Projektowanie samochodów - nadwozie [cz. 1]

Szkic 2CV - „Auto Sukces”, nr 3/2000

Szkic 2CV - „Auto Sukces”, nr 3/2000

Pewnego dnia Pierre Boulanger, dyrektor generalny Citroena, żądając od swoich konstruktorów projektu nowego samochodu, powiedział: „Cztery koła pod parasolem. Chcę, aby w aucie mogły wygodnie pomieścić się cztery osoby wraz z koszykiem zawierającym 60 jaj i by podczas jazdy z prędkością 50 km/h  nie zrobiła się jajecznica”.  A potem… powstał Citroen 2CV.

Ta krótka historia, choć może przesadnie okrojona, stanowi dobry wstęp do teorii projektowania samochodów osobowych. Początkiem jest bowiem cel, wskazanie do czego auto ma służyć. Podstawę stanowią więc przede wszystkim założenia funkcjonalne projektu, które dalej konfrontowane są m.in. z nakładami finansowymi, profilem potencjalnego odbiorcy, a także klimat czy stan dróg terytorium, po którym domyślnie pojazd ma się poruszać. Wachlarz elementów, z którymi musi się liczyć producent, jest bardzo szeroki.

W dzisiejszych czasach nowy model jest przeważnie następcą poprzedniego lub reaktywacją pewnych udanych projektów, jak w przypadku Mini czy Fiata 500. I choć tego typu wznowienia wiążą się w sposób oczywisty z nawiązaniem stylistycznym do pierwowzoru, to proces tworzenia koncepcji designu auta rzadko kiedy odbywa się z pominięciem jakiegoś etapu projektowego — jakby samochód zawsze tworzony był od nowa. W późniejszym czasie poprzez akcje serwisowe eliminuje się pewne poważne błędy konstrukcyjne. W międzyczasie samochód przechodzi tak zwany face lifting lub restyling, który ma za zadanie odmłodzenie stylizacji poprzez delikatne przemodelowanie pewnych elementów. Face lifting to niewielka zmiana w kształcie nadwozia/wnętrza w detalach typu klamki czy światła. Z kolei restyling to poważniejsza ingerencja w design pojazdu: często modernizowane są palety silników i poprawiane są błędy konstrukcyjne, które znaleziono w toku eksploatacji poprzedniego modelu. Zakres zmian w kolejnej wersji samochodu określa się na podstawie analizy ekonomicznej, amortyzacji linii technologicznej, zainteresowania nabywców, a także jako odzew na posunięcia konkurencji rynkowej.

Ogólna budowa nadwozi

Pierwszy krok do skonstruowania kompletnej koncepcji pojazdu, to praca bardziej artystyczna niż techniczna. Do przyjętych jako bazę do dalszej pracy założeń funkcjonalnych, a następnie bierzemy pod uwagę aspekty związane ze stylem. Szczegóły dotyczące przebiegu kształtowania się formy stylistycznej samochodu opisałem już w relacji z warsztatów Gdynia Design Days. W tym miejscu, aby dać obraz ogółu projektowania, przypomnę jednak, jak mogą kształtować się wytyczne związane ze stylem. Przykład dotyczy zewnętrznej bryły samochodu dostawczego do 3,5 t:

  • do produkcji za pięć lat, a więc wizualnie wyprzedzający dzisiejsze trendy,
  • wizytówka firmy – reprezentuje ją i jest narzędziem pracy,
  • użytkowy, praktyczny, łatwy w manewrowaniu,
  • wizualnie zharmonizowany z otoczeniem, miejską zabudową,
  • przykuwający uwagę.

Nadwozie, według Janusza Pawłowskiego, to:

Forma użytkowa służąca do przemieszczania ludzi, towarów lub usług w sposób odpowiedni to techniki budowy samochodów i technologii transportu oraz przepisów drogowych.

Nadwozie samochodu stanowi bez wątpienia jeden z istotniejszych elementów projektowania, ponieważ to ono wyróżnia samochód na tle konkurencji i nadaje charakter danej marce. Jest jednocześnie najdroższym i najbardziej zawiłym konstrukcyjnie i technologicznie elementem, dzięki któremu całość stanowi jedność. Musi zatem nadwozie spełniać odpowiednie normy i przepisy międzynarodowe, związane z wymiarami zewnętrznymi i wewnętrznymi, ergonomią, bezpieczeństwem, wytrzymałością i ekologią.

