Samochody - nieodłączny element kultowych seriali [część 1]

Samochody - nieodłączny element kultowych seriali [część 1]

Samochody - nieodłączny element kultowych seriali [część 1]
Artur Kuśmierzak
15.05.2012 19:03, aktualizacja: 12.10.2022 13:13

W telewizji w zasadzie zawsze były seriale i filmy, w których czołowe role u boku głównych bohaterów odgrywały samochody. Kiedy w USA aktorzy rozbijali się drogimi autami, w polskich produkcjach z powodzeniem grały Fiaty i Polonezy.

Seriale – Zmiennicy

Jednym z najlepszych reżyserów filmów komediowych w czasach PRL był Stanisław Bareja, który ma na swoim koncie takie kultowe produkcje, jak: "Miś", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?" czy "Brunet wieczorową porą". Oprócz filmów długometrażowych Bareja jest autorem kilku ciekawych seriali, w tym między innymi "Zmieników". Produkcja przedstawia koleje epizody z życia dwóch taksówkarzy z Warszawy, w których role wcielili się Mieczysław Hryniewicz i Ewa Błaszczyk.

Co oczywiste, w serialu o taksówkarzach nie mogło zabraknąć taksówki. Do tego celu wykorzystywano około siedmiu egzemplarzy dużego Fiata, czyli modelu 125P. Na początku było to auto niebieskie, a po wypadku zamieniono je na żółte. W ostatnim odcinku rolę taksówki WPT 1313 odegrał nieco już sfatygowany czerwony egzemplarz Fiata, który występował we wcześniejszych odcinkach jako samochód cywilny.

Seriale – Czterdziestolatek

W latach 70. w Polsce panowała propaganda sukcesu, a w Warszawie ruszyły budowy Dworca Głównego, Trasy Toruńskiej i Trasy Łazienkowskiej. W tych przedsięwzięciach udział brał bohater serialu "Czterdziestolatek" - inżynier Stefan Karwowski, w którego rolę wcielił się Andrzej Kopiczyński.

W serialu zobrazowano życie rodzinne i zawodowe inżyniera oraz rozterki wieku średniego. Atrybutem sukcesu zawodowego Karwowskiego jest oczywiście pożądany przez innych i bardzo trudno dostępny wówczas Fiat 126P. Egzemplarz, którym do pracy dojeżdża tytułowy czterdziestolatek, tak samo jak zresztą serial, pochodzi z lat 70. Elementami charakteryzującymi Maluchy z tamtego okresu były między innymi chromowane zderzaki i felgi zwane „cytrynkami”.

Seriale – 07 zgłoś się

Kiedy w kinach za żelazną kurtyną serca fanów podbijały filmy z serii przygód agenta do zadań specjalnych - Jamesa Bonda, w Polsce furorę robił porucznik Borewicz. Ponieważ James Bond uznawany był za postać antysocjalistyczną, narodziła się potrzeba stworzenia dla niego lokalnej przeciwwagi. Właśnie w ten sposób pod koniec lat 70. powstał serial "07 zgłoś się".

Porucznik Sławomir Borewicz (Bronisław Cieślak) miał właściwie wszystko, co powinien mieć telewizyjny idol w tamtych latach. Nosił amerykańską wojskową kurtkę, korzystał z zagranicznych perfum, pijał zachodnie trunki i cieszył się ogromnym powodzeniem u pań. Miał też dobre auto - FSO Poloneza, którego później w nawiązaniu do serialu fani ochrzcili "borewiczem". Ze względu na dużą popularność wersji z 1,5-litrowym silnikiem przypuszczamy, że pod maską auta, którym jeździł porucznik, pracowała właśnie taka jednostka o mocy w granicach od 70 do 82 KM.

Seriale – Czterej pancerni i pies

Emitowany po raz pierwszy w latach 1966-1970 wojenny serial "Czterej pancerni i pies" zyskał ogromną popularność. Co prawda nie ma w nim samochodu, ale jest inny równie interesujący pojazd. Obsada do dziś budzi podziw, zwłaszcza wśród prawdziwych koneserów kina. Janusz Gajos, Roman Wilhelmi czy Wiesław Gołas to tylko część śmietanki najlepszych aktorów z tamtego okresu.

Fabuła serialu toczy się na frontach II wojny światowej w Europie, gdzie załoga dociera czołgiem Rudy 102. W rzeczywistości maszyna, którą można było oglądać na ekranie, to T-34/85 produkcji radzieckiej. Siłą napędową tej wojennej machiny jest 12-cylindrowy diesel o mocy 500 KM, który rozpędzał się do około 50 km/h, zużywając przy tym gigantyczną ilość paliwa.

