnisko Chopina będzie połączone ze stadionem, centrum Warszawy oraz wcześniej wspomnianą strefą za pomocą kolei. Po meczach kibice będą mogli udać się na stację Warszawa Stadion. Tam dla bezpieczeństwa będą wpuszczani na peron partiami. Pociągi będą odjeżdżać po zapełnieniu.

Najważniejsze numery telefonów i strony internetowe:

Punkty newralgiczne:

Stadion Miejski – al. Śląska 1

Strefa Kibica – rynek, pl. Solny, częściowo ul. Świdnicka

Utrudnienia i dojazdy

Utrudnień można spodziewać się również w okolicy Strefy Kibica w dniach od 8 czerwca do 1 lipca. Będzie wtedy obowiązywał zakaz parkowania na wyznaczonych trasach dojścia do tego obszaru. W dni meczowe będzie obowiązywał zakaz ruchu i parkowania w okolicy rynku (strefa ograniczona ul. Kazimierza Wielkiego, Grodzką i Piaskową). Wjazdu w ten rejon mają pilnować policja i straż miejska.

W dni meczowe na stadion będzie można dojechać tramwajami 31PLUS, 32PLUS i T1 (sektory B i C od ul. Królewieckiej) oraz 3, 33PLUS, 10, 20 i T2 (sektory A i D od ul. Lotniczej). Udostępnione zostaną również autobusy wahadłowe – S1 z lotniska, S2 z centrum Wrocławia (przystanek Galeria Dominikańska) oraz F1 z lotniska do centrum miasta. Ten ostatni będzie kursował również w dni poprzedzające daty spotkań oraz każdego dnia po meczu. W dni niemeczowe na stadion będzie można dojechać tramwajami 3, 10, 20, 31PLUS, 33PLUS oraz pociągami dojeżdżającymi na stację Wrocław Stadion.

Wrocław EURO 2012 - mapa komunikacji specjalnej
Wrocław EURO 2012 - mapa komunikacji specjalnej
Wrocław EURO 2012 - mapa komunikacji specjalnej
Wrocław EURO 2012 - mapa komunikacji specjalnej

Dla osób poruszających się samochodami zostanie udostępnione około 8000 miejsc parkingowych na dodatkowo zorganizowanej sieci parkingów Park and Ride. Będą one zlokalizowane w miejscach z dobrym dostępem do komunikacji miejskiej, które jednocześnie mają się znajdować przy głównych drogach wlotowych Wrocławia.

Najważniejsze numery telefonów i strony internetowe:

Mecze[list][]10 czerwca (niedziela) – godzina 18:00 – faza grupowa: Hiszpania – Włochy[]14 czerwca (czwartek) – godzina 20:45 – faza grupowa: Hiszpania – Irlandia[]18 czerwca (poniedziałek) – godzina 20:45 – faza grupowa: Chorwacja – Hiszpania[]22 czerwca (piątek) – godzina 20:45 – mecz ćwierćfinałowy[/list]Punkty newralgiczne:

Gdańsk – PGE Arena

PGE Arena Gdańsk – ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1

Strefa Kibica – plac Zebrań Ludowych

Utrudnienia i dojazdy

Do stref z ograniczonym i zamkniętym ruchem wjazd będą mieli wyłącznie kierowcy ze specjalnym bezpłatnym identyfikatorem. Można go wyrobić do 18 maja w GZNK przy ul. Dyrekcyjnej 6 oraz w BOM-ach na ul. Batorego 12, Śniadeckich 12 i Na Zaspę 31. Wymagane jest posiadanie dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz dokumentu potwierdzającego zamieszkanie pod adresem objętym strefą.

Około 4 godziny przed meczami aż do momentu wyjazdu kibiców z okolic stadionu będzie wprowadzana specjalna organizacja ruchu tramwajowego. Linie 4, 7, 8, 10 oraz 14 nie będą kursowały ul. Jana z Kolna, Marynarki Polskiej i Kliniczną. Zostaną skierowane na trasy objazdowe. W tym czasie na trasie Letnica, Marynarki Polskiej, plac Wolności pojawi się linia zastępcza – 94. W ciągu ulic Słowackiego i Czarny Dwór wszystkie linie autobusowe będą kursować na stałych trasach.

PGE Arena Gdańsk
PGE Arena Gdańsk

Gdańska Strefa Kibica będzie funkcjonować od 7 czerwca do 1 lipca. Jest ona zlokalizowana w miejscu niezwykle dogodnym pod względem dojazdów komunikacją miejską. 600 m od niej jest Dworzec Główny PKP, a w odległości 500 m dworzec autobusowy. Zostaną też uruchomione dodatkowe linie tramwajowe i autobusowe. Przez całą noc kursować mają autobusy N1, N2, N3, N4, N5, N6, N8, N9 oraz N13. Do godziny 3 rano po meczach będą jeździć tramwaje 2 i 6. Do Strefy Kibica będzie można dojechać tramwajami 2, 3, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 i 14. Tymi samymi liniami ze Strefy będzie można dotrzeć do przystanku Opera Bałtycka, z którego pieszo można dojść na stadion.

W Gdańsku w trakcie EURO 2012 będą funkcjonować dwa parkingi Park & Ride: przy al. Armii Krajowej oraz przy CH Auchan. (ul. Szczęśliwa). Będzie można dostać się z nich do miasta specjalnie oznakowanymi autobusami. Linia obejmująca al. Armii Krajowej będzie kursować na trasie lotnisko - centrum. CH Auchan będzie obsługiwane linią relacji lotnisko-stadion. Przejazd z portu lotniczego do centrum zajmie około 18, a na stadion 37 minut. Między centrum a stadionem będzie można przemieszczać się również linią Szybkiej Kolei Miejskiej. Przejazd na tym odcinku zajmie od 6 do 7 minut.

Najważniejsze numery telefonów i strony internetowe:

Punkty newralgiczne:

Stadion Miejski – ul. Bułgarska 17

Strefa Kibica – okolice pl. Wolności

Utrudnienia i dojazdy

Największych utrudnień można spodziewać się w okolicy rozbudowanej Strefy Kibica. Poniżej możecie przyjrzeć się mapom okolicy, na której zostały zaznaczone ulice wyłączone z ruchu.

Poznań ZDM - mapa na dni niemeczowe
Poznań ZDM - mapa na dni niemeczowe
Poznań ZDM - mapa na dni meczowe
Poznań ZDM - mapa na dni meczowe

Strefa Kibica będzie funkcjonować od 8 czerwca do 1 lipca w godzinach 13-24 oraz 15-2. Wjazd w okolice pl. Wolności będzie udostępniony od 6 do 11 rano. W pozostałych godzinach strefa ta zostanie wyłączona z ruchu. Wszystkim mieszkańcom zameldowanym w tej strefie lub na ulicach do niej przyległych drogą pocztową po 8 maja zostaną dostarczone ulotki informujące o warunkach wjazdu. Wszyscy mieszkańcy zameldowani w strefie objętej przez ulice Szewską, Stawną, Masztalarską, 23 Lutego, Ratajczaka, Św. Marcina, Podgórną i Kozią na podstawie dowodu tożsamości będą mogli w czasie trwania Euro 2012 podróżować komunikacją miejską za darmo.

Najważniejsze numery telefonów i strony internetowe:

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)