Karoseria jest wynikiem pracy stylistów (projektantów wzornictwa przemysłowego), specjalistów z dziedziny ergonomii i biomechaniki, a także być może dość ogólnie brzmiącej, ale niezwykle pojemnej kategorii inżynierów (aerodynamików, obliczeniowców i konstruktorów). Ostateczny kształt blach samochodu jest wypadkową opartej na kompromisach współpracy wielu ludzi, którzy muszą brać pod uwagę również takie czynniki, jak obowiązujące w danym czasie trendy czy przelotna moda. Producenci starają się wyrobić pewne cechy wspólne danej marki i konsekwentnie trzymają się stylów charakterystycznych dla swoich produktów. Co ciekawe, stylizacja może się wydawać drugoplanowa z technicznego punktu widzenia, lecz jest stawiana na pierwszym miejscu ze względów marketingowych, przez co stanowi w procesie projektowania wartość nadrzędną.

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Cechą współczesnego świata jest zastępowanie jednych przedmiotów innymi – tak jest z komputerami, telefonami czy telewizorami. Temu mechanizmowi nie oparł się również design samochodów. Żywotność jednego modelu wynosi około 4–7 lat, po których przychodzi kolejna jego generacja. W zależności od sukcesu poprzedniej wersji (a konkretnie działu marketingu) zmienia się lub zostaje nazwa. Czas między poszczególnymi modelami skraca się, samochody są coraz bardziej „jednorazowe”, a rola żmudnych badań drogowych i testów zostaje sukcesywnie przerzucona na odbiorców, co potania koszty i bardzo skraca czas produkcji.

Podział typów nadwozi samochodu [cz. 1] – co jest dwubryłowym hatchbackiem, a co nie?

Samochody podzielone są według wielu kryteriów. Do ich opisu służy zakwalifikowanie do konkretnego segmentu rynku na podstawie wielkości lub ceny, a także przypisany rodzaj nadwozia. Jakie są typy nadwozi i czym się charakteryzują?

Źródło: Podstawy aerodynamiki pojazdów, J. PiechnaSamochody osobowe i pochodne, J. Jackowski, J. Łęgiewicz i M. WieczorekAuto Sukces, nr 3/2000J. Gierej Budowa nadwozi — poradnik

Zobacz więcej artykułów z serii: Nadwozia

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Nowy model McLarena w 2015 roku [aktualizacja] Sebastian Vettel po trzech dniach w Scuderia Ferrari Suzuki Wagon R+ z wadliwymi poduszkami powietrznymi Problem z hamulcami w Jaguarach XJ Poważna awaria silnika w 14 tysiącach samochodów Toyoty BMW serii 5 GT z dieslem do serwisu Range Rover Evoque Cabrio prawdopodobnie w przyszłym roku WEC 2014 São Paulo: triumf Porsche, mistrzostwo Toyoty Ciąg dalszy opery mydlanej Saaba Mark Webber nie pamięta swojego wypadku w Sao Paulo BMW 2 Active Tourer z napędem xDrive Tajemniczy muł testowy LaFerrari - będzie spider? Mercedes-Benz SL63 AMG World Championship 2014 Collector's Edition Chiny staną się głównym odbiorcą Volvo Wzmocniony Seat Leon Cupra Drogowe samochody McLarena nie dostaną silników Hondy Ford Ranger po kuracji odmładzającej [wideo] BMW przedstawia najdroższy lakier w swojej ofercie Jazda z pijanym kierowcą to gra o życie. Zagrasz? Potężna kraksa Marka Webbera w Sao Paulo! LARTE Design Range Rover Sport Winner - SUV po rosyjsku Tak Jay Leno dziękuje za milion subskrypcji na YouTube Znamy europejską cenę Corvette C7 Z06! Carlos Sainz Jr dołączył do Toro Rosso

Popularne w tym tygodniu:

Prokuratora skonfiskowała 1000-konnego Mercedesa. Samochód wyceniają na 3 mln zł Na Polonezie można zarobić. Specjalna wersja dla policji sprzedała się błyskawicznie Skromny kierowca Hellcata pokazuje, co daje duża moc. Chevrolet Corvette nie miał szans Nowe dzieło Singera i Williamsa. Porsche 911 zwala z nóg VC-T - rewolucyjny silnik Infiniti w sprzedaży od 2018 roku Raport UOKiK. Stacje, na których sprzedawano paliwo złej jakości Przejechał Chevroletem Corvette ponad milion kilometrów. Teraz oddał samochód do muzeum Od Golfa do Lamborghini w jeden dzień. Przewrotna historia 19-latka Powrót do przeszłości! Je Design bierze się za Seata Leona Cupra Najtańsi ubezpieczyciele. Ranking OC, AC i NNW Mimo wieku, ciągle pociąga. Legendarny Ford RS200 Evolution trafił na sprzedaż Przywiązał telefon i tablet do kierownicy. Policjant nie mógł wyjść ze zdziwienia