Żegnamy się z manetką gazu w motocyklu?

Oczywiście, tytuł materiału jest na wyrost, o żadnym pożegnaniu nie ma na razie mowy. Powstają jednak projekty alternatywne dla manetki motocykla, a jednym z nich jest niedawno zaprezentowany Inoveli FV01.

fot. masmoto.net

Prawdopodobnie nie ma wielu osób, które wyobrażają sobie dodawanie gazu w motocyklu w inny sposób, niż poprzez przekręcanie manetki. Tak robili nasi dziadkowie, rodzice, tak też uczono nas na kursach nauki jazdy. Czy chcielibyśmy zatem cokolwiek zmieniać?

Bez względu na to, jaka jest odpowiedź na to pytanie, warto przyjrzeć się nowym, ciekawym rozwiązaniom. Jakiś czas temu zaprezentowany został produkt Inoveli FV01, który wyklucza obecność manetki, a zastępuje ją dźwignią położoną tak, by możliwe było operowanie nią kciukiem prawej dłoni, podobnie jak w quadach (zdjęcie powyżej).

Twórcy projektu wskazują na wiele zalet tego rozwiązania, a m.in. to, że kciuk prowadzącego motocykl położony jest w miejscu dobrze wyprofilowanym do jego kształtu. Ponadto, producent twierdzi, że dźwignia porusza się na płaszczyźnie, która dostosowana jest do anatomii człowieka i po pierwszych kilku kilometrach przejazdu kierowca nie będzie odczuwał zmęczenia dłoni, czy też bólu, wynikającego z nieprawidłowego rozmieszczenia dźwigni.

Jako zaleta wskazywane jest też to, że zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli na lepszą kontrolę dźwigni hamulca. Jak zawsze jednak, przy okazji takich projektów pojawia się również wiele pytań, które mogą być jedynie rozstrzygnięte w teście, jak to, czy rzeczywiście kierowca będzie miał poczucie precyzyjnego dodawania gazu, jak w przypadku manetki? Czy rozwiązanie sprawdzi się na długich dystansach i dłoń nie będzie zmęczona? Czy nie będzie problemu z adaptacją różnych rozmiarów dłoni do dźwigni?

Najważniejsze pytanie brzmi jednak: czy warto zastępować sprawdzone rozwiązania innymi? Chyba ciężko dać jednoznaczną odpowiedź, niemniej jednak Inoveli wydaje się być ciekawym produktem, które może zyskać grono fanów (i pewnie nie tylko tych, którzy częściej jeżdżą quadem, niż motocyklem).

Zobacz również: Nowy Peugeot 308 SW i 308 GTi - podsumowanie serii testów

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Motocykle:

Lotus na dwóch kołach: 200-konny C-01 [aktualizacja] Nowy potwór Ducati do kupienia od marca MV Agusta Dragster 800 na 2014 rok [wideo] Koniec Rajdu Dakar 2014: dobre występy Polaków Yamaha YZF-R3 już niebawem? Widmo toru w Lublinie w spocie promującym województwo - co na to władze? Najmocniejszy elektryczny cruiser: Voxan Wattman [aktualizacja] Nowe BMW 1200R na 2015 rok przyłapane podczas testów Śmierć na Rajdzie Dakar: zginął motocyklista Dakar: Przygoński i Sonik na podium 5. etapu "Litr" dla początkującego motocyklisty? Nie warto próbować Nie kopiuj Yamahy, bo czeka cię proces Polak wygrał 3. etap Rajdu Dakar [motocykle i quady] Rafał Sonik czwarty po pierwszym etapie Rajdu Dakar Kobiety w Rajdzie Dakar 2014 Dakar 2014 - zapowiedź [motocykle i quady] Na co zwracać uwagę podczas kupna motocykla? [poradnik] Nowe stunt-wideo Ewy Pieniakowskiej [aktualizacja] Podsumowanie tygodnia w sporcie motocyklowym 19.12-26.12.2013 Romet przedstawia dwa motocykle typu allroad Yamaha zajmie się produkcją samochodów Świąteczne życzenia od motocyklowych producentów [aktualizacja] Jak bezpiecznie zimować motocykl? [poradnik] Kobiety w sporcie motocyklowym? FIM jest na tak!