Koniec Rajdu Dakar 2014: dobre występy Polaków

Źródło zdjęć: © fot. fanpage Rafała Sonika
Dominika D.
19.01.2014 11:43, aktualizacja: 08.10.2022 09:46

Zakończył się Rajd Dakar 2014. Polscy reprezentanci w tym roku poradzili sobie bardzo dobrze. Rafał Sonik znalazł się na podium, zaś wielu innych polskich zawodników zakończyło swoje zmagania w pierwszej dziesiątce. Oto, jak przedstawiały się generalki w poszczególnych kategoriach.

Ostatni etap Rajdu Dakar prowadził z miejscowości La Serena do Valparaiso w Chile. W ramach odcinka specjalnego zawodnicy mieli do przejechania 157 km. Na końcu była już upragniona meta, jednak czujnym należało być do końca. Dla wielu ten odcinek miał ogromne znaczenie i mógł mieć wpływ na klasyfikację generalną. Oto, jak w całym rajdzie poradzili sobie Polacy i jak wyglądały czołówki poszczególnych kategorii.

W kategorii samochodów zwycięzcą zostali Nani Roma oraz Michel Perrin, jadący w Mini All4 Racing. Roma jako trzeci w historii Rajdu Dakar (po Stephanie Peterhanselu i Hubercie Auriolu) wygrał na motocyklu i w samochodzie. Roma i Perrin wyprzedzili w generalce Peterhansela. Podium zamknął zaś al-Attiyah.

Jak poszło Polakom? Krzysztof Hołowczyc zakończył rajd na 6. pozycji w klasyfikacji generalnej. Na ostatnim oesie Hołek zanotował również drugi czas dnia. W przypadku Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora, jadących w Toyocie Hilux, to niemal do samej linii mety, obaj panowie walczyli o swoje 7. miejsce. Tuż za nimi jechał Christian Lavieille, który wcale nie miał zamiaru odpuścić. Na szczęście zawodnicy poradzili sobie z zagrożeniem i obronili 7. pozycję w generalce. Dąbrowski i Czachor zapytani o to, jak osiągnąć sukces w swoim debiutanckim rajdzie odpowiedzieli, że kierowali się zasadą, którą wyznawali, kiedy jeździli motocyklami: "kiedy nie widzimy, co jest dalej na drodze, nie jedziemy". Z kolei Martin Kaczmarski na ostatnim oesie dojechał do mety jako ósmy, co dało mu 9. pozycję w klasyfikacji generalnej.

Adam Małysz i Rafał Marton w generalce zajęli 13. miejsce, dzięki czemu poprawili swój ubiegłoroczny wynik o 2. pozycje. Obaj panowie mogliby walczyć o lepszy wynik, jednak nie ponad czterogodzinna strata na jednym z ostatnich etapów.

© fot. fanpage Krzysztofa Hołowczyca

W przypadku ciężarówek, to po raz dwunasty Rajd Dakar wygrał zespół Kamaza(już od początku wskazywany jako faworyt) w składzie: Andriej Karginow, Andriej Mokiejew oraz Igor Diewiatkin. Drugie miejsce zajęła załoga jadąca 900-konnym Iveco (Gerard de Rooy, Tom Colsoul oraz Darek Rodewald - zawodnik polskiego pochodzenia). Podium uzupełniła druga załoga Kamaza w składzie Eduard Nikołajew, Jewgienij Jakowlew oraz Władimir Rybakow. Zawodnicy dojechali do mety z ponad 1,5-godzinną stratą do liderów.

1. Andriej Karginow/Andriej Mokiejew/Igor Diewiatkin (RUS) Kamaz 4326 55:00.28
  1. Gerard de Rooy/Tom Colsoul/Darek Rodewald (NL/B/PL) Iveco Powerstar +3.11
  1. Eduard Nikołajew/Jewgienij Jakowlew/Władimir Rybakow (RUS) Kamaz 4326 +1:34.52
  1. Dmitrij Sotnikow/Wiaczesław Mizjukajew/Andriej Afierin (RUS) Kamaz 4326 +3:22.10
  1. Anton Szibałow/Robert Amatycz/Ałmaz Kisamiew (RUS) Kamaz 4326 +4:37.25
  1. Aleš Loprais/Serge Bruynkens/Radim Pustějovský (CZ/B/CZ) Tatra 815-2 +5:04.01
  1. Hans Stacey/Detlef Ruf/Bernard der Kinderen (NL/D/NL) Iveco Trakker Evo III +5:14.57
  1. René Kuipers/Moises Torrallardona/Jan van der Vaet (NL/E/B) MAN TGS 480 +6:31.08
  1. Marcel van Vliet/Marcel Pronk/Artur Klein (NL/NL/D) MAN TGS 480 +7:06.53
  1. Pep Vila/Peter van Eerd/Xavi Colome (E/NL/E) Iveco Trakker Evo II +7:53.35
Obraz
© fot. wabcoauto.com

Warto wyróżnić kierowcę quada i kapitana Poland National Team - Rafała Sonika, który zajął historyczne 2. miejsce - to najlepszy wynik wynik Polaka w historii Rajdu Dakar jako kierowcy pojazdu. Pierwszy w klasyfikacji został Ignacio Casale (przed rokiem drugi). Na ostatnim stopniu podium w kategorii quadzistów stanął zaś Sebastian Husseini.