Pieszy – kto to jest i o czym powinien pamiętać? [poradnik]

Źródło: bezodwrotu.blogspot.com

Źródło: bezodwrotu.blogspot.com

 

Wielu osobom wydaje się, że jako piesi mają tylko prawa i żadnych obowiązków. Tymczasem zarówno kierowcy, jak i piesi muszą respektować pewne zasady zachowania się na drodze.

Co może uszkodzić głęboka kałuża? [poradnik]

Kto to jest pieszy? Zostało to zdefiniowane w ustawie Prawo o ruchu drogowym z 20 czerwca 1997. Pieszy to osoba znajdująca się poza pojazdem, pozostająca na drodze oraz niewykonująca na niej robót publicznych lub innych czynności przewidzianych odrębnymi przepisami.

Pieszym jest również osoba prowadząca rower, motorower lub motocykl, a także wózek dziecięcy lub inwalidzki. Z jasnych przyczyn pieszym może być także osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim oraz dziecko do lat 10 jadące na rowerze pod opieką osoby dorosłej.

Uwaga, dziura! Jak uzyskać odszkodowanie za zniszczenia

O czym musi pamiętać pieszy poruszający się w miejscach, gdzie jeżdżą samochody? Najważniejsza jest konieczność korzystania z chodnika lub specjalnej drogi dla pieszych. Jeśli wzdłuż drogi, którą idziemy, nie ma takich udogodnień, wówczas poruszamy się poboczem, a dopiero jeśli nie ma pobocza — drogą. Możemy też skorzystać z drogi rowerowej, gdy nie ma pobocza, pamiętając o ustąpieniu rowerzystom. Osoby niepełnosprawne nie muszą tego robić.

Idąc drogą, musimy respektować przepisy i ustępować miejsca nadjeżdżającym pojazdom. Przemieszczamy się lewą stroną drogi po to, żeby lepiej widzieć nadjeżdżające pojazdy. Co prawda jezdnią należy chodzić jeden za drugim, ale w przypadku dobrej widoczności dwie osoby mogą bez problemu iść obok siebie.

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Aby bezpiecznie przemieszczać się w ruchu miejskim, pieszy powinien zachować szczególną ostrożność! Pewnie pomyślicie, że to kolejny pusty slogan powtarzany przy każdej okazji. Warto jednak chwilę się nad tym zastanowić i chodząc po mieście, dokładniej obserwować otoczenie i przewidywać, co się może wydarzyć. Widząc szybko nadjeżdżający pojazd, lepiej poczekać, niż pchać się pod koła.

Źódło: www.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl

Dlaczego nie można jeździć w lecie na zimowych oponach? [poradnik]

Unikajmy też przechodzenia poza przejściem, bo kierowcy często się po prostu tego nie spodziewają. Można to zrobić, pod warunkiem że w odległości 100 m takiego przejścia nie ma. Przechodząc przez jezdnię nie po zebrze, należy wybrać możliwie jak najkrótszą drogę, nie powodując przy tym zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu. Jeśli zachodzi ryzyko zagrożenia lub utrudnienia w ruchu ulicy, pieszy musi przepuścić jadące samochody. Chyba że jest już na przejściu — wtedy to kierowcy muszą mu ustąpić.

Jak przechodzić przez drogę dwujezdniową lub torowisko tramwajowe? Można to robić tylko na wydzielonych przejściach, każde inne zachowanie jest niedopuszczalne.

Dzieci w wieku do lat 7 mogą korzystać z drogi tylko pod opieką osoby starszej, która ukończyła co najmniej 10 lat. Ponadto dzieci do lat 15 idące po drodze w czasie zmierzchu zobowiązane są do używania elementów odblaskowych. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest banalna i każdy zapewne ją zna — chodzi oczywiście o lepszą widoczność.

Co zrobić w przypadku utraty dokumentów? [poradnik]

Gdy zapada zmrok, kierowca pojazdu zauważa pieszego dopiero z odległości około 30 m, a jeśli pada deszcz, ta wartość zmniejsza się nawet do 15 m. Jadąc zaledwie 50 km/h, w ciągu sekundy pokonujemy około 20 m. W takiej sytuacji na awaryjne hamowanie jest często za późno. Jakikolwiek, nawet najmniejszy odblask w postaci prostej opaski sprawi, że dla kierowców będziemy widoczni niezależnie od warunków nawet z 1 km – sami przyznacie, że różnica jest kolosalna.