Custom Knight rider intro 1 - Classic

Jednym z najsłynniejszych amerykańskich seriali lat 80., w którym kluczową rolę odegrał samochód, był serial sensacyjny "Knight Rider", znany w Polsce jako "Nieustraszony". Główną rolę w filmie u boku Davida Hasselhoffa odegrał Pontiac Trans Am z 1982 roku. W czasie powstawania serialu GM wypuszczało na rynek nowe auto sportowe, a twórcy serialu właśnie takiego potrzebowali. Samochód miał wcielić się w rolę KITT-a.

Pontiac został odpowiednio przemodelowany i rozpoczął swoją filmową karierę. Co ciekawe, Trans Am nie był autem stworzonym od podstaw, ale po prostu przerobionym Pontiakiem Firebirdem. Źródłem napędu auta była najprawdopodobniej jednostka V8 o mocy około 300 KM. W serialowej produkcji brało udział kilkadziesiąt egzemplarzy specjalnie udoskonalonego Pontiaca, które po zakończeniu zdjęć zgodnie z umową zawartą z GM zostały zniszczone. Część z nich dość mocno ucierpiała podczas produkcji filmu.

Nash Bridges first intro

Wspominając o amerykańskich serialach z udziałem aut sportowych, nie sposób przeoczyć nagrywanego od połowy lat 90. serialu "Nash Bridges". Tytułowy bohater, w którego rolę wcielił się Don Johnson, walczy z przestępczością na ulicach San Francisco. W pracy pomaga mu nie tylko wspólnik Joe Dominguez grany przez Cheecha Marin, ale także szybki muscle car - Plymouth Barracuda. W serialu brało udział około pięciu aut, trudno jednak ustalić, jakie silniki miały pod maską. Najprawdopodobniej nie były to jednostki Hemi, tylko 5,2- i 7,2-litrowe V8 o szacunkowej mocy od 234 do 381 KM.

The Saint TV intro in color (1962-69)

"Święty" to brytyjski serial kryminalno-sensacyjny, w którym Simon Templar (Roger Moore) trudni się okradaniem bogatych przestępców i wtrącaniem ich do więzień. Inspektor Claud Eustace Teal za wszelką cenę chce go złapać. Dzięki przebiegłości i sprytowi głównego bohatera nigdy jednak mu się to nie udaje. W serialu oprócz adoratorek Simona pojawia się również zjawiskowy samochód Volvo P1800, wówczas jeszcze prototyp. Źródłem jego napędu jest 1,8-litrowy, 100-konny silnik R4, znany wcześniej między innymi z takich modeli jak 120 Amazon.

A-Team Intro High Quality

W USA jednym z najpopularniejszym seriali lat 80. była sensacyjno-komediowa produkcja "Drużyna A". Serial opowiada historię byłych bohaterów wojny w Wietnamie, którzy przez dokonany na rozkaz napad na bank są ścigani przez żandarmerię wojskową. Paczka, działając razem i na własną rękę, rozwiązuje trudne sprawy kryminalne klientów z całego świata. John "Hannibal" Smith, B.A. Baracus, Peck oraz Murdock nie rozstają się ze swoim kompanem GMC Vandurą.

Bad Parking | Mr. Bean Official

Teraz odejdźmy od konwencji pościgów, macho i szybkich samochodów. Na początku lat 90. nakręcono serial "Mr. Bean", czyli poczciwego "Jasia Fasolę". Tego, kim jest główny bohater serialu, w rolę którego wcielił się Rowan Atkinson, chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. W życiu Jasia Fasoli oprócz pluszowego misia honorowe miejsce zajmuje samochód - najprawdopodobniej Mini 1000 pochodzące z końca lat 70. Pod maską pracuje 1,1-litrowy silniczek o mocy 40 KM – ze względu na niskie spalanie wręcz idealny dla niezbyt majętnego Fasoli.

Magnum PI Intro

Bohater serialu "Magnum" Thomas Magnum (Tom Selleck) to prywatny detektyw mieszkający na Hawajach, który mimo ryzykownej pracy żyje jak w raju. Magnum wolne chwile spędza z kolegami, pijąc piwo lub w towarzystwie pięknych dziewczyn. Godzinami pławi się w luksusie.

Jego drogową zabawką jest zaprojektowane przez studio Pininfarina Ferrari 308 GTB. Czerwona rakieta ma 2,9-litrową V8 o mocy 256 KM, dzięki której pierwsza setka pojawia się na zegarach już po 6,7 s. Wskazówka prędkościomierza zatrzymuje się na 250 km/h. Takim autem Thomas potrafi bez problemu dopaść każdego przestępcę i wyswobodzić kolejną młodą damę.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)