Nie kopiuj Yamahy, bo czeka cię proces

Kopiowanie wyglądu zewnętrznego maszyn w świecie motocykli i samochodów stało się powszechne do tego stopnia, że jedna z marek, Yamaha, postanowiła rozprawić się z tym raz na zawsze. A jeżeli nie uda się na zawsze, to przynajmniej na jakiś czas.

Yamaha Gear

Yamaha Gear (fot. autoevolution.com)

Nie ma chyba nic gorszego dla producenta, który widzi, że projekty bardzo podobne do jego autorskich jeżdżą po ulicach i w najgorszym wypadku cieszą się dużą popularnością. Jak się okazuje, pozew sądowy może być rozwiązaniem problemu.

Yamaha postawiła przed sądem dwie japońskie marki: Eco Trade oraz Taiseienter. Tworzyły one elektryczne skutery, które — jak twierdziły — były ich autorskim projektem. Yamaha dowiodła jednak, że są one plagiatem skutera Gear o pojemności 50 ccm, który od 2007 roku wyjeżdża z jej fabryk.

Yamaha Gear (z lewej) vs. jej kopia

Na sali sądowej padały argumenty, że projekty producentów różnią się jednostką napędową, ale nie przekonało to sędziów. Marki, które skopiowały pomysł Yamahy, muszą zaprzestać produkcji i sprzedaży modeli. Przewidziane są również kary pieniężne.

Sprawa ta nasuwa wiele pytań. Co by się stało, gdyby takie coś dotknęło flagowego modelu w kategorii motocykli lub samochodów danego producenta? Jedno jest pewne: na pewno byłby to darmowy czarny PR. Nie wspominając już o skutkach finansowych.

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Źródło: autoevolution.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Motocykle:

Najmocniejszy elektryczny cruiser: Voxan Wattman [aktualizacja] Polak wygrał 3. etap Rajdu Dakar [motocykle i quady] Rafał Sonik czwarty po pierwszym etapie Rajdu Dakar Kobiety w Rajdzie Dakar 2014 Dakar 2014 - zapowiedź [motocykle i quady] Na co zwracać uwagę podczas kupna motocykla? [poradnik] Nowe stunt-wideo Ewy Pieniakowskiej [aktualizacja] Podsumowanie tygodnia w sporcie motocyklowym 19.12-26.12.2013 Romet przedstawia dwa motocykle typu allroad Yamaha zajmie się produkcją samochodów Świąteczne życzenia od motocyklowych producentów [aktualizacja] Jak bezpiecznie zimować motocykl? [poradnik] Kobiety w sporcie motocyklowym? FIM jest na tak! Futurystyczny J Concept - propozycja Kawasaki [aktualizacja] Suzuki GSX-R 750 na 2014 rok: skazany na sukces? Motocyklowe patronaty medialne Autokult.pl na 2014 rok BMW R NineT według Urban Motor Jazda na bogato: BMW K1600 GTL Exclusive 2014 [aktualizacja] Damsko-męska sesja na Ducati Panigale Buspasy dla krakowskich motocyklistów W poszukiwaniu najznakomitszych wąsów z Bridgestone Bros Unieruchomienie motocykla na odległość? To już możliwe Projekt motocykla Audi Supersport 10R Tragiczny wypadek podczas Sic Supermoto Days