W miejscach bardziej ruchliwych, takich jak nowoczesne blokowiska, często instalowane są znaki informujące o tym, że znajdujemy się w strefie zamieszkania. To ogromne udogodnienie dla pieszych, ponieważ samochody mogą poruszać się w takiej strefie z maksymalną prędkością 20 km/h.

W strefie zamieszkania pieszy może iść całą szerokością jezdni, a pojazdy zobowiązane są ustępować mu pierwszeństwa. Co ciekawe, nawet dzieci do lat 7 mogą chodzić tu samodzielnie, nie jest to chyba jednak dobry pomysł.

Jakich zasad należy przestrzegać, idąc grupą, czyli w tzw. kolumnie? Po pierwsze liczba osób w kolumnie nie może przekraczać 4 lub 6 w przypadku kolumny wojskowej – nie może jednak zajmować więcej niż połowę szerokości jezdni.

Źródło: http://www.hej.mielec.pl

Jak dbać o płyn hamulcowy? [poradnik]

Kolumny pieszych mogą się przemieszczać tylko po prawej stronie, chyba że są to dzieci w wieku do lat 10. Osoby w tym wieku mogą iść tylko w dwuosobowej kolumnie pod nadzorem osoby pełnoletniej. Dopuszczalna długość kolumny to 50 m, a odległość między nimi powinna wynosić co najmniej 100 m. W czasie przemarszu kolumny przy kiepskiej widoczności pierwsza i ostatnia osoba idąca po lewej stronie musi mieć latarkę.

Zabrania się ruchu kolumn z dziećmi do 10 roku życia w przypadku niedostatecznej widoczności. Kolumny nie może prowadzić osoba niepełnoletnia. W czasie mgły zabrania się jakiegokolwiek ruchu kolumn poza kolumnami wojskowymi i policyjnymi.

Zobacz także:

Leki zaburzające zdolność prowadzenia pojazdu [poradnik]

Negatywne skutki niewłaściwej pozycji za kierownicą [poradnik]

Jak bezpiecznie spakować samochód na wyjazd? [poradnik]

Źródło: Regiomoto.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Nowy model McLarena w 2015 roku [aktualizacja] Zlicytowano najdroższe numery rejestracyjne świata Sebastian Vettel po trzech dniach w Scuderia Ferrari Suzuki Wagon R+ z wadliwymi poduszkami powietrznymi Problem z hamulcami w Jaguarach XJ Poważna awaria silnika w 14 tysiącach samochodów Toyoty BMW serii 5 GT z dieslem do serwisu Range Rover Evoque Cabrio prawdopodobnie w przyszłym roku WEC 2014 São Paulo: triumf Porsche, mistrzostwo Toyoty Ciąg dalszy opery mydlanej Saaba Mark Webber nie pamięta swojego wypadku w Sao Paulo BMW 2 Active Tourer z napędem xDrive Tajemniczy muł testowy LaFerrari - będzie spider? Mercedes-Benz SL63 AMG World Championship 2014 Collector's Edition Chiny staną się głównym odbiorcą Volvo Wzmocniony Seat Leon Cupra Drogowe samochody McLarena nie dostaną silników Hondy Ford Ranger po kuracji odmładzającej [wideo] BMW przedstawia najdroższy lakier w swojej ofercie Jazda z pijanym kierowcą to gra o życie. Zagrasz? Potężna kraksa Marka Webbera w Sao Paulo! LARTE Design Range Rover Sport Winner - SUV po rosyjsku Tak Jay Leno dziękuje za milion subskrypcji na YouTube Znamy europejską cenę Corvette C7 Z06!

Popularne w tym tygodniu:

Honda NSX odnaleziona w rosyjskim lesie. Właściciel zostawił ją tam specjalnie Nowe dzieło Singera i Williamsa. Porsche 911 zwala z nóg VC-T - rewolucyjny silnik Infiniti w sprzedaży od 2018 roku Kłopoty Dębicy. Wadliwe opony Frigo 2 Koenigsegg z kolejnym rekordem. Agera RS najszybszym produkcyjnym samochodem na świecie Przejechał Chevroletem Corvette ponad milion kilometrów. Teraz oddał samochód do muzeum Jakich aut elektrycznych chcą Polacy? Są badania Powrót do przeszłości! Je Design bierze się za Seata Leona Cupra Najtańsi ubezpieczyciele. Ranking OC, AC i NNW Pomiędzy Veloce a Quadrifoglio. Alfa Romeo Giulia może wkrótce dostać nową wersję Opel na francuskich częściach. Poznaliśmy szczegóły restrukturyzacji Rekord Seata pobity. Mercedes-AMG E63 S nowym królem "Zielonego Piekła"