Ogier szarżuje, Kubica walczy o podium

Źródło zdjęć: © fot. MSport
Wojciech Kaczałek
17.01.2014 11:58, aktualizacja: 08.10.2022 09:46

Po porannych odcinkach specjalnych 2. etapu Rajdu Monte Carlo Robert Kubica traci do 3. miejsca niecałą sekundę.

Do 2. dnia zawodnicy z Top 10 wyruszyli w odwróconej kolejności. Trasy nie otwierał jednak zajmujący po wczorajszym dniu 10. pozycję Olivier Burri, ale 11. w klasyfikacji generalnej Słowak Jaroslav Melichárek, dysponujący Fordem Fiestą w specyfikacji WRC. Jadący Fiestą RRC Burri został przesunięty za kierowców zgłoszonych do rywalizacji w WRC 2.

Obraz
© fot. Volkswagen Motorsport

Przed południem załogi miały do pokonania następujące odcinki specjalne:

• Vitrolles - Faye 1 (OS 7, długość 49,03 km),
  • Selonnet - Bréziers (OS 8, długość 22,68 km).

Rozpoczynający etap nr 2 bardzo długi odcinek padł łupem Sébastiena Ogiera. Francuz wyraźnie pokonał Bouffiera (+ 11,7 s), Meeke'a (+20,5 s), Kubicę (+ 24,8 s). Dalej uplasowali się Mikkelsen (+ 30,7 s), Latvala (+34,2 s), Hirvonen (+41,6 s), Østberg (+ 50,2 s) i Evans (+ 1.24,8 min).

Obraz
© fot. MSport

Szarża lidera zespołu Volkswagen Motorsport pozwoliła mu na awans na pozycję wicelidera. Meeke spadł na 3., a Kubica na 4. pozycję. Jego strata do kierowcy Citroëna wzrosła do 5 s.

Robert Kubica mówił po OS 7:

"Na trasie mocno padało. Jechaliśmy na błyszczącym asfalcie. Na szybkich partiach hamowałem 200 metrów wcześniej, a samochód latał po całej drodze".

Obraz
© fot. Citroën Racing

Następny odcinek, czyli Selonnet-Bréziers, był śliski do tego stopnia, że Ogier i Østberg po mecie lotnej zaparkowali na chwilę swoje auta w polu, aby nie uderzyć w organizatorów. Kierowcy narzekali, że meta stop została ustawiona zdecydowanie zbyt blisko fotokomórek.

Omawiany OS 8 padł łupem Bouffiera, który pokonał trasę o 0,2 s szybciej od Ogiera, przystopowując tym samym pościg mistrza świata za 1. miejscem. Kubica dojechał na pozycji 3., 7,8 s za Bouffierem. Meeke był wolniejszy od byłego kierowcy Formuły 1 o 4,2 s.Dzięki temu strata Polaka do miejsca na najniższym stopniu podium spadł do zaledwie 0,8 